Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Nvidia chystá alternativu ke Smart Access Memory

chápu-li článek správně, tak to není na CPU vůbec závislé, tzn. může fungovat s jakýmkoliv. Pokud je to pravda,tak se nám z AMD trochu stává Nvidie :-( -> vendor locky kde to není nutné (gsync), v tomto případě to ani není jen vendor lock ale přímo Zen3 family lock

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

ja tam vidim..

''Dále je nutné zajistit, aby během změny nedocházelo k přesunům dat po sběrnici mezi procesorem a grafickým jádrem.''

jesli to blbe nechapu, tak musis procesor prinutit, aby po nakou dobu neposilal vubec zadny data po pcie sbernici.. takze neco od procaku potrebujes..

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nie úplne.
1.Z Linux-u je známe, že to funguje s AMD 5 rokov do max. 4GiB takto prístupnej VRAM (A je to univerzálne, bez ohľadu na CPU a GPU )
2. Zen3, 500-ový chipset a Radeony 6000-kovej rady sú potrebné, len ak má byť prístupné viac ako 4GiB VRAM (teda napr 16GiB pre Radeony 6900XT, 6800XT a 6800)

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Zrovna vcera jsem cetl o SAM a jakej bonus to prinasi, tak jsem si klepal na celo, ze WTF.

1) ze by pamet mapovana po segmentech tolik ztracela na prenosovce, protoze se MMIO pouzije na prepnuti se me nezda - ale znaci to spis problem toho, ze k te pameti se pristupuje nahodne, a/nebo v read-modify-write, rozhodne dost neoptimalne

2) clovek by cekal ze GPU bude mit DMA engine, a stahne si z CPU pameti to co potrebuje (seznam trojuheniku a textury), tj. na velikosti BARu nesejde

A pak zcela z nepochopitelneho duvodu - to pouziva Resizable BAR. Jako proc proboha? Jestli chce karta zpristupnit celou pamet, mohla to udelat davno a nemeli by s tim problem ani Windows. Jediny problem, ktery takove karty s 1:1 mapovanim pameti maji je s BIOS-em (potrebujete kouzelnou featuru: Above 4G decoding) a pak na 32-bit OS se to samozrejme nenamapuje :)

A ted proc je to otazkou podpory CPU - protoze vyrobci si "above 4G decoding" podminuji biosem ktery podminuje spravnej - serverovej - "cpu a chipset" - zcela marketingove omezeni, i kdyby to kremik umel, natesti se to dostava posledni leta i do consumer modelu.

Mam Xeon Phi 5110P a Tesla K80, obe mapuji celou svoji pamet (8G, a 12G v 16G BAR-u), to jsou roky stare kramy.. takze nekdo zas objevil Ameriku a jeste to dela divnym zpusobem.

Kde je vyhoda Resizable BAR, krome zpetne kompatibility s 32bit systemy?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

1. Práve to závisí koľko MMIO je dostupných

10-28-2020, 11:26 PM
Smart Access Technology works just fine on Linux. It is resizeable BAR support which Linux has supported for years (AMD actually added support for this), but which is relatively new on windows. You just need a platform with enough MMIO space. On older systems this is enabled via sbios options with names like ">4GB MMIO".
https://www.phoronix.com/forums/forum/linux-graphics-x-org-drivers/open-...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jestli to není o tom, že v případě AMD konfigurace to bude firmou AMD garantováno jako funkční?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

"DMA" pro GPU přijde v příštím roce, implementováno jak u NV, tak AMD, potřeba podpora systému, posype to krásně z PCIe NVMe do grafiky, kde se provede i dekomprese.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Takze se dostanou konecne i ty GPUdirect(nv) DirectGMA(amd) do consumer veci?
To je holt dalsi "serverova" / HPC featura, kde to dma bylo spis cileno na prenos mezi sitovkou a gpu, nebo video grabberem a gpu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

2) GPU normálně má DMA access. Mám dojem, že jsem to viděl ještě v datasheetu k něčemu jako ati radeon x1300. Možná aby tam šly udělat přenosy device-device?

ad above 4G:
no ono to není tak jednoduchý identifikovat zda zrovna něčí počítač není "32bit". Některé PCIe root complexy klidně můžou mít limit na počet adresních linek do procesoru (například čipset intel 945gm umí jen 4GB ram+PCI, ale příslušné 64bit core2duo CPU umí mnohem víc, i když je vnitřně nejspíš taky limitované na 36bit). Většina embedded věcí jako třeba deska rockpro64 má přidělenej jen 64MB prostor pro PCI BARy (opět limit adresního prostoru na 32bit, ale ARM64 umí architektonicky víc). Nedivil bych se, kdyby třeba Atomy taky měly nějakej limit.

Výrobce tedy dopředu nemůže vědět jak velkej BAR (32bit, 33bit, 34bit, ...) bude uživatel schopnej naadresovat a to i přesto, že často jde ta velikost naflashovat jiným videobiosem (ati uměly klidně 64MB, dokonce ještě amd polaris z 2016 umí minimálně 128MB). Navíc BAR je danej (s vyjímkou toho flashe) napevno a zařízení se enumerují (přiřazení adresy) jen při power on dané podsběrnice, takže pokud chceš tuhle hodnotu měnit i za chodu, tak jedině resize barem.

BTW nějakého zrychlení by se mohlo dosáhnout tím, že vypnou MMU grafiky, takže se adresace vůbec nebude zdržovat překladem adres.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten 64MB na RockPro64 je opravdu pro BARy ? to tam pak nepojede asi hodne veci, co ma prave ty 256MB okna..

.. ale jo, tak chapu, ze to je z duvodu zpetne kompatibility. Fixni obri BARy by vyzadovali certifikovany system, coz v serverovych vecech neni problem aby si ohlidal vyrobce, ale na volnem trhu by to udelalo chaos :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano přesně tak, k dispozici je 33 regionů, 1x 32MiB a 32x 1MiB. Ty regiony můžou překládat CPU adresy do 64bit prostoru PCIe, ale na straně CPU je prostě jen 64MB adresovací okno. Přitom PCIe HDL od Synopsys podporuje libovolně velké regiony.

Samozřejmě grafiky jsem v tom zkoušel a logicky ty který mají 256MB BAR tam nepojedou, nejspíš by tam jely jen ty co mají jen 32MB (mám dojem že takový ani nebyly), protože zbylý 32MB prostor by se použil na BARy pro registry.

"ale na volnem trhu by to udelalo chaos"
právě :-/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nejvíc mě zajímá co bude AMD a Intel nutit k tomu, aby to pro Nvidii povolili. V obou případech to jsou konkurenční firmy, nebo snad do toho zasáhne antimonopolní úřad?

Pokud to povolí, tak určitě až ve chvíli, kdy to bude výhodné pro ně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já si myslím že u SAM je důležitá PCIE 4... To je ten důvod podle mě proč podpora zpět nebude. Mohl by tam být nějaký limit v pomalejší sběrnici. Vendor lock bych to teda nenazval.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

tak pokud nárůst výkonu u nvidie bude podobný jako s sam a udělaj to pomocí updatu driverů na intelu i starších chipsetech am4 a ryzenech tak nic jinýho než vendor lock to není
pokud amd bude třeba za 5 let dominovat jako intel s nvidií teď tak se můžeme ještě divit s čím ještě přijdou, amd není ta hodná a nvidia s intelem ti padouši

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

já bych doporučoval počkat, aby se pak neukázalo, že to bude fungovat jen někde...
Nárůst výkonu, za předpokladu, že to bude fungovat, bych samozřejmě očekával.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nahoře ti to Peter Fodrek napsal - standardně to funguje jen do 4 GB VRAM, s Ryzenem 5000 i výš. Takže přínos standardní funkce je nejspíš tak malý, že o ni dosud nikdo nedbal.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

jde o to jestli třeba těch 4GB nebude stačit na ten nárůst, ale uvidíme

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

https://www.svethardware.cz/amd-nakonec-prichysta-smart-access-memory-i-...

tak to netrvalo tak dlouho, vendro lock jak prase
AMD nakonec přichystá Smart Access Memory i pro NVIDII a Intel

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak třeba v AC: Valhalla to docela slušně přidá výkon... předpokládám, že s tím autoři hry už počítali a udělali tuning.

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_rx_6800_xt_review,30.html

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.