Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nový standard paměťových karet CFexpress s rychlostí 8 GB/s

Měli jsme tu CFast, CFast 2.0, ale také XQD či XQD 2.0. Je tedy čas vrhnout na trh další nové rozhraní, tentokrát ale využívající více PCI Express linek nejnovější generace.

Připusťme si pro tuto chvíli, že digitální video tu je, bude a jedině poroste. Po FullHD/2k tu máme už nějakou dobu UltraHD/4k, k tomu se přidává HDR a HFR a chystá se pomalu 8k video. Na to vše musí reagovat zejména výrobci profesionálních zařízení, aby pro všemožné kamery dokázali nabídnout rozhraní paměťových úložišť s dostatečně vysokou rychlostí.

Za formátem CFexpress, jak již jeho název naznačuje, stojí opět stará dobrá CompactFlash Assiociation, tedy organizace vyvíjející a zastřešující formáty CompactFlash či CFast a XQD. Cílem vývoje formátu CFexpress je unifikace celého ekosystému kolem výměnných úložišť, platforma, jejíž výkon obecně poroste spolu s novými verzemi rozhraní PCI Express a také všeobecná kompatibilita s veškerým workflow, se kterým tyto karty přijdou do styku.

CFexpress je de facto systém, kdy je paměťová karta napojena přímo na PCI Express 3.0 ×8 rozhraní. Tečka. Díky propustnosti 3. generace tak mohou přijít na trh karty s rychlostí až 8 GB/s, přičemž CFexpress přímo počítá s použitím rozhraní NVM Express. Díky tomu bude CFexpress kompatibilní se všemi systémy, kde běží jak PCIe, tak NVMe.

Kromě 8linkové verze se počítá i s možností použití na 4, 2 či 1 PCI Express lince, s adekvátně nižšími stropy přenosových rychlostí.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nový standard paměťových karet CFexpress s rychlostí 8 GB/s

Neděle, 23 Říjen 2016 - 12:16 | danieel | Ty ploche konektory ma CFast karta - rozmerove...
Středa, 19 Říjen 2016 - 22:40 | ldx | No právě že píšeš jen o těch plochých konektorech...
Středa, 19 Říjen 2016 - 19:56 | disposable | to je vtip? veď píšem že s posilnenými konektormi...
Středa, 19 Říjen 2016 - 19:47 | ldx | M.2 nepředstavuje žádnou odolnou konstrukci,...
Středa, 19 Říjen 2016 - 14:07 | disposable | v chromebooku mám 42mm dlhé m.2 SSD s kapacitou...

Zobrazit diskusi