Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Radeon RX 7700 XT, Xbox Next a PS5 PRO umí 8K? Ano, ale výstup, nikoli rendering

8K je jasně nesmysl na to nestačí. I pouhé 4K tahají grafiky pořád nic moc ikdyž už se testuje toto rozlišení roky. Takové FC6 má na RTX 3080 co dělat aby udrželo 60fps. To je takový základ, více Hz monitory jsou úplně mimo.
Samotná značka TCL se dost vyšvihla, z pomalu noname ještě nějaké tři roky zpátky a už mají takový rozmach. Tehdy jsem od nich kupoval TV a říkal jsem si zda je to dobrý nápad. Ukázalo se že ano. Dokonce dodali aktualizaci na vyšší verzi Androidu což u noname výrobců se moc nenosí, stock a šlus. Mile překvapili a jak je vidět usilovně pracují a daří se jim. Tedy dokud se někdo nerozhodne že mohou být "hrozba pro národní bezpečnost" v zámoří.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Oni i vyráběli TV pro známé značky, které pak byly přeprodávány pod jiným brandem, takže noname ta značka vlastně reálně ani nebyla. Jen to nikdo moc netušil.

Jinak já to takhle mám s Xiaomi. Nechci být zapřísáhlý podporovatel Číny, protože mám výhrady proti mnoha jejich rozhodnutím a národnímu uspořádání. Nicméně zrovna Xiaomi má produkty za většinou neskutečný poměr cena/výkon. Ty produkty bezvadně fungují a mají dobrou podporu, mám s nimi mnohem lepší osobní zkušenosti než s rádoby značkovějšími západními produkty (které jsou beztak v té Číně stejně vyráběné, že?).

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

TLC je noname mozna tak pro evropany, jinak ale rozhodne ne a neni to ani zadna nova znacka

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

moc se mi nechce verit ze by vysli pro verze pristi rok na podobnem vyrobnim procesu

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

vsak to muze byt uplne vpohode na 4 nebo 3nm

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Podľa mňa to neznamená, že pôjde o RX 7700 XT, ale že uvedené konzoly budú mať čip na úrovni hypotetickej RX 7700 XT s tam uvedeným rozlíšením renderingu a video výstupu. Inak by v tom zozname musela byť aj Nvidia s niektorou svojou kartou.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak ono i taky možnost přehrávat 8K video může být pro někoho zajímavá.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

vsak uz aktualni PS5 zvlada 8K/30fps

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Jak píší jiní výše, je to nereálné. Jedině hlupák či totální neználek by si myslel, že příští generace konzolí bude renderovat hry v 8k. Na tohle nebude dost výkonu ještě ani v roce 2029. Příští (sub)generace bude ráda, pokud bude konečně jakž-takž plynule ve všech hrách dávat 4k ve slušné kvalitě renderingu.

Něco jiného je samozřejmě video. Ono pokud by se na nějaké službě objevily 70mm pecky, které se v posledních 20 letech skenovaly do 8k - tedy třeba Baraka či Ben Hur atd., pak moci si tohle dát v té nejvyšší dostupné kvalitě, by bylo fajn. Na druhou stranu tam to VŽDYCKY zabije to smutné fyzické omezení: i kdyby měla 8k TV úhlopříčku 4 metry, tak je to pořád málo. To chce prostě velký plátno. VELKÝ.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Baví se o 8k jako výstupním rozlišení, ne jako render.
Bude to klasicky naškálované.

Aktuální konzole jsou taky "4k" jenomže ve 4k renderuji jen ty opravdu nenáročné hry.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

už původní PS4 byla 4k proč by nemohla byt PS5 PRO 8k :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ste riadny hlupák.

"Rendering or image synthesis is the process of generating a photorealistic or non-photorealistic image from a 2D or 3D model by means of a computer program. The resulting image is referred to as the render."

Pokiaľ v tom procese na konci bude preškálovanie zo 4K na 8K a potom zobrazenie snímku, tak to pre mňa spĺňa definíciu renderingu v 8K.

"pokud bude konečně jakž-takž plynule ve všech hrách dávat 4k ve slušné kvalitě renderingu"

A pán súdruh Ježek určí podľa svojho osobného vkusu, kedy je už 4K, 8K dostatočné? 60 fps áno, 50 fps už nie? Zapnutý tieň áno, vypnutý tieň nie? To už nespĺňa jeho osobný vkus na "kvalitu".

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tomu říkám ideální konzument konzolí :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Konzole nabízejí render (někdo tomu říká výstup) ve vysokém rozlišení, protože pak si sami mohou zařídit kvalitu škálování a sníží lag na TV (která tak pošle pixely rovnou na obrazovku a nemusí sama škálovat).

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ano samá pozitiva a jistoty v konzolové sektě *tleská*

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak si užívej lag a hnusný roztažení na PC Master Race.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Proč bych měl něco roztahovat :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Na nativní rozlišení. Článek je o 8K, což žádná GPU neutáhne.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

To není zrovna šťastná definice, protože podle ní bychom digitální fotografii nebo oskenovanému kinofilmu mohli říkat render.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"is the process of generating"
No ja to chápem tak, že samotný obraz sa proste vytvára (generuje) programom a pri fotení sa najskôr zaznamenáva nejaký RAW, ktorý sa interpretuje, prípadne ešte upravuje. Ale samotný zdroj obrazu je reálny, nie ako pri hrách, kde sa komplet generuje a vlastne ani reálny zdroj neexistuje a preto nie je možné povedať, ako kvalitne ten obraz vyzerá. Preto som narážal aj na tú kvalitu renderingu. Ten obraz je syntetizovaný, umelý, nemáme reálnu predlohu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud fotíš na mobilu (s post-processingem, nejlépe s AI), tak ten obraz je taky generovaný, syntetizovaný, umelý, nemáme reálnu predlohu (když to beru tak, že fotorealistické hry mají reálnou předlohu, často fotky skutečných věcí).

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

On je kazdy obraz 'generovany'. Treba optika ma svoje chyby, ktere do obrazu vprojektuje. Citlivost na svetlo, podle ktere je zase cela scena pak urcitym zpusobem ladena. Atd. Drive jsi pri expozici filmu a fotek, taky mel ruzne vysledky, potazmo se dala fotka ruzne svetelne upravovat treba delkou expozice v temne komore, atd.
Digitalni fotografie to posunula na vyssi level, nez treba klasicky fotak s kinofilmem. Princip ale zustava.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nemluvím o klasickém foťáku, ale o mobilech. Tam se nedostatečná optika nahrazuje vyfocením vícero fotek a jejich zkombinováním s využitím AI.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Osobne bych si tim nelamal hlavu, protoze slovnikovy vyznam rendering "the way that something is performed, written, drawn, etc.: " je urcite datovan davno pred vznik 3D renderingu. Napriklad v ramci NLE se za to (rendering) asi schova siroka rada ukonu, ktera se v aplikaci s obrazem po jeho dekodovani a pred jeho encodovanim provadi.
https://www.historyofinformation.com/detail.php?entryid=4015

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.