Přetaktování 65nm procesorů Intel
Na serveru AnandTech už si nějakou dobu hrají se 65nm procesory firmy Intel s kódovými jmény CedarMill (Pentium 4) a Presler (dvojitý CedarMill alias Pentium D, případně Pentium Extreme Edition). Protože se již ví o tom, že zmenšení výrobního procesu přináší nižší spotřebu, mrkli se též na to, kam se dají tyto 65nm kousky přetaktovat.
CedarMill šlo bez zvýšení napájení přetaktovat ze 3,6 až na 4,25 GHz (FSB 250 MHz ×17). Se zvýšenou voltáží z 1,3 na 1,4125 V to šlo ještě o krůček výše, na rovných 4,5 GHz (250 MHz ×18). Na 4,73 GHz už procesor nebyl stabilní. Dvoujádrový Presler odmítal bez zvýšení napětí překročit hranici 3,5 GHz (v základu jel na 3,4 GHz). Se zvýšením jel v pohodě až do 4,25 GHz (250 MHz ×17), zatímco s 90nm Smithfieldem se na 4GHz hranici dosahuje hodně špatně.
Spotřebu sestav s takto přetaktovanými procesory vidíte sami v porovnání s nepřetaktovanými na obrázcích. Dá se říci, že Intelův 65nm výrobní proces má něco do sebe, ale ještě to bude chtít trochu poladit.
|