Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Red Book: CD Audio (CD-DA) - ISO 908

Tak jsem myslel, že se v diskuzi dozvím něco k tématu, a ono nic, řeší se tu hovadiny. Tak snad příště...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> Nyquistův teorém; vzorkovací frekvence musí být alespoň jednou taková, než vzorkovaný signál.
 
Ta věta je vůběc blbě formulovaná. Jednak nedává symsl - když už tak ...alespoň jednou taková, než nejvyšší frekvence vzorkovaného signálu. A jednak ten teorém neříká, že frekvence musí být nějak velká, ale o tom, že v digitalizovamém signálu, který bude zpět převeden do analogové podoby, nebudou frekvence vyšší než f/2, kde f je vzorkovací frekvence. To ale navíc zdaleka neznamená, že tam budou všechny frekvence pod f/2.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Máte pravdu, tu větu jsem nezformuloval příliš šťastně, opravím to a příště si dám na to pozor.
---
Takovou reakci bych čekal od tvůrců CD-R serveru.
Pokud chcě někdo psát o exaktních tématech, musí se vyjadřovat přesně a jednoznačně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nedá mi, abych si nerýpnul :-)
Slovní spojení "jednou tolik" sice občas někdo používá ve smyslu "dvakrát tolik", ale je to nelogické, matoucí a dle mého názoru nesprávné.
Když je "jednou tolik" myšleno jako "dvakrát tolik", kolik je potom "dvakrát tolik"?
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

martin: Fakt, že to před Vámi někdo napsal nepřesně Vás ale neopravňuje k tomu, že to také tak můžete napsat. A opravdu by mě zajímalo, kde takto nepřesná formulace vyšla.
Opravdu jste ten Martin, který se zde (http://www.cdr.cz/a/diskuze/prispevek/546) dušuje, že pro něj není problém přiznat svou chybu?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to zavadejici i ted, ja bych doporucil autorovi, aby to zmenil na: "vzorkovací frekvence musí být alespoň dvojnásobná" ... pak uz je to bez toho "nesmysleneho dvojsmyslu"
 
:)
 
Ale jinak dobrej clanek ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chozé a Martin: Pokud chce někdo veřejně vydávat odborné články, měl by umět českou gramatiku a měl by se umět přesně vyjadřovat. Ale především by měl být vděčný za věcnou oponenturu a měl by být schopen umět přiznat svou chybu.
Ona kritická věta de facto říká, že ve vzorkovaný signál neobsahuje frekvence nad 22 kHz, což není pravda.
Je ale třeba říct, že článek je jinak velmi pěkně napsaný a autorovi za něj patří pochvala.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jenom poznamka k "Nyquistův teorém; vzorkovací frekvence musí být alespoň jednou taková, než vzorkovaný signál" - vzork. frekv. musi byt alespon dvakrat!! takova nez vzork. signal. (1 * x = x, kdezto 2 * x = 2x) - Doc. Studnicka (VUT v Brne, byvala FEI) by Ti to nalezite vysvetlil - zasveceni vedi o cem mluvim..... :)).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jANDj: No, ja bych řekl, že Martin to tak i myslel, ono se totiž někde používá formulace "jednou tolik" ve smyslu "dvakrát tolik". Je to divný, ale je to tak. Nicméně by bylo lepší, kdyby to Martin přeformuloval, o tom žádná :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro jANDj >> No nesouhlasim s tebou protoze zde je to mysleno ve vyznamu mam signal s frekvenci 20kHz a vzorkovani musi mit jednou tak velkou frekvenci tzn. ze jeste jednou navic totez (mam 2 hrusky a nekdo jiny ma jednou tolik. Kolik jich ma? 4).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ALL: Pánové, já bych na těch slovíčkách nebazíroval. Kdo ví o čem je řeč, ten to chápe, kdo ne, může si přečíst scripta. Přece nechcete abych sem psal ještě matematické vyjadření s důkazem. Nechme toho. OK? Nic se nemá přehánět.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No uz sem si chtel taky prihodit zelizko do ohne, ale kdyz je to fsem jasne, tak toho tedy necham:)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

martin: Ono slovní spojení "jednou tolik" je opravdu trochu zavádějící a nepřesné (pokud tedy nenapíšeš "jednou tolik navíc") a neni nic snazšího, než to prostě nepoužívat, ne?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Že já to tam vůbec psal ... Místo abyste se zabývali Red bookem, řešíte výklad Nyquistova teorému.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Máte pravdu, tu větu jsem nezformuloval příliš šťastně, opravím to a příště si dám na to pozor.
P.S. Abych se přiznal, já to vlastně ani neformuloval. Tak to už dvakrát vyšlo knižně. Už je vám lépe?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ale ale pánové,  řešíte tu ve 12 příspěvcích naprostou ptákovinu (sory ale je to tak ) . Myslím si , že 99% populace pochopilo o čem je řeč a to zbývající procento jste právě vy rýpalové co se ohání skripty a ČVUT. Nechcete si svoje rejpání nechat na vaši akademickou půdu a do studoven ? Kydáte zbytečně na CD-R server bahno vašich intelektuálních výplodů. Buďte rádi že nějaký CD-R server existuje. HOWG

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pea: Ne, už to opravu přepisovat nebudu. Kdo s tím má nějaký problém, ať si to řeší někde jinde. Průměrně inteligentní občan to chápe. Účelem textu nebylo gramatické cvičení, ani lekce z matematické logiky, dokonce ani vysvětlování fyzikálních teorémů. Šlo tu o formát CD-DA, jestli vám to uniklo.
P.S. Díky Chozé.
Vláďa: Jenže já si nemyslím, že jsem to napsal špatně nebo chybně. Problém v tom vidí pár hnidopychů zde v diskzi. Jo ten "někdo přede mnou" jsem zase jen a jen ja. Ty knihy jsou moje dilo.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.