Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Panasonic stahuje baterie, mohou se přehřívat až vzplanout

Po kabelech od Lenova tu máme další podobný problém, který se týká baterií od Panasonicu. Majitelé fotoaparátů a kamer tentokrát mohou zůstat v klidu, jde o záležitost mobilních počítačů…
Panasonic Toughbook

Hned v úvodu mi dovolte uvést jednu záležitost na pravou míru. Nejeden zahraniční web o situaci kolem baterií od Panasonicu informoval, téměř všechny ale hovoří o tom, že se situace týká pouze Spojených států. Není mi známo, kde se tato informace vzala, ale oficiální zpráva výrobce výslovně uvádí Spojené státy, Evropu, Kanadu a Austrálii. Vadné baterie tedy byly distribuované i v Evropě a můžete je najít jak v zařízeních zakoupených od června 2011, tak i v samostatně prodávaných bateriích, které mohou být na pultech některých obchodů doposud.

Panasonic už v průběhu letošního roku několik vln stažení vadných sérií inicioval; nyní však znovu na riziko upozornil a přestože dosud k žádnému vážnému incidentu nedošlo, vyzývá uživatele k výměně baterií.

Panasonic Toughbook Cf H 2

Jde o baterie do robustních Toughbooků řady CF-H2, konkrétně tyto varianty:

  • CF-VZSU53AW
  • CF-VZSU53AR
  • CF-VZSU53AQ

Panasonic Battery Recall Toughbook

Zda máte kus z vadné série, poznáte podle označení přímo na baterii. Pokud výrobní číslo začíná některou z kombinací: B, C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7, C8, C93, C94, C96, C9C, C9J nebo C9K, pak můžete Panasonic požádat o výměnu.


Na situaci je zajímavá jedna věc. Nejen Panasonic se v poslední době potýká s problematickými bateriemi. Většina „nových“ kauz přitom přišla poté, co z důvodu bezpečnosti vstoupily v platnost nové předpisy (především japonské, ale i EU), které stanovily limity mj. pro kapacitu na objem plus přinesly nějaké požadavky ohledně konstrukce. Cílem mělo být právě snížení rizika explozí, zahoření a přehřívání. Některých typů baterií se direktiva nedotkla, ale pro mnohé znamenala snížení kapacity, což bylo ze strany výrobců poměrně problematické (stížnosti zákazníků na nižší kapacitu než je uvedené v parametrech, recenzích ap. se skutečně řešily). Mnozí výrobci proto s dodavateli baterií situaci řešili a výsledkem byla obvykle změna konstrukce ve snaze upravit vybíjecí křivku tak, aby reálná výdrž na jedno nabití byla pokud možno minimálně stejná jako s původními modely. Otázkou je, zda tyto změny v konstrukci „na poslední chvíli“ nemohly mít za následek vznik nedotažených produktů, které naopak více problémů přinesly než vyřešily.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Panasonic stahuje baterie, mohou se přehřívat až vzplanout

Žádné komentáře.