Už to někdo koupil, je tam na objednávku - termín upřesníme.
Zaujala mě jiná věc: "bez adaptéru (nutné dokoupit zvlášť)". Takže koupím drahý noťas a nedokážu ho nabít. K čemu mi to bude dobrý? Mohla by se inspirovat třeba škodovka a začít prodávat auta bez kol - nutné dokoupit zvlášť! :-D
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Už to někdo koupil, je tam na
RedMaX https://diit.cz/profil/redmarx
13. 5. 2026 - 07:50https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseUž to někdo koupil, je tam na objednávku - termín upřesníme.
Zaujala mě jiná věc: "bez adaptéru (nutné dokoupit zvlášť)". Takže koupím drahý noťas a nedokážu ho nabít. K čemu mi to bude dobrý? Mohla by se inspirovat třeba škodovka a začít prodávat auta bez kol - nutné dokoupit zvlášť! :-Dhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537437
+
'' Už to někdo koupil, je tam na objednávku - termín upřesníme. ''
nebo jim to nedorazilo.. termin dodani toho modelu odkladaj uz od unora.. imho intel udelal dohodu s msi ze bude v nabidkach jeden papirove levnej model, kterej se nebude prakticky prodavat.. jenom tam bude aby mohli rict ze je to konkurent strix-point.. protoze proti strix-halo, co je ve stejny cene, to panther projizdi vykonem procaku i grafiky..
+1
+14
-1
Je komentář přínosný?
'' Už to někdo koupil, je tam
Tom Buri https://diit.cz/profil/t-b
13. 5. 2026 - 07:58https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse'' Už to někdo koupil, je tam na objednávku - termín upřesníme. ''
nebo jim to nedorazilo.. termin dodani toho modelu odkladaj uz od unora.. imho intel udelal dohodu s msi ze bude v nabidkach jeden papirove levnej model, kterej se nebude prakticky prodavat.. jenom tam bude aby mohli rict ze je to konkurent strix-point.. protoze proti strix-halo, co je ve stejny cene, to panther projizdi vykonem procaku i grafiky..https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537438
+
13. 5. 2026 - 08:20https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNebo jim ho nekdo v prubehu cesty ukradl :Dhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537439
+
Normálně jsem ho objednal a dorazil asi za týden. Bohužel ho mezitím pro silver účty o více než 1 000 Kč zpevnili, tak jsem to stornoval a ani se tam neohřál... Hned jak bych prodal aktuální funici 14900HX, hned bych do něj šel. Má výborné reference. Pro pracovní přenosné zařízení s občasnou potřebou solidního výkonu jsem nenašel lepší konkurenci (a v tiskárně moc reálně provozovat alternativní platformy nedává smysl, tzn. volba jen mezi Intel a AMD).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Normálně jsem ho objednal a
petr.B https://diit.cz/profil/vwgbkz9yfl
13. 5. 2026 - 20:18https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNormálně jsem ho objednal a dorazil asi za týden. Bohužel ho mezitím pro silver účty o více než 1 000 Kč zpevnili, tak jsem to stornoval a ani se tam neohřál... Hned jak bych prodal aktuální funici 14900HX, hned bych do něj šel. Má výborné reference. Pro pracovní přenosné zařízení s občasnou potřebou solidního výkonu jsem nenašel lepší konkurenci (a v tiskárně moc reálně provozovat alternativní platformy nedává smysl, tzn. volba jen mezi Intel a AMD).https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537469
+
Nabíječku USB-C má jistě doma každý už od mobilu... Katujeme kosty, ééé, šetříme přírodu vlastně. ;)
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Nabíječku USB-C má jistě doma
peca007 https://diit.cz/profil/peca007
13. 5. 2026 - 09:11https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNabíječku USB-C má jistě doma každý už od mobilu... Katujeme kosty, ééé, šetříme přírodu vlastně. ;)https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537441
+
Good luck nabíjet noťas nabíječkou na mobil. To, že to má stejný konektor ještě neznamená, že to tak jde dělat.
+1
+5
-1
Je komentář přínosný?
Good luck nabíjet noťas
LipcaCZ https://diit.cz/profil/lipca
13. 5. 2026 - 09:22https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseGood luck nabíjet noťas nabíječkou na mobil. To, že to má stejný konektor ještě neznamená, že to tak jde dělat.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537443
+
Ale to byrokraty nezajímá, rozkaz zněl jasně: jeden konektor.
Co na tom, že tomu (a nejen tomu) ti vocasové nerozuměj. Serou se do věcí, vo kterých netuší ani tužku, ale ovlivňuje to stovky miliónů lidí. Většinou negativně. Co já se v práci napičuju během překonávání bezpečnostních překážek, abych vůbec mohl dělat svou práci. Oproti tomu je ještě jednotný konektor s nejednotnými vlastnostmi srandazápas :).
Ale to byrokraty nezajímá, rozkaz zněl jasně: jeden konektor.
Co na tom, že tomu (a nejen tomu) ti vocasové nerozuměj. Serou se do věcí, vo kterých netuší ani tužku, ale ovlivňuje to stovky miliónů lidí. Většinou negativně. Co já se v práci napičuju během překonávání bezpečnostních překážek, abych vůbec mohl dělat svou práci. Oproti tomu je ještě jednotný konektor s nejednotnými vlastnostmi srandazápas :).
~65W GaN nabíječky jsou dnes záležitost pár korun. Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.
Problém vidím v napájení notebooku nabíječkou na mobil. Protože ty zpravidla nejsou stavěné na to, aby maximální zátěž dávaly dlouhodobě. Pokud si na notebooku někdo pustí hru, ve které má SoC konstantně 65-80W spotřebu, tak to dlouhodobě nebude běžná nabíječka na mobil dávat, notebook si bude sahat i do baterie a neustálé nabíjení / vybíjení baterie jí podstatně zkrátí životnost.
~65W GaN nabíječky jsou dnes záležitost pár korun. Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.
Problém vidím v napájení notebooku nabíječkou na mobil. Protože ty zpravidla nejsou stavěné na to, aby maximální zátěž dávaly dlouhodobě. Pokud si na notebooku někdo pustí hru, ve které má SoC konstantně 65-80W spotřebu, tak to dlouhodobě nebude běžná nabíječka na mobil dávat, notebook si bude sahat i do baterie a neustálé nabíjení / vybíjení baterie jí podstatně zkrátí životnost.
Přesně, dneska není problém nabíječka na mobil 100, 120W. Tam je to zase o napětí, kdy na USB už dávno není jen 5V. V podstatě je to dnes pulzní spínaný zdroj s velkou efektivitou a velmi nízkými ztrátami. A NTB se s tím jednoduše popere....
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Přesně, dneska není problém
Melda https://diit.cz/profil/ongrak25mf
13. 5. 2026 - 09:46https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskusePřesně, dneska není problém nabíječka na mobil 100, 120W. Tam je to zase o napětí, kdy na USB už dávno není jen 5V. V podstatě je to dnes pulzní spínaný zdroj s velkou efektivitou a velmi nízkými ztrátami. A NTB se s tím jednoduše popere.... https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537447
+
*Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.*
Ano, ale musíš mít specifickou nabíjčku, která to zvládne. Určitě se nedá říct, že každá nabíječka na mobil s USB C konektorem to zvládne.
Já třeba co mám noťas s USB nabíjením, tak s klasickou 5V/2A nabíječkou se nabíjení ani nespustí, s "lepší" 20W nabíječkou, která už má i nějaký ten Quick Charge se sice nabíjet dá, ale jen při vypnutém noťasu, při zapnutém se nabíječka každých pár vteřin restartuje protože ji to zřejmě přetěžuje. A to je stroj s úsporným Ryzenen 5825U, připojit k ní nějaký herní stroj, tak asi shoří.
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
*Nabíjet notebook nabíječkou
LipcaCZ https://diit.cz/profil/lipca
13. 5. 2026 - 09:50https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse*Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.*
Ano, ale musíš mít specifickou nabíjčku, která to zvládne. Určitě se nedá říct, že každá nabíječka na mobil s USB C konektorem to zvládne.
Já třeba co mám noťas s USB nabíjením, tak s klasickou 5V/2A nabíječkou se nabíjení ani nespustí, s "lepší" 20W nabíječkou, která už má i nějaký ten Quick Charge se sice nabíjet dá, ale jen při vypnutém noťasu, při zapnutém se nabíječka každých pár vteřin restartuje protože ji to zřejmě přetěžuje. A to je stroj s úsporným Ryzenen 5825U, připojit k ní nějaký herní stroj, tak asi shoří.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537449
+
Takhle to nefunguje, rozhodně nic hořet nebude..
Nabíječka dodá konkrétní výkon, který dodat může, book může naopak vypisovat že napájení je nedostatečné a bude to nabíjet dlouho nebo vůbec.
pokud se ti nabíječka nabíjením restartuje, nebo máš dojem že brzy shoří, tak je asi s Temu nebo podobného krámu..
Normální jakákoli 65W nabíječka by měla běžný menší book nabít.
20W nabíječka k mobilu logicky NE.
+1
+6
-1
Je komentář přínosný?
Takhle to nefunguje, rozhodně
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
13. 5. 2026 - 10:07https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseTakhle to nefunguje, rozhodně nic hořet nebude..
Nabíječka dodá konkrétní výkon, který dodat může, book může naopak vypisovat že napájení je nedostatečné a bude to nabíjet dlouho nebo vůbec.
pokud se ti nabíječka nabíjením restartuje, nebo máš dojem že brzy shoří, tak je asi s Temu nebo podobného krámu..
Normální jakákoli 65W nabíječka by měla běžný menší book nabít.
20W nabíječka k mobilu logicky NE.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537450
+
Mám pracovní Dell Lattitude s 13gen i5 10c, 14" je to spíš dětská hračka, 18W PD nabíječka to drží, díky corpo bordelu to ale tak tak stačí aby se to HOOOODNĚ pomalu nabíjelo, Je to takové nula nula nic za pracovní den, ale na baterku by při tom samém vydržel 2,5-3h max. Je to tragédie 40% baterie za hodinu, taky to furt hučí
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Mám pracovní Dell Lattitude s
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 09:38https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseMám pracovní Dell Lattitude s 13gen i5 10c, 14" je to spíš dětská hračka, 18W PD nabíječka to drží, díky corpo bordelu to ale tak tak stačí aby se to HOOOODNĚ pomalu nabíjelo, Je to takové nula nula nic za pracovní den, ale na baterku by při tom samém vydržel 2,5-3h max. Je to tragédie 40% baterie za hodinu, taky to furt hučíhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537503
+
Tak jestli ti stroj za 20tis bez DPH přijde jako dětská hračka, tak jsi asi balíkář - což jsi, vzhledem k tvé historii postů a prvním místě na mistrovství světa o nákup nejdražší 5070 všech dob.
Ale co to má společného s tím, na co reaguješ? Proč proboha nabíjíš Latitude 5440 18W nabíječkou???
Ti k tomu nedali USB-C nabíječku přímo od DELL? (s patřičnými parametry)..
Nebo rovnou dock?
Hučet to hučí, je to malé s malým chladičem.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak jestli ti stroj za 20tis
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
14. 5. 2026 - 09:53https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseTak jestli ti stroj za 20tis bez DPH přijde jako dětská hračka, tak jsi asi balíkář - což jsi, vzhledem k tvé historii postů a prvním místě na mistrovství světa o nákup nejdražší 5070 všech dob.
Ale co to má společného s tím, na co reaguješ? Proč proboha nabíjíš Latitude 5440 18W nabíječkou???
Ti k tomu nedali USB-C nabíječku přímo od DELL? (s patřičnými parametry)..
Nebo rovnou dock?
Hučet to hučí, je to malé s malým chladičem. https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537510
+
Ano je to dětská hračka, je to plastové, panty to má tuhé tak, že když to chceš otevřít, víko se otevře tak 2cm a pak už zvedáš celý notebook, zvuk to nemá, displej to nemá (14" s FHD, 300nit 350?, použitelné jen při 100% jasu a i tak to někdy není úplně dobře vidět), klávesnice je mushy gumová, touchpad bída, nahoře ani nejde prokliknout. 2 roky zpět dávali aspoň Elitebooky, to má lepší klávesnici a není to z plastu, ale jinak je to stejná bída, ten dell má aspoň low end cenovku, Elitebooky ne. Ani jedno bych si dobrovolně nekoupil.
V kanclu je samozřejmě dokovačka (kdybych fasoval i monitor bude thunderbolt dok v něm). Nabíječku k notebooku samo nafasuješ, ale k ničemu není potřeba, je v kanclu v šufleti a zůstane tam dokud to nebudu odevzdávat.
Když dělám z domova, a chci externí monitor, zadokuju to k němu (s adekvátním PD z monitoru) ale spíš mi to leží na stole, ale jelikož ta šunka pracovní den z baterky nedá ani náhodou, musím to průběžně nabíjet, no a když je monitor vypnutý nebo je k němu zadokovaný některý soukromý stroj, po ruce mám standardně kablík z 18W nabíječky, na MBP, na MS Surface, na všechny iPady i Samsung tablet to bohatě stačí, na ten Dell to stačí taky, byť nemůžu počítat že se mi nabije baterka, když to zároveň poběží.
Ano mohl bych si připojit třeba 100W PD adaptér, co mám v šupleti, ale není třeba. To musí dělat Manželka s pracovním ProBookem, ten ji ignoruje a USB-C v jejím monitoru dává dokonce jen 15W PD, ale zase, MBA je s tím úplně v poho.
MBP nehučí drtivou většinu času netočí vůbec, někdy spustí 2400 otáček - musím dát ucho na výfuk vzduchu abych to slyšel, MBA nemá aktivní chladič. Surface aktivně chladí ale v kanclu to neuslyšíš proti tomu dellu v tiché místnosti je ten del proti surface doslova fén, jak velké je asi chlazení? https://www.youtube.com/watch?v=Eg7KXJQ0p00&t=234s
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ano je to dětská hračka, je
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 12:32https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseAno je to dětská hračka, je to plastové, panty to má tuhé tak, že když to chceš otevřít, víko se otevře tak 2cm a pak už zvedáš celý notebook, zvuk to nemá, displej to nemá (14" s FHD, 300nit 350?, použitelné jen při 100% jasu a i tak to někdy není úplně dobře vidět), klávesnice je mushy gumová, touchpad bída, nahoře ani nejde prokliknout. 2 roky zpět dávali aspoň Elitebooky, to má lepší klávesnici a není to z plastu, ale jinak je to stejná bída, ten dell má aspoň low end cenovku, Elitebooky ne. Ani jedno bych si dobrovolně nekoupil.
V kanclu je samozřejmě dokovačka (kdybych fasoval i monitor bude thunderbolt dok v něm). Nabíječku k notebooku samo nafasuješ, ale k ničemu není potřeba, je v kanclu v šufleti a zůstane tam dokud to nebudu odevzdávat.
Když dělám z domova, a chci externí monitor, zadokuju to k němu (s adekvátním PD z monitoru) ale spíš mi to leží na stole, ale jelikož ta šunka pracovní den z baterky nedá ani náhodou, musím to průběžně nabíjet, no a když je monitor vypnutý nebo je k němu zadokovaný některý soukromý stroj, po ruce mám standardně kablík z 18W nabíječky, na MBP, na MS Surface, na všechny iPady i Samsung tablet to bohatě stačí, na ten Dell to stačí taky, byť nemůžu počítat že se mi nabije baterka, když to zároveň poběží.
Ano mohl bych si připojit třeba 100W PD adaptér, co mám v šupleti, ale není třeba. To musí dělat Manželka s pracovním ProBookem, ten ji ignoruje a USB-C v jejím monitoru dává dokonce jen 15W PD, ale zase, MBA je s tím úplně v poho.
MBP nehučí drtivou většinu času netočí vůbec, někdy spustí 2400 otáček - musím dát ucho na výfuk vzduchu abych to slyšel, MBA nemá aktivní chladič. Surface aktivně chladí ale v kanclu to neuslyšíš proti tomu dellu v tiché místnosti je ten del proti surface doslova fén, jak velké je asi chlazení? https://www.youtube.com/watch?v=Eg7KXJQ0p00&t=234shttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537565
+
Tak samozřejmě to lze koupit i dětem na hraní, zvláště pokud jim kupuješ telefony za 800$, a grafiky si kupuješ schválně co nejdražší, ale není problém.
Někdo ty prachy točit musí, aby ostatní nakoupili výhodněji.
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
Tak samozřejmě to lze koupit
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
14. 5. 2026 - 13:12https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseTak samozřejmě to lze koupit i dětem na hraní, zvláště pokud jim kupuješ telefony za 800$, a grafiky si kupuješ schválně co nejdražší, ale není problém.
Někdo ty prachy točit musí, aby ostatní nakoupili výhodněji.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537570
+
No ale kvalitněji zpracovaný notebook s DPH koupíš klidně za 15 tisíc. a za 20 tisíc bez daně, to už není vůbec žádný problém
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
No ale kvalitněji zpracovaný
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 14:50https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNo ale kvalitněji zpracovaný notebook s DPH koupíš klidně za 15 tisíc. a za 20 tisíc bez daně, to už není vůbec žádný problémhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537583
+
Pro zajímavost, MacBook Air jede i na tu nabíječku z mobilu. Ale to je specifikum ARMu úsporného i při střední zátěži.
EDIT: JirkaK to už mezitím napsal:
"USB-C v jejím monitoru dává dokonce jen 15W PD, ale zase, MBA je s tím úplně v poho."
15W PD je pro použití s mobilem (Android Desktop Mode). Ze s tím funguje i úsporný ARM laptop, je navíc (na to to nebylo zamýšleno). Novější monitory už nabízejí i větší nabíjení, pro použití s PC notebooky.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Pro zajímavost, MacBook Air
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 16:27https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskusePro zajímavost, MacBook Air jede i na tu nabíječku z mobilu. Ale to je specifikum ARMu úsporného i při střední zátěži.
EDIT: JirkaK to už mezitím napsal:
"USB-C v jejím monitoru dává dokonce jen 15W PD, ale zase, MBA je s tím úplně v poho."
15W PD je pro použití s mobilem (Android Desktop Mode). Ze s tím funguje i úsporný ARM laptop, je navíc (na to to nebylo zamýšleno). Novější monitory už nabízejí i větší nabíjení, pro použití s PC notebooky.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537598
+
Nepamatuju, kdy se naposledy k novým mobilům dávaly 5V/2A nabíječky. To je hodně dávná historie. Standard USB Power Delivery přišel v roce 2012 a i když trvalo pár let, než se rozšířil, už v roce 2016 jej zahrnul Qualcomm do svéhoho Quick Charge a všechny QC4 zařízení a novější jej podporují. Zařízení Samsungu podporují PD přes 6 let, Apple skoro 9 let (září 2017).
I tak lze solidní GaN 65W USB-PD nabíječku, která skutečně dá 65 wattů na jednom portu, pořídit kolem 400 Kč včetně poštovného:
Jednoportová notebooková se dá pořídit za 200-300 Kč. S ohledem na cenu notebooku jsou to směšné náklady. Spíš, jak píšu výše, bych u notebooku, jehož procesor má PL2 limit 65-80 wattů, bral více než 65W řešení, čímž se dostáváme o pár stovek výš.
Nepamatuju, kdy se naposledy k novým mobilům dávaly 5V/2A nabíječky. To je hodně dávná historie. Standard USB Power Delivery přišel v roce 2012 a i když trvalo pár let, než se rozšířil, už v roce 2016 jej zahrnul Qualcomm do svéhoho Quick Charge a všechny QC4 zařízení a novější jej podporují. Zařízení Samsungu podporují PD přes 6 let, Apple skoro 9 let (září 2017).
I tak lze solidní GaN 65W USB-PD nabíječku, která skutečně dá 65 wattů na jednom portu, pořídit kolem 400 Kč včetně poštovného:
Jednoportová notebooková se dá pořídit za 200-300 Kč. S ohledem na cenu notebooku jsou to směšné náklady. Spíš, jak píšu výše, bych u notebooku, jehož procesor má PL2 limit 65-80 wattů, bral více než 65W řešení, čímž se dostáváme o pár stovek výš.
18% ISIC sleva + aktuálně Alza Dny 30% = 377Kč když to objednám do 12h tak kolem 15-16h to mám v boxu, pak proč nám ta EU přitvrzuje ty čínské balíky :D
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
v 2019 třeba Apple přestal k
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 09:44https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskusev 2019 třeba Apple přestal k iPhone dávat nabíječky, do té doby, i když PD uměly dával "hloupou" 5V/1A nabíječku.
A kupovat 65W GaN za 400 na Alíku? To si to raději koupím v Actionu za 250, ale..
https://www.alza.cz/swissten-sitovy-adapter-gan-2x-usb-c-65w-pd-1x-usb-a-18w-qc-cerny-d12796733.htm
18% ISIC sleva + aktuálně Alza Dny 30% = 377Kč když to objednám do 12h tak kolem 15-16h to mám v boxu, pak proč nám ta EU přitvrzuje ty čínské balíky :Dhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537506
+
5V/2A nabíječky byly k mobilům za 2500 Kč před 10 lety. Vůbec nechápu, proč se to zde v diskuzi několikrát zminuje, když to se týká microUSB. USB-C má v základu, bez komunikace mezi zařízením a nabíječkou, výkon o polovinu větší (15W, 5V * 3A).
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
5V/2A nabíječky byly k
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 16:41https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse5V/2A nabíječky byly k mobilům za 2500 Kč před 10 lety. Vůbec nechápu, proč se to zde v diskuzi několikrát zminuje, když to se týká microUSB. USB-C má v základu, bez komunikace mezi zařízením a nabíječkou, výkon o polovinu větší (15W, 5V * 3A).https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537599
+
Já nabiju laptop i nabíječkou s USB-A konektorem, bohužel mám nejslabší jen 5W = 5V/1A a Macbook na tom bez problémů běží, Air se při běžném využití stihne i lehoučce nabíjet, Pročko už se vybíjí, ale takový Neo by měl být naprosto v pohodě, Air s M1 byl v denním průměru kancl zátěže na 4W, Neo musí být níž, když při trošku trvající all core zátěži throttluje na konstantní +- 4W odběru SoC. Telefon se stejným SoC v idle je na cca 0,06-0,09W (screen off, zapnuté wifi, bt, uwb, dvě aktivní 5G sim)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Já nabiju laptop i nabíječkou
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 09:34https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseJá nabiju laptop i nabíječkou s USB-A konektorem, bohužel mám nejslabší jen 5W = 5V/1A a Macbook na tom bez problémů běží, Air se při běžném využití stihne i lehoučce nabíjet, Pročko už se vybíjí, ale takový Neo by měl být naprosto v pohodě, Air s M1 byl v denním průměru kancl zátěže na 4W, Neo musí být níž, když při trošku trvající all core zátěži throttluje na konstantní +- 4W odběru SoC. Telefon se stejným SoC v idle je na cca 0,06-0,09W (screen off, zapnuté wifi, bt, uwb, dvě aktivní 5G sim)https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537501
+
Za posledních 10 let jsem neviděl 5V/1A nabíječku, ani k telefonu za 2000 Kč. USB-A a microUSB umí už strašně dlouho 5V/2A a detekce funguje bez čipové komunikace. Je tam opravdu napsáno na krabičce nabíječky, že je to jen 5V/1A?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Za posledních 10 let jsem
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 16:44https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseZa posledních 10 let jsem neviděl 5V/1A nabíječku, ani k telefonu za 2000 Kč. USB-A a microUSB umí už strašně dlouho 5V/2A a detekce funguje bez čipové komunikace. Je tam opravdu napsáno na krabičce nabíječky, že je to jen 5V/1A?https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537600
+
> Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.
Souhlasim, a TBH nevidim problem v tom kdyby se rozsirilo "nedodavani" nabijecek k laptopum. Mam 65W nabijecku k Lenovu z roku 2020 a funguje porad, a fungovat bude dalsich 10 let - fakt nepotrebuji po kazde vymene notasu dalsi stejnou nabijecku.
> Problém vidím v napájení notebooku nabíječkou na mobil
Ja vidim nejvetsi problem v USB-C portu samotnem. Mam to Lenovo ktere je 99% casu je pripojeno k nabijecce, a uz snad stokrat se mi stalo, ze nabijecka jednoduse "zmizi" pro laptop, a ten pak prepne na baterii - pak k nemu pozdeji prijdu a zistim ze se suspendnul / vypnul protoze se baterie vybila. Udelam unplug/plug a najednou se nabijecka magicky objevi. Nevim jestli tohle je problem Lenova nebo meho konkretniho modelu, ale mam pocit ze ty stare barrel porty byly mnohem robustnejsi.
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
> Nabíjet notebook nabíječkou
affrmativ https://diit.cz/profil/franz-z
13. 5. 2026 - 11:58https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse> Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.
Souhlasim, a TBH nevidim problem v tom kdyby se rozsirilo "nedodavani" nabijecek k laptopum. Mam 65W nabijecku k Lenovu z roku 2020 a funguje porad, a fungovat bude dalsich 10 let - fakt nepotrebuji po kazde vymene notasu dalsi stejnou nabijecku.
> Problém vidím v napájení notebooku nabíječkou na mobil
Ja vidim nejvetsi problem v USB-C portu samotnem. Mam to Lenovo ktere je 99% casu je pripojeno k nabijecce, a uz snad stokrat se mi stalo, ze nabijecka jednoduse "zmizi" pro laptop, a ten pak prepne na baterii - pak k nemu pozdeji prijdu a zistim ze se suspendnul / vypnul protoze se baterie vybila. Udelam unplug/plug a najednou se nabijecka magicky objevi. Nevim jestli tohle je problem Lenova nebo meho konkretniho modelu, ale mam pocit ze ty stare barrel porty byly mnohem robustnejsi.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537457
+
Jestli je to problém lenova nebo modelu je jedno, je to problém tvého konkrétního kusu, tohle se nestává a nemá stávat. Něco je špatně, buď konektor, kabel, adaptér, nebo třeba SW, nebo kombinace všeho.
Často se vyřachtají konektory/kabely, kupodivu ale nikdy nemám problém s nabíjením, mám už docela jetý Thunderbolt kabel, dřív byl do doku, teď je přímo v monitoru a přopojuje se k němu kdejaké zařízení od laptopu po mobil, a jako bonus tam jsou adaptéry, když připojuju tablet, tak tam je Učkový konektor. Trčí to jen několik mm od těla, konektor na kabel pak je zezadu a zmákne to i trošku tlustší 16" monitor.
Laptop pak mám připojený Lkovými adaptéry, konektor na samotný kabel je na výšku, takže to zase trčí tak 5mm od těla a kabel jde podél něj. http://download.jirikocman.cz/stul/20250403_172800000.jpg http://download.jirikocman.cz/stul/20250314_202130788.jpg u externího monitoru je pak ještě jako druhý zdroj (pro herní pc) HDMI vstup, úhlový konektor, ale ten už trčí víc :(
Někdy hapruje kontakt mezi kabelem a konektorem adaptéru, někdy mezi konektorem v počítači a adaptérem, jednou za čas po připojení sice najede nabíjení ale nejde obraz/data a musím to reconnectnout.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jestli je to problém lenova
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 10:00https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseJestli je to problém lenova nebo modelu je jedno, je to problém tvého konkrétního kusu, tohle se nestává a nemá stávat. Něco je špatně, buď konektor, kabel, adaptér, nebo třeba SW, nebo kombinace všeho.
Často se vyřachtají konektory/kabely, kupodivu ale nikdy nemám problém s nabíjením, mám už docela jetý Thunderbolt kabel, dřív byl do doku, teď je přímo v monitoru a přopojuje se k němu kdejaké zařízení od laptopu po mobil, a jako bonus tam jsou adaptéry, když připojuju tablet, tak tam je Učkový konektor. Trčí to jen několik mm od těla, konektor na kabel pak je zezadu a zmákne to i trošku tlustší 16" monitor.
Laptop pak mám připojený Lkovými adaptéry, konektor na samotný kabel je na výšku, takže to zase trčí tak 5mm od těla a kabel jde podél něj.
http://download.jirikocman.cz/stul/20250403_172800000.jpg
http://download.jirikocman.cz/stul/20250314_202130788.jpg u externího monitoru je pak ještě jako druhý zdroj (pro herní pc) HDMI vstup, úhlový konektor, ale ten už trčí víc :(
Někdy hapruje kontakt mezi kabelem a konektorem adaptéru, někdy mezi konektorem v počítači a adaptérem, jednou za čas po připojení sice najede nabíjení ale nejde obraz/data a musím to reconnectnout. https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537513
+
Je to problém celých modelových rad notebooků Lenovo. Měnili mi kvůli tomu zakladni desku (nestačilo vypojit zapojit nebo jinou nabíječku). Je to casty problém hlášený z IT oddělení korporátů.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Je to problém celých
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 16:46https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseJe to problém celých modelových rad notebooků Lenovo. Měnili mi kvůli tomu zakladni desku (nestačilo vypojit zapojit nebo jinou nabíječku). Je to casty problém hlášený z IT oddělení korporátů.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537601
+
On tam ten smajlík nebyl jenom pro parádu, víš? Ale asi to nebylo tak vtipné, jak jsem předpokládal...
+1
+2
-1
Je komentář přínosný?
On tam ten smajlík nebyl
peca007 https://diit.cz/profil/peca007
13. 5. 2026 - 10:14https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseOn tam ten smajlík nebyl jenom pro parádu, víš? Ale asi to nebylo tak vtipné, jak jsem předpokládal...https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537451
+
Tak třeba nabíječka k laptopu měla 70W, některé nabíječky k mobilu dávají i 200W (ano proprietární kabely, protokoly, ne PD) ale výkon dávno není problém.
Macbook nabiju hloupou 5V/1A nabíječkou, bude to trvat, ale jde to, dlouhá léta byl připojený k USB-C monitoru (nebyla to dokovačka s PD, jen USB-C vstup obrazu = dával základ 7,5W), fungoval a v průběhu dne se dobil, večer a ráno na baterii, přes den zase u stolu práce a nabito...
Nynější pracovní laptop sice křičí, ale 18W nabíječka ho +- udrží při životě (žere to jak tank).
Takže ano mělo by to tak jít dělat naprosto v pohodě, ano některé laptopy odmítnou nabíjet/napájet třeba s 9V a méně, chtějí 12V, ale to je špatně a brzy to nebude možné, protože EU jasně žádá podporu nabíjení jakoukoli PD nabíječkou a PD umožňuje i 5V.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Tak třeba nabíječka k laptopu
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 09:27https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseTak třeba nabíječka k laptopu měla 70W, některé nabíječky k mobilu dávají i 200W (ano proprietární kabely, protokoly, ne PD) ale výkon dávno není problém.
Macbook nabiju hloupou 5V/1A nabíječkou, bude to trvat, ale jde to, dlouhá léta byl připojený k USB-C monitoru (nebyla to dokovačka s PD, jen USB-C vstup obrazu = dával základ 7,5W), fungoval a v průběhu dne se dobil, večer a ráno na baterii, přes den zase u stolu práce a nabito...
Nynější pracovní laptop sice křičí, ale 18W nabíječka ho +- udrží při životě (žere to jak tank).
Takže ano mělo by to tak jít dělat naprosto v pohodě, ano některé laptopy odmítnou nabíjet/napájet třeba s 9V a méně, chtějí 12V, ale to je špatně a brzy to nebude možné, protože EU jasně žádá podporu nabíjení jakoukoli PD nabíječkou a PD umožňuje i 5V.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537499
+
Pro zajimavost, i kdyz nějaký adaptér má proprietárně 200 W, tak to neznamena, že neproprietárně dává jen základních 15 W. Pro cizi zarizeni umi protokol treba do 100 W, coz furt neni spatne.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Pro zajimavost, i kdyz nějaký
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 16:49https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskusePro zajimavost, i kdyz nějaký adaptér má proprietárně 200 W, tak to neznamena, že neproprietárně dává jen základních 15 W. Pro cizi zarizeni umi protokol treba do 100 W, coz furt neni spatne.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537602
+
Nebo by mohli adaptér pronajímat, jako BMW vyhřívání sedadel.
Koukal jsem na noťásky se Strix Halo a samých 14 a 13 palců. Proč nemůže někdo vyrábět solidní 16"? Vadí, že by to byl poloprázdný futrál, nebo proč?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Nebo by mohli adaptér
Pety https://diit.cz/profil/petyy
13. 5. 2026 - 09:15https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNebo by mohli adaptér pronajímat, jako BMW vyhřívání sedadel.
Koukal jsem na noťásky se Strix Halo a samých 14 a 13 palců. Proč nemůže někdo vyrábět solidní 16"? Vadí, že by to byl poloprázdný futrál, nebo proč?https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537442
+
Někdo by to asi nabízet mohl, ale Strix Halo není přímo cíleno do nějakých pracovních stanic nebo "herních" booků.. Prostě do 16" šasi.
Si kup 16" cokoli s RTX5050/4060 a máš +/- StrixHalo za polovic.
Cílovka StrixHalo jsou ty malé, tenké luxusní předražené booky.
+1
-4
-1
Je komentář přínosný?
Někdo by to asi nabízet mohl,
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
13. 5. 2026 - 09:50https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNěkdo by to asi nabízet mohl, ale Strix Halo není přímo cíleno do nějakých pracovních stanic nebo "herních" booků.. Prostě do 16" šasi.
Si kup 16" cokoli s RTX5050/4060 a máš +/- StrixHalo za polovic.
Cílovka StrixHalo jsou ty malé, tenké luxusní předražené booky. https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537448
+
13. 5. 2026 - 14:13https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskusepracovnich stanic se strix halo je vic nez notebooku..
https://heyupnow.com/en-eu/blogs/news/corsair-unveils-the-4-4l-strix-halo-mini-pc-ai-workstation-300
https://wccftech.com/minisforum-teases-amd-strix-halo-based-ms-s1-max-mini-ai-workstation-featuring-usb4-v2-80-gbps-port/
https://www.servethehome.com/framework-desktop-review-a-solid-amd-strix-halo/
https://minixpc.com/blogs/news/xiaomi-crowdfunds-new-high-end-strix-halo-mini-pc-with-ryzen-ai-max-395-and-128gb-ram
https://www.kad8.com/news/amd-strix-halo-apu-expand-to-desktop-pc-market/
https://www.reddit.com/r/MiniPCs/comments/1hvhyox/desktop_amd_strix_halo_configuration_from_hp/
https://videocardz.com/newz/first-ryzen-ai-max-strix-halo-mini-pc-goes-on-preorder-at-2000-launches-next-month
https://liliputing.com/acer-veriton-ra100-ai-mini-workstation-with-amd-strix-halo-coming-soon/
https://pausehardware.com/strix-halo-sixunited-miniworstation/
https://www.adrenaline.com.br/hardware/asrock-ai-box-a395-e-um-mini-pc-para-trabalho-mas-roda-jogos-com-apu-strix-halo/
to je jenom prvnich 10 co mi vyhodil google..https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537459
+
Ježíši kriste.... tak promiň mělo tam být "MOBILNÍCH pracovních stanic"..
Něco jako DELL Precision...
Pety od začátku prokazatelně řeší notebooky, NE kisny... Já reaguji na něj.
Asi neshání "16" krabici",, ale notebook..
Tohle ti fakt nedošlo?
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Ježíši kriste.... tak
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
13. 5. 2026 - 14:54https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseJežíši kriste.... tak promiň mělo tam být "MOBILNÍCH pracovních stanic"..
Něco jako DELL Precision...
Pety od začátku prokazatelně řeší notebooky, NE kisny... Já reaguji na něj.
Asi neshání "16" krabici",, ale notebook..
Tohle ti fakt nedošlo?https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537463
+
Netuším o který Strix Halo ti jde, budu počítat že aspoň AI9 a chceš 16", tak pár co na mě vypadlo:
Asus ProArt P16
Zenbook S 16
Zephyrus G16
Lenovo Yoga Pro 9
Samozřejmě jsou to prémiové modely, počítej s cenou 2-3 tisíce dolarů, ale aspoň jsem koukl, je vidět že do těch prémiovek si nedovolí dávat neergonomické klávesnice s numerickými bloky ale jsou tam nešizené klávesnice bez numerického bloku, ergonomicky vycentrované
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Netuším o který Strix Halo ti
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 10:15https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNetuším o který Strix Halo ti jde, budu počítat že aspoň AI9 a chceš 16", tak pár co na mě vypadlo:
Asus ProArt P16
Zenbook S 16
Zephyrus G16
Lenovo Yoga Pro 9
Samozřejmě jsou to prémiové modely, počítej s cenou 2-3 tisíce dolarů, ale aspoň jsem koukl, je vidět že do těch prémiovek si nedovolí dávat neergonomické klávesnice s numerickými bloky ale jsou tam nešizené klávesnice bez numerického bloku, ergonomicky vycentrovanéhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537523
+
1) Mě nejde o naprosto žádný Strix cokoli, ptal se někdo jiný..
2) Ta cena jasně napovídá, že tohle není pro herní booky jak se někdo asi mylně domnívá.
Herní book s podobným grafickým výkonem uživatel pořídí ani ne za polovinu (RTX5050/4060)
Book za 1000$ je masovka, na CS2, Roblox nebo "Tanky" asi moc lidí book s integrákem za 2500$ brát nebude.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
1) Mě nejde o naprosto žádný
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
14. 5. 2026 - 10:37https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse1) Mě nejde o naprosto žádný Strix cokoli, ptal se někdo jiný..
2) Ta cena jasně napovídá, že tohle není pro herní booky jak se někdo asi mylně domnívá.
Herní book s podobným grafickým výkonem uživatel pořídí ani ne za polovinu (RTX5050/4060)
Book za 1000$ je masovka, na CS2, Roblox nebo "Tanky" asi moc lidí book s integrákem za 2500$ brát nebude.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537532
+
Tak samozřejmě že high end čip nepůjde jako novinka do levných notebooků. Ale to je normální. Až to bude 2-3 generace starý čip tak se to dostane i do těch levných, teď to samozřejmě chtějí výrobci podojit a dají to do zařízení s vyšší marží
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak samozřejmě že high end
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 12:55https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseTak samozřejmě že high end čip nepůjde jako novinka do levných notebooků. Ale to je normální. Až to bude 2-3 generace starý čip tak se to dostane i do těch levných, teď to samozřejmě chtějí výrobci podojit a dají to do zařízení s vyšší maržíhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537566
+
Tak je to venku 2roky...
Ale ano, pokud bude book se Strix a 32GB RAM (16GB to mít na rozdíl od RTX booku nemůže, protože to nemá svou paměť) za 1000-1200$,, (do 25000Kč) řeknu - OK, tohle je na hry cajk..
To asi ale nejspíše nikdy nestane.
Ta cena z toho dělá nesmysl pro pár nadšenců.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Tak je to venku 2roky...
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
14. 5. 2026 - 13:15https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseTak je to venku 2roky...
Ale ano, pokud bude book se Strix a 32GB RAM (16GB to mít na rozdíl od RTX booku nemůže, protože to nemá svou paměť) za 1000-1200$,, (do 25000Kč) řeknu - OK, tohle je na hry cajk..
To asi ale nejspíše nikdy nestane.
Ta cena z toho dělá nesmysl pro pár nadšenců.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537572
+
Nebo když řešíme novinku Intelu tak budeme srovnávat se starými AMD? To snad ne.
A třeba ten Zenbook je za těch 48k s daní hodně slušný stroj bych řekl. Kdybych chtěl 16" x64 Widle, tak by to jednoznačně byl jeden z kandidátů, společně s ProArty, nebo Yoga Pro 9
Ty stroje nejsou mířené na hráče (byť si na tom jistě zahraješ) ale hlavně na kreativce, kteří chtějí přenosný, dobře vypadající "all in one" stroj - aneb ten kdo chce jeden stroj a nechce mít třeba desktop (byť mini pc stejně vybavené) a menší, přenosnější laptop/tablet
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Co? Jako že SoC, vydané třeba
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 15:02https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseCo? Jako že SoC, vydané třeba loni o prázdnínách jsou 2 roky venku?
https://www.alza.cz/asus-proart-p16-oled-h7606wm-oled121x-nano-black-celokovovy-d13314225.htm?o=4
Nebo SoC uvedené letos v lednu
https://www.alza.cz/asus-zenbook-s-16-um5606ga-oled185w-antrim-gray-celokovovy-d13317636.htm?o=2
Nebo když řešíme novinku Intelu tak budeme srovnávat se starými AMD? To snad ne.
A třeba ten Zenbook je za těch 48k s daní hodně slušný stroj bych řekl. Kdybych chtěl 16" x64 Widle, tak by to jednoznačně byl jeden z kandidátů, společně s ProArty, nebo Yoga Pro 9
Ty stroje nejsou mířené na hráče (byť si na tom jistě zahraješ) ale hlavně na kreativce, kteří chtějí přenosný, dobře vypadající "all in one" stroj - aneb ten kdo chce jeden stroj a nechce mít třeba desktop (byť mini pc stejně vybavené) a menší, přenosnější laptop/tablet https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537585
+
Neřeším žádný Intel, řeším StrixPoint vs cokoli s dedikovanou NV kartu stejného výkonu.
Což je notebook za 40-50% ceny booku se Strix (rok2024)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Neřeším žádný Intel, řeším
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
14. 5. 2026 - 17:06https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNeřeším žádný Intel, řeším StrixPoint vs cokoli s dedikovanou NV kartu stejného výkonu.
Což je notebook za 40-50% ceny booku se Strix (rok2024)https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537605
+
Minimalne jeden z odkazu je na mobilni pracovni stanici. Je tam normalne rukojet pro snadne prenaseni. Stejne treba takovy workstation PC laptop nenosis v batohu, bys ho rozlamal. Se vozi autem a doma más stejně jako v pripade notebooku externi monitor a periferie. https://www.adrenaline.com.br/hardware/asrock-ai-box-a395-e-um-mini-pc-p...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Minimalne jeden z odkazu je
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
14. 5. 2026 - 16:51https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseMinimalne jeden z odkazu je na mobilni pracovni stanici. Je tam normalne rukojet pro snadne prenaseni. Stejne treba takovy workstation PC laptop nenosis v batohu, bys ho rozlamal. Se vozi autem a doma más stejně jako v pripade notebooku externi monitor a periferie.
https://www.adrenaline.com.br/hardware/asrock-ai-box-a395-e-um-mini-pc-para-trabalho-mas-roda-jogos-com-apu-strix-halo/https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537603
+
Dyť 16" normálně jsou, ano jsou to pořád "novinky" takže je jasné že to nenajdeš v ošizeném laptopu za cenu mobilu ale hlavně v prémiové třídě, Asis ProArt, Zephyrus, Yoga Pro, Zenbook S...
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Dyť 16" normálně jsou, ano
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 10:22https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseDyť 16" normálně jsou, ano jsou to pořád "novinky" takže je jasné že to nenajdeš v ošizeném laptopu za cenu mobilu ale hlavně v prémiové třídě, Asis ProArt, Zephyrus, Yoga Pro, Zenbook S...https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537527
+
On určitě někdo vyrábí, ale je toho určitě méně 13/14" je nejprodávanější rozměr, nejuniverzálnější. Také ty menší bývají často vyšší řady/prémiové modely = tam se nové věci dostávají dřív než do nižších modelů
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
On určitě někdo vyrábí, ale
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 10:08https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseOn určitě někdo vyrábí, ale je toho určitě méně 13/14" je nejprodávanější rozměr, nejuniverzálnější. Také ty menší bývají často vyšší řady/prémiové modely = tam se nové věci dostávají dřív než do nižších modelůhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537518
+
Kolega vybíral auto. Na stránkách Škodovky byla cena, na kterou se nešlo dostat. Zajímavé bylo, že všechny barvy byly za příplatek a museli jste si nějakou objednat. Ale cenový rozdíl přesně odpovídal příplatku za lak.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Kolega vybíral auto. Na
Burys14 https://diit.cz/profil/radek-stava
14. 5. 2026 - 08:26https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseKolega vybíral auto. Na stránkách Škodovky byla cena, na kterou se nešlo dostat. Zajímavé bylo, že všechny barvy byly za příplatek a museli jste si nějakou objednat. Ale cenový rozdíl přesně odpovídal příplatku za lak.https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537481
+
Co je za problém že ti nedají adaptér? Jako ty potřebuješ ke všemu dostávat kabel, adaptér?
Když žádný nemáš tak si ho holt objednáš k tomu, nebo už máš a zařízení máš o to levnější.
Nevím jak ty, ale u laptopu jsem 5 let nevytáhl nabíjecí adaptér z krabice, kromě "herního" pro kluka, který nenabíjí přes Cčko, všechno ostatní se nabíjí přes USB, stejně jako telefony, tablety, klávesnice, myši, sluchátka...
Proč s sebou nosit hromadu nabíječek, když ti stačí jedna která nabije TWS pidi sluchátka i laptop a případně umí nabíjet i více zařízení najednou.
Z telefonu/tabletů nebo nějakých drobných zařízení ty nabíječky nevytahuji ještě déle a nemálo USB nabíječek a nabíjecích kabelů, nepoužítých, funkčních jsem vyhazoval do elektroodpadu, když jednou za čas vyklízím věci a zařízení se ztratily, rozbily, nebo se staly nepoužitelnými/morálně zastaralými.
Mimochodem škodovka ti prodává auto s minimem benzínu/nafty v nádrži, je to tak na to si dojet na benzínku :) Musíš si holt natankovat.
Za komančů pak mechanici čórovali benzín, takže tam dávali o trochu méně než se uvádělo že tam při koupi bude :D
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Co je za problém že ti nedají
JirkaK https://diit.cz/profil/jiri-kocman
14. 5. 2026 - 09:14https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseCo je za problém že ti nedají adaptér? Jako ty potřebuješ ke všemu dostávat kabel, adaptér?
Když žádný nemáš tak si ho holt objednáš k tomu, nebo už máš a zařízení máš o to levnější.
Nevím jak ty, ale u laptopu jsem 5 let nevytáhl nabíjecí adaptér z krabice, kromě "herního" pro kluka, který nenabíjí přes Cčko, všechno ostatní se nabíjí přes USB, stejně jako telefony, tablety, klávesnice, myši, sluchátka...
Proč s sebou nosit hromadu nabíječek, když ti stačí jedna která nabije TWS pidi sluchátka i laptop a případně umí nabíjet i více zařízení najednou.
Z telefonu/tabletů nebo nějakých drobných zařízení ty nabíječky nevytahuji ještě déle a nemálo USB nabíječek a nabíjecích kabelů, nepoužítých, funkčních jsem vyhazoval do elektroodpadu, když jednou za čas vyklízím věci a zařízení se ztratily, rozbily, nebo se staly nepoužitelnými/morálně zastaralými.
Mimochodem škodovka ti prodává auto s minimem benzínu/nafty v nádrži, je to tak na to si dojet na benzínku :) Musíš si holt natankovat.
Za komančů pak mechanici čórovali benzín, takže tam dávali o trochu méně než se uvádělo že tam při koupi bude :Dhttps://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537494
+
Chtěl bych mít ty starosti, co má zdejší redakce...
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Chtěl bych mít ty starosti,
simik https://diit.cz/profil/simik
13. 5. 2026 - 13:00https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseChtěl bych mít ty starosti, co má zdejší redakce...https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537458
+
13. 5. 2026 - 14:14https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseco ti v tom brani??https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537460
+
13. 5. 2026 - 15:03https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseJaký si to uděláš, takový to máš...https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537464
+
No a to je málo,,,, asi,,,, jakože Intel je tím pádem špatně přeci :))
+1
-2
-1
Je komentář přínosný?
No a to je málo,,,, jakože
FrankHorigan https://diit.cz/profil/dave-1
13. 5. 2026 - 19:37https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuseNo a to je málo,,,, asi,,,, jakože Intel je tím pádem špatně přeci :))https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537467
+
Není nad věcný, pádný a fakticky přesný argument. :-)
Vzhledem k tomu, že tento článek má nejvyšší čtenost z posledních sedmi vydaných, je myslím zjevné, že tohle téma čtenáře zajímá a Tvoje hraná lhostejnost na tom těžko něco změní.
Není nad věcný, pádný a fakticky přesný argument. :-)
Vzhledem k tomu, že tento článek má nejvyšší čtenost z posledních sedmi vydaných, je myslím zjevné, že tohle téma čtenáře zajímá a Tvoje hraná lhostejnost na tom těžko něco změní.
Už to někdo koupil, je tam na objednávku - termín upřesníme.
Zaujala mě jiná věc: "bez adaptéru (nutné dokoupit zvlášť)". Takže koupím drahý noťas a nedokážu ho nabít. K čemu mi to bude dobrý? Mohla by se inspirovat třeba škodovka a začít prodávat auta bez kol - nutné dokoupit zvlášť! :-D
'' Už to někdo koupil, je tam na objednávku - termín upřesníme. ''
nebo jim to nedorazilo.. termin dodani toho modelu odkladaj uz od unora.. imho intel udelal dohodu s msi ze bude v nabidkach jeden papirove levnej model, kterej se nebude prakticky prodavat.. jenom tam bude aby mohli rict ze je to konkurent strix-point.. protoze proti strix-halo, co je ve stejny cene, to panther projizdi vykonem procaku i grafiky..
Nebo jim ho nekdo v prubehu cesty ukradl :D
Normálně jsem ho objednal a dorazil asi za týden. Bohužel ho mezitím pro silver účty o více než 1 000 Kč zpevnili, tak jsem to stornoval a ani se tam neohřál... Hned jak bych prodal aktuální funici 14900HX, hned bych do něj šel. Má výborné reference. Pro pracovní přenosné zařízení s občasnou potřebou solidního výkonu jsem nenašel lepší konkurenci (a v tiskárně moc reálně provozovat alternativní platformy nedává smysl, tzn. volba jen mezi Intel a AMD).
Nabíječku USB-C má jistě doma každý už od mobilu... Katujeme kosty, ééé, šetříme přírodu vlastně. ;)
Good luck nabíjet noťas nabíječkou na mobil. To, že to má stejný konektor ještě neznamená, že to tak jde dělat.
Ale to byrokraty nezajímá, rozkaz zněl jasně: jeden konektor.
Co na tom, že tomu (a nejen tomu) ti vocasové nerozuměj. Serou se do věcí, vo kterých netuší ani tužku, ale ovlivňuje to stovky miliónů lidí. Většinou negativně. Co já se v práci napičuju během překonávání bezpečnostních překážek, abych vůbec mohl dělat svou práci. Oproti tomu je ještě jednotný konektor s nejednotnými vlastnostmi srandazápas :).
Ale to byrokraty nezajímá, rozkaz zněl jasně: jeden konektor.
Co na tom, že tomu (a nejen tomu) ti vocasové nerozuměj. Serou se do věcí, vo kterých netuší ani tužku, ale ovlivňuje to stovky miliónů lidí. Většinou negativně. Co já se v práci napičuju během překonávání bezpečnostních překážek, abych vůbec mohl dělat svou práci. Oproti tomu je ještě jednotný konektor s nejednotnými vlastnostmi srandazápas :).
https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537444 +~65W GaN nabíječky jsou dnes záležitost pár korun. Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.
Problém vidím v napájení notebooku nabíječkou na mobil. Protože ty zpravidla nejsou stavěné na to, aby maximální zátěž dávaly dlouhodobě. Pokud si na notebooku někdo pustí hru, ve které má SoC konstantně 65-80W spotřebu, tak to dlouhodobě nebude běžná nabíječka na mobil dávat, notebook si bude sahat i do baterie a neustálé nabíjení / vybíjení baterie jí podstatně zkrátí životnost.
~65W GaN nabíječky jsou dnes záležitost pár korun. Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.
Problém vidím v napájení notebooku nabíječkou na mobil. Protože ty zpravidla nejsou stavěné na to, aby maximální zátěž dávaly dlouhodobě. Pokud si na notebooku někdo pustí hru, ve které má SoC konstantně 65-80W spotřebu, tak to dlouhodobě nebude běžná nabíječka na mobil dávat, notebook si bude sahat i do baterie a neustálé nabíjení / vybíjení baterie jí podstatně zkrátí životnost.
https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537445 +Přesně, dneska není problém nabíječka na mobil 100, 120W. Tam je to zase o napětí, kdy na USB už dávno není jen 5V. V podstatě je to dnes pulzní spínaný zdroj s velkou efektivitou a velmi nízkými ztrátami. A NTB se s tím jednoduše popere....
*Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.*
Ano, ale musíš mít specifickou nabíjčku, která to zvládne. Určitě se nedá říct, že každá nabíječka na mobil s USB C konektorem to zvládne.
Já třeba co mám noťas s USB nabíjením, tak s klasickou 5V/2A nabíječkou se nabíjení ani nespustí, s "lepší" 20W nabíječkou, která už má i nějaký ten Quick Charge se sice nabíjet dá, ale jen při vypnutém noťasu, při zapnutém se nabíječka každých pár vteřin restartuje protože ji to zřejmě přetěžuje. A to je stroj s úsporným Ryzenen 5825U, připojit k ní nějaký herní stroj, tak asi shoří.
Takhle to nefunguje, rozhodně nic hořet nebude..
Nabíječka dodá konkrétní výkon, který dodat může, book může naopak vypisovat že napájení je nedostatečné a bude to nabíjet dlouho nebo vůbec.
pokud se ti nabíječka nabíjením restartuje, nebo máš dojem že brzy shoří, tak je asi s Temu nebo podobného krámu..
Normální jakákoli 65W nabíječka by měla běžný menší book nabít.
20W nabíječka k mobilu logicky NE.
Mám pracovní Dell Lattitude s 13gen i5 10c, 14" je to spíš dětská hračka, 18W PD nabíječka to drží, díky corpo bordelu to ale tak tak stačí aby se to HOOOODNĚ pomalu nabíjelo, Je to takové nula nula nic za pracovní den, ale na baterku by při tom samém vydržel 2,5-3h max. Je to tragédie 40% baterie za hodinu, taky to furt hučí
Tak jestli ti stroj za 20tis bez DPH přijde jako dětská hračka, tak jsi asi balíkář - což jsi, vzhledem k tvé historii postů a prvním místě na mistrovství světa o nákup nejdražší 5070 všech dob.
Ale co to má společného s tím, na co reaguješ? Proč proboha nabíjíš Latitude 5440 18W nabíječkou???
Ti k tomu nedali USB-C nabíječku přímo od DELL? (s patřičnými parametry)..
Nebo rovnou dock?
Hučet to hučí, je to malé s malým chladičem.
Ano je to dětská hračka, je to plastové, panty to má tuhé tak, že když to chceš otevřít, víko se otevře tak 2cm a pak už zvedáš celý notebook, zvuk to nemá, displej to nemá (14" s FHD, 300nit 350?, použitelné jen při 100% jasu a i tak to někdy není úplně dobře vidět), klávesnice je mushy gumová, touchpad bída, nahoře ani nejde prokliknout. 2 roky zpět dávali aspoň Elitebooky, to má lepší klávesnici a není to z plastu, ale jinak je to stejná bída, ten dell má aspoň low end cenovku, Elitebooky ne. Ani jedno bych si dobrovolně nekoupil.
V kanclu je samozřejmě dokovačka (kdybych fasoval i monitor bude thunderbolt dok v něm). Nabíječku k notebooku samo nafasuješ, ale k ničemu není potřeba, je v kanclu v šufleti a zůstane tam dokud to nebudu odevzdávat.
Když dělám z domova, a chci externí monitor, zadokuju to k němu (s adekvátním PD z monitoru) ale spíš mi to leží na stole, ale jelikož ta šunka pracovní den z baterky nedá ani náhodou, musím to průběžně nabíjet, no a když je monitor vypnutý nebo je k němu zadokovaný některý soukromý stroj, po ruce mám standardně kablík z 18W nabíječky, na MBP, na MS Surface, na všechny iPady i Samsung tablet to bohatě stačí, na ten Dell to stačí taky, byť nemůžu počítat že se mi nabije baterka, když to zároveň poběží.
Ano mohl bych si připojit třeba 100W PD adaptér, co mám v šupleti, ale není třeba. To musí dělat Manželka s pracovním ProBookem, ten ji ignoruje a USB-C v jejím monitoru dává dokonce jen 15W PD, ale zase, MBA je s tím úplně v poho.
MBP nehučí drtivou většinu času netočí vůbec, někdy spustí 2400 otáček - musím dát ucho na výfuk vzduchu abych to slyšel, MBA nemá aktivní chladič. Surface aktivně chladí ale v kanclu to neuslyšíš proti tomu dellu v tiché místnosti je ten del proti surface doslova fén, jak velké je asi chlazení? https://www.youtube.com/watch?v=Eg7KXJQ0p00&t=234s
Tak samozřejmě to lze koupit i dětem na hraní, zvláště pokud jim kupuješ telefony za 800$, a grafiky si kupuješ schválně co nejdražší, ale není problém.
Někdo ty prachy točit musí, aby ostatní nakoupili výhodněji.
No ale kvalitněji zpracovaný notebook s DPH koupíš klidně za 15 tisíc. a za 20 tisíc bez daně, to už není vůbec žádný problém
Nerozporuji
Pro zajímavost, MacBook Air jede i na tu nabíječku z mobilu. Ale to je specifikum ARMu úsporného i při střední zátěži.
EDIT: JirkaK to už mezitím napsal:
"USB-C v jejím monitoru dává dokonce jen 15W PD, ale zase, MBA je s tím úplně v poho."
15W PD je pro použití s mobilem (Android Desktop Mode). Ze s tím funguje i úsporný ARM laptop, je navíc (na to to nebylo zamýšleno). Novější monitory už nabízejí i větší nabíjení, pro použití s PC notebooky.
Nepamatuju, kdy se naposledy k novým mobilům dávaly 5V/2A nabíječky. To je hodně dávná historie. Standard USB Power Delivery přišel v roce 2012 a i když trvalo pár let, než se rozšířil, už v roce 2016 jej zahrnul Qualcomm do svéhoho Quick Charge a všechny QC4 zařízení a novější jej podporují. Zařízení Samsungu podporují PD přes 6 let, Apple skoro 9 let (září 2017).
I tak lze solidní GaN 65W USB-PD nabíječku, která skutečně dá 65 wattů na jednom portu, pořídit kolem 400 Kč včetně poštovného:
https://www.aliexpress.com/item/1005009277920971.html
https://www.aliexpress.com/item/1005004983302095.html
https://www.aliexpress.com/item/1005008203834166.html
Jednoportová notebooková se dá pořídit za 200-300 Kč. S ohledem na cenu notebooku jsou to směšné náklady. Spíš, jak píšu výše, bych u notebooku, jehož procesor má PL2 limit 65-80 wattů, bral více než 65W řešení, čímž se dostáváme o pár stovek výš.
Nepamatuju, kdy se naposledy k novým mobilům dávaly 5V/2A nabíječky. To je hodně dávná historie. Standard USB Power Delivery přišel v roce 2012 a i když trvalo pár let, než se rozšířil, už v roce 2016 jej zahrnul Qualcomm do svéhoho Quick Charge a všechny QC4 zařízení a novější jej podporují. Zařízení Samsungu podporují PD přes 6 let, Apple skoro 9 let (září 2017).
I tak lze solidní GaN 65W USB-PD nabíječku, která skutečně dá 65 wattů na jednom portu, pořídit kolem 400 Kč včetně poštovného:
https://www.aliexpress.com/item/1005009277920971.html
https://www.aliexpress.com/item/1005004983302095.html
https://www.aliexpress.com/item/1005008203834166.html
Jednoportová notebooková se dá pořídit za 200-300 Kč. S ohledem na cenu notebooku jsou to směšné náklady. Spíš, jak píšu výše, bych u notebooku, jehož procesor má PL2 limit 65-80 wattů, bral více než 65W řešení, čímž se dostáváme o pár stovek výš.
https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537454 +v 2019 třeba Apple přestal k iPhone dávat nabíječky, do té doby, i když PD uměly dával "hloupou" 5V/1A nabíječku.
A kupovat 65W GaN za 400 na Alíku? To si to raději koupím v Actionu za 250, ale..
https://www.alza.cz/swissten-sitovy-adapter-gan-2x-usb-c-65w-pd-1x-usb-a...
18% ISIC sleva + aktuálně Alza Dny 30% = 377Kč když to objednám do 12h tak kolem 15-16h to mám v boxu, pak proč nám ta EU přitvrzuje ty čínské balíky :D
5V/2A nabíječky byly k mobilům za 2500 Kč před 10 lety. Vůbec nechápu, proč se to zde v diskuzi několikrát zminuje, když to se týká microUSB. USB-C má v základu, bez komunikace mezi zařízením a nabíječkou, výkon o polovinu větší (15W, 5V * 3A).
Já nabiju laptop i nabíječkou s USB-A konektorem, bohužel mám nejslabší jen 5W = 5V/1A a Macbook na tom bez problémů běží, Air se při běžném využití stihne i lehoučce nabíjet, Pročko už se vybíjí, ale takový Neo by měl být naprosto v pohodě, Air s M1 byl v denním průměru kancl zátěže na 4W, Neo musí být níž, když při trošku trvající all core zátěži throttluje na konstantní +- 4W odběru SoC. Telefon se stejným SoC v idle je na cca 0,06-0,09W (screen off, zapnuté wifi, bt, uwb, dvě aktivní 5G sim)
Za posledních 10 let jsem neviděl 5V/1A nabíječku, ani k telefonu za 2000 Kč. USB-A a microUSB umí už strašně dlouho 5V/2A a detekce funguje bez čipové komunikace. Je tam opravdu napsáno na krabičce nabíječky, že je to jen 5V/1A?
> Nabíjet notebook nabíječkou na mobil není problém.
Souhlasim, a TBH nevidim problem v tom kdyby se rozsirilo "nedodavani" nabijecek k laptopum. Mam 65W nabijecku k Lenovu z roku 2020 a funguje porad, a fungovat bude dalsich 10 let - fakt nepotrebuji po kazde vymene notasu dalsi stejnou nabijecku.
> Problém vidím v napájení notebooku nabíječkou na mobil
Ja vidim nejvetsi problem v USB-C portu samotnem. Mam to Lenovo ktere je 99% casu je pripojeno k nabijecce, a uz snad stokrat se mi stalo, ze nabijecka jednoduse "zmizi" pro laptop, a ten pak prepne na baterii - pak k nemu pozdeji prijdu a zistim ze se suspendnul / vypnul protoze se baterie vybila. Udelam unplug/plug a najednou se nabijecka magicky objevi. Nevim jestli tohle je problem Lenova nebo meho konkretniho modelu, ale mam pocit ze ty stare barrel porty byly mnohem robustnejsi.
Jestli je to problém lenova nebo modelu je jedno, je to problém tvého konkrétního kusu, tohle se nestává a nemá stávat. Něco je špatně, buď konektor, kabel, adaptér, nebo třeba SW, nebo kombinace všeho.
Často se vyřachtají konektory/kabely, kupodivu ale nikdy nemám problém s nabíjením, mám už docela jetý Thunderbolt kabel, dřív byl do doku, teď je přímo v monitoru a přopojuje se k němu kdejaké zařízení od laptopu po mobil, a jako bonus tam jsou adaptéry, když připojuju tablet, tak tam je Učkový konektor. Trčí to jen několik mm od těla, konektor na kabel pak je zezadu a zmákne to i trošku tlustší 16" monitor.
Laptop pak mám připojený Lkovými adaptéry, konektor na samotný kabel je na výšku, takže to zase trčí tak 5mm od těla a kabel jde podél něj.
http://download.jirikocman.cz/stul/20250403_172800000.jpg
http://download.jirikocman.cz/stul/20250314_202130788.jpg u externího monitoru je pak ještě jako druhý zdroj (pro herní pc) HDMI vstup, úhlový konektor, ale ten už trčí víc :(
Někdy hapruje kontakt mezi kabelem a konektorem adaptéru, někdy mezi konektorem v počítači a adaptérem, jednou za čas po připojení sice najede nabíjení ale nejde obraz/data a musím to reconnectnout.
Je to problém celých modelových rad notebooků Lenovo. Měnili mi kvůli tomu zakladni desku (nestačilo vypojit zapojit nebo jinou nabíječku). Je to casty problém hlášený z IT oddělení korporátů.
On tam ten smajlík nebyl jenom pro parádu, víš? Ale asi to nebylo tak vtipné, jak jsem předpokládal...
Tak třeba nabíječka k laptopu měla 70W, některé nabíječky k mobilu dávají i 200W (ano proprietární kabely, protokoly, ne PD) ale výkon dávno není problém.
Macbook nabiju hloupou 5V/1A nabíječkou, bude to trvat, ale jde to, dlouhá léta byl připojený k USB-C monitoru (nebyla to dokovačka s PD, jen USB-C vstup obrazu = dával základ 7,5W), fungoval a v průběhu dne se dobil, večer a ráno na baterii, přes den zase u stolu práce a nabito...
Nynější pracovní laptop sice křičí, ale 18W nabíječka ho +- udrží při životě (žere to jak tank).
Takže ano mělo by to tak jít dělat naprosto v pohodě, ano některé laptopy odmítnou nabíjet/napájet třeba s 9V a méně, chtějí 12V, ale to je špatně a brzy to nebude možné, protože EU jasně žádá podporu nabíjení jakoukoli PD nabíječkou a PD umožňuje i 5V.
Pro zajimavost, i kdyz nějaký adaptér má proprietárně 200 W, tak to neznamena, že neproprietárně dává jen základních 15 W. Pro cizi zarizeni umi protokol treba do 100 W, coz furt neni spatne.
Nebo by mohli adaptér pronajímat, jako BMW vyhřívání sedadel.
Koukal jsem na noťásky se Strix Halo a samých 14 a 13 palců. Proč nemůže někdo vyrábět solidní 16"? Vadí, že by to byl poloprázdný futrál, nebo proč?
Byly ohlášeny 15,3" Lenovo Legion 7a 15ASH11 a 16" MetaMech 16 2026.
Byly ohlášeny 15,3" Lenovo Legion 7a 15ASH11 a 16" MetaMech 16 2026.
https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537446 +Někdo by to asi nabízet mohl, ale Strix Halo není přímo cíleno do nějakých pracovních stanic nebo "herních" booků.. Prostě do 16" šasi.
Si kup 16" cokoli s RTX5050/4060 a máš +/- StrixHalo za polovic.
Cílovka StrixHalo jsou ty malé, tenké luxusní předražené booky.
pracovnich stanic se strix halo je vic nez notebooku..
https://heyupnow.com/en-eu/blogs/news/corsair-unveils-the-4-4l-strix-hal...
https://wccftech.com/minisforum-teases-amd-strix-halo-based-ms-s1-max-mi...
https://www.servethehome.com/framework-desktop-review-a-solid-amd-strix-...
https://minixpc.com/blogs/news/xiaomi-crowdfunds-new-high-end-strix-halo...
https://www.kad8.com/news/amd-strix-halo-apu-expand-to-desktop-pc-market/
https://www.reddit.com/r/MiniPCs/comments/1hvhyox/desktop_amd_strix_halo...
https://videocardz.com/newz/first-ryzen-ai-max-strix-halo-mini-pc-goes-o...
https://liliputing.com/acer-veriton-ra100-ai-mini-workstation-with-amd-s...
https://pausehardware.com/strix-halo-sixunited-miniworstation/
https://www.adrenaline.com.br/hardware/asrock-ai-box-a395-e-um-mini-pc-p...
to je jenom prvnich 10 co mi vyhodil google..
Ježíši kriste.... tak promiň mělo tam být "MOBILNÍCH pracovních stanic"..
Něco jako DELL Precision...
Pety od začátku prokazatelně řeší notebooky, NE kisny... Já reaguji na něj.
Asi neshání "16" krabici",, ale notebook..
Tohle ti fakt nedošlo?
Netuším o který Strix Halo ti jde, budu počítat že aspoň AI9 a chceš 16", tak pár co na mě vypadlo:
Asus ProArt P16
Zenbook S 16
Zephyrus G16
Lenovo Yoga Pro 9
Samozřejmě jsou to prémiové modely, počítej s cenou 2-3 tisíce dolarů, ale aspoň jsem koukl, je vidět že do těch prémiovek si nedovolí dávat neergonomické klávesnice s numerickými bloky ale jsou tam nešizené klávesnice bez numerického bloku, ergonomicky vycentrované
1) Mě nejde o naprosto žádný Strix cokoli, ptal se někdo jiný..
2) Ta cena jasně napovídá, že tohle není pro herní booky jak se někdo asi mylně domnívá.
Herní book s podobným grafickým výkonem uživatel pořídí ani ne za polovinu (RTX5050/4060)
Book za 1000$ je masovka, na CS2, Roblox nebo "Tanky" asi moc lidí book s integrákem za 2500$ brát nebude.
Tak samozřejmě že high end čip nepůjde jako novinka do levných notebooků. Ale to je normální. Až to bude 2-3 generace starý čip tak se to dostane i do těch levných, teď to samozřejmě chtějí výrobci podojit a dají to do zařízení s vyšší marží
Tak je to venku 2roky...
Ale ano, pokud bude book se Strix a 32GB RAM (16GB to mít na rozdíl od RTX booku nemůže, protože to nemá svou paměť) za 1000-1200$,, (do 25000Kč) řeknu - OK, tohle je na hry cajk..
To asi ale nejspíše nikdy nestane.
Ta cena z toho dělá nesmysl pro pár nadšenců.
Co? Jako že SoC, vydané třeba loni o prázdnínách jsou 2 roky venku?
https://www.alza.cz/asus-proart-p16-oled-h7606wm-oled121x-nano-black-cel...
Nebo SoC uvedené letos v lednu
https://www.alza.cz/asus-zenbook-s-16-um5606ga-oled185w-antrim-gray-celo...
Nebo když řešíme novinku Intelu tak budeme srovnávat se starými AMD? To snad ne.
A třeba ten Zenbook je za těch 48k s daní hodně slušný stroj bych řekl. Kdybych chtěl 16" x64 Widle, tak by to jednoznačně byl jeden z kandidátů, společně s ProArty, nebo Yoga Pro 9
Ty stroje nejsou mířené na hráče (byť si na tom jistě zahraješ) ale hlavně na kreativce, kteří chtějí přenosný, dobře vypadající "all in one" stroj - aneb ten kdo chce jeden stroj a nechce mít třeba desktop (byť mini pc stejně vybavené) a menší, přenosnější laptop/tablet
Neřeším žádný Intel, řeším StrixPoint vs cokoli s dedikovanou NV kartu stejného výkonu.
Což je notebook za 40-50% ceny booku se Strix (rok2024)
Minimalne jeden z odkazu je na mobilni pracovni stanici. Je tam normalne rukojet pro snadne prenaseni. Stejne treba takovy workstation PC laptop nenosis v batohu, bys ho rozlamal. Se vozi autem a doma más stejně jako v pripade notebooku externi monitor a periferie.
https://www.adrenaline.com.br/hardware/asrock-ai-box-a395-e-um-mini-pc-p...
Dyť 16" normálně jsou, ano jsou to pořád "novinky" takže je jasné že to nenajdeš v ošizeném laptopu za cenu mobilu ale hlavně v prémiové třídě, Asis ProArt, Zephyrus, Yoga Pro, Zenbook S...
On určitě někdo vyrábí, ale je toho určitě méně 13/14" je nejprodávanější rozměr, nejuniverzálnější. Také ty menší bývají často vyšší řady/prémiové modely = tam se nové věci dostávají dřív než do nižších modelů
Kolega vybíral auto. Na stránkách Škodovky byla cena, na kterou se nešlo dostat. Zajímavé bylo, že všechny barvy byly za příplatek a museli jste si nějakou objednat. Ale cenový rozdíl přesně odpovídal příplatku za lak.
Co je za problém že ti nedají adaptér? Jako ty potřebuješ ke všemu dostávat kabel, adaptér?
Když žádný nemáš tak si ho holt objednáš k tomu, nebo už máš a zařízení máš o to levnější.
Nevím jak ty, ale u laptopu jsem 5 let nevytáhl nabíjecí adaptér z krabice, kromě "herního" pro kluka, který nenabíjí přes Cčko, všechno ostatní se nabíjí přes USB, stejně jako telefony, tablety, klávesnice, myši, sluchátka...
Proč s sebou nosit hromadu nabíječek, když ti stačí jedna která nabije TWS pidi sluchátka i laptop a případně umí nabíjet i více zařízení najednou.
Z telefonu/tabletů nebo nějakých drobných zařízení ty nabíječky nevytahuji ještě déle a nemálo USB nabíječek a nabíjecích kabelů, nepoužítých, funkčních jsem vyhazoval do elektroodpadu, když jednou za čas vyklízím věci a zařízení se ztratily, rozbily, nebo se staly nepoužitelnými/morálně zastaralými.
Mimochodem škodovka ti prodává auto s minimem benzínu/nafty v nádrži, je to tak na to si dojet na benzínku :) Musíš si holt natankovat.
Za komančů pak mechanici čórovali benzín, takže tam dávali o trochu méně než se uvádělo že tam při koupi bude :D
Chtěl bych mít ty starosti, co má zdejší redakce...
co ti v tom brani??
Jaký si to uděláš, takový to máš...
Jirko, k tématu, o kterém píšeš, mám na tebe jedinou otázku: no a?
Jirko, k tématu, o kterém píšeš, mám na tebe jedinou otázku: no a?
https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537466 +No a to je málo,,,, asi,,,, jakože Intel je tím pádem špatně přeci :))
„no a?“
Není nad věcný, pádný a fakticky přesný argument. :-)
Vzhledem k tomu, že tento článek má nejvyšší čtenost z posledních sedmi vydaných, je myslím zjevné, že tohle téma čtenáře zajímá a Tvoje hraná lhostejnost na tom těžko něco změní.
„no a?“
Není nad věcný, pádný a fakticky přesný argument. :-)
Vzhledem k tomu, že tento článek má nejvyšší čtenost z posledních sedmi vydaných, je myslím zjevné, že tohle téma čtenáře zajímá a Tvoje hraná lhostejnost na tom těžko něco změní.
https://diit.cz/clanek/notebook-s-core-ultra-x9-panther-lake-dnes-dorazi-na-sklad-alzy/diskuse#comment-1537552 +Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.