Nové notebookové disky IBM a příslib 7200 otáček
IBM začala svým partnerům dodávat vzorky nových disků z řady Travelstar 80GN s tím, že klasická produkce začne v lednu příštího roku. Název Travelstar nazačuje, že jde o disky pro mobilní počítače a číslovka 80 potom disk s maximální kapacitou 80 GB. Mimo něj do řady patří ještě disky, které pojmou 20 a 40GB.
Zvýšení kapacity se IBM povedlo dosáhnout za pomocí vylepšeného laminovaného "Pixie Dust", který vznikl přidáním ještě jedné vrstvy rhutenia. Tento disk dokáže uložit na čtvereční palec 70 Gb dat a IBM slibuje pro příští rok dosažení magické hranice 100 Gb/čtvereční palec.
Ale pojďme se podívat na další vlastnosti nového kousku. Aby byly co nejpřehlednější, tak je dám do tabulky:
|
IBM nyní také hlásá, že se ji povedlo vyřešit technické problémy, které bránily ve výrobě 7200otáčkových disků pro mobilní počítače, což zahrnuje vyšší spotřebu, vyšší hlučnost, větší zahřívání disku a také větší náchylnost na nárazy a vibrace. Prý se můžeme těšit na první 7200otáčkové Travelstary již v první čtvrtině příštího roku.
Samozřejmě, že mezi disky s 4200 a 7200 otáčkami bude ještě další řada s 5400 otáčkami za minutu. Půjde o Travelstar 80GNX a také bude nabízena v kapacitách 20, 40 a 80 GB. Dočkat bychom se jich měli také v první čtvrtině 2003.
Diskuse ke článku Nové notebookové disky IBM a příslib 7200 otáček