Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Samsung vydal exFAT ovladač pod GPL!

Tentokrat jsem uz myslel, ze rejpani do uzavreneho kodu a Microsoftu nebude - a posledni odstavec jako tradicne nezklamal :-)

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Laicka otazka - je mozne toto nejak vyuzit napr. na to, aby (nielen) moja Nokia N8 mohla pracovat s tymto formatom? :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Teoreticky. Staci "len" upravit ovladac pre kernel symbianu a donutit tento kernel, aby ho pouzival.

Prajem pri tom vela, vela stastia, budes ho potrebovat ;)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Áaha. Takze je to predsalen bohuzial zakopane hlbsie. :-/ Tak ticho a optimisticky som dufal aspon vo funkcnost po prepaleni fw, ak by to don "niekto" "nejak" zakomponoval. :-)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Problém s uniknuvším kódem je vyřešen? To bych rozhodně netvrdil, podle http://www.wired.com/wiredenterprise/2013/07/samsung_code/ rxrz smazala původní hlavičky (nejspíš tedy porušila autorské právo) a takto upravený kód se pak objevil na webu Samsungu. Do doby než se MS nevyžvejkne jestli mají se Samsungem nějakou dohodu nemůže být řeč o vyřešení ;)

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Mohlo by to znamenat i levnejsi pametove karty? Kdyz nebudou zatizeny licenci na pouzity format v prodavane flash pametovce by to mohlo byt realne.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

To, že je driver opensource neznamena. ze se nebudou muset platit licencni poplatky ;) Spis MS nevadi, ze bude v linuxu ofio dostupny ovladac pro souborovy system, ale furt se budou za pametovky a flashky platit poplatky :) a kdyby to MS uvolnil cele pod GPL, tak cena klesne v řádu korun ;)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Hlavne by to chtelo, aby exFAT zacaly masove podporovat mobily, fotaky, MP3 prehravace, TV, atd... treba se dockame.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Je takový problém, aby i na SDXC kartách bylo fat32? Nevím, ptám se, je mi divné proč by tahle zařízení nemohla používat jiný filesystém.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

V principu to možné je, ale je spousta umělých omezení, která takové použití znemožňují nebo stěžují. Přečti si třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/FAT .

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

FAT32 jde naprosto bez problémů formátovat až do 2TB, a přečtou to /vypořádaj se s tím i prastaré OS co to podporujou typu DOS 6.0 /win98, atd.

Osobně jsem doteď nevěděl že SDXC maj mít default Exfat, samotného by mne to nenpadalo protože jeho penetrace trhem a podpora mimo NT6 windows je mizerná, ačkoliv filesystem samotnej to špatnej neni.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

"....ačkoliv filesystem samotnej to špatnej neni."

Tento názor sa zakladá na čom? Okrem toho že podporuje väčšie súborové celky (volumes), zaostáva ešte aj oproti FAT32. A to už je čo povedať.

Podporuje menej súborov v jednom priečinku 2,796,202 oproti 268,304,373 (ak nie sú použité dlhé mená súborov).

Podporuje iba jednu FAT, takže je oveľa vyššia šanca korupcie a nemožnosti zotaviť sa napr. pri vytiahnutí flashdisku bez korektného odpojenia v systéme (unmount). FAT32 má FAT0 a FAT1. Transakčné rozšírenie exfatu toto adresuje, ale to fotoaparáty, kamery, atď (myslím) nepodporujú.

ExFAT FAT si nedrží zoznam alokovaných sektorov ako fat32, na to je allocation bitmap. Toto je síce rýchlejšie riešenie, ale takisto viac náchylné na korupciu (viď predchádzajúci bod).

Defragmentácia? HAHAHAhaha, zasmial sa Microsoft.

Môžem o nevýhodách pokračovať, ale pointa je, že stále je to predpotopný súborový systém, ktorý mal odísť s dinosaurami. Pre dnešné potreby NAND pamätí tu máme log based filesystémy.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ja u jich mel nekolik, posledni do kernelu, ale nastesti zadny z mich fotaku jej nepouziva ;-)) a na USB mam ext3/4 samozrejme ;-))

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.