Samsung zvažuje koupi SanDisku
Po internetu začaly kolovat zvěsti, že korejský Samsung Electronics má zálusk na koupi americké firmy SanDisk, kterou budete jistě znát coby výrobce spousty zajímavých flashových zařízení. Tyto zvěsti vyústily až v oficiální sdělení mluvčího Samsungu Jamese Chunga, který prohlásil, že v souvislosti s firmou SanDisk zvažují několik možností, ale zatím nedošlo k žádnému definitivnímu rozhodnutí. Později padla zmínka, že akvizice firmy SanDisk skutečně byla jednou z možností (jen nevíme, zda je jí i nadále). Ze strany SanDisku jen zaznělo, že pravidelně jedná se spoustou partnerů o obchodních záležitostech, včetně Samsungu, ale nehodlá to dále komentovat.
Pokud by Samsung SanDisk koupil, vyřešil by tím spoustu věcí naráz. V první řadě by zasadil nemalou ránu konkurenční firmě Toshiba, která ve spolupráci se SanDiskem hodlá téměř zdvojnásobit svou produkci čipů na trh s flash paměťmi. Zároveň by mohl z dlouhodobého hlediska vyřešit náklady za licenční poplatky, neboť nyní platí SanDisku za patenty ročně v přepočtu necelých 354 miliónů dolarů, což by koupí firmy jako celku odpadlo, naopak by poté začaly další firmy platit Samsungu.
Samsung by pak čekalo martýrium s antimonopolními úřady (troufáme si odhadovat, že takováto akvizice by asi nebyla pouhou formalitou) a nějak vyřešit skutečnost, že Toshiba a Sandisk jsou docela dlouho velkými kamarády a velice úzce spolupracují. Jaká to ironie osudu, když jsou na druhé straně Toshiba a Samsung také velkými spolupracovníky, ovšem na poli optických mechanik.