Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sony představila Playstation 4: okamžitě dostupné hry, konkurence pro Nvidia Shield a silný sociální faktor

Představení Playstation 4
Tak je to tady, Sony oficiálně představila novou herní konzoli Playstation 4. Pojďme se podívat, jaká bude...

Predikce nákupů = hraní hry ve zlomku vteřiny po jejím vydání

Sony v rámci distribučního systému her bude předvádět ještě většího bratra, než doposud. To ale myslíme v dobrém slova smyslu. Playstation 4 totiž bude vybavena schopností sledovat vaše herní preference, takže kupříkladu pokud budete mít nakoupeny první dva díly nějaké herní série a budete je pořád dokola hrát, tak ještě před vydáním provede stažení nového 3. dílu a ve vteřině jeho uvolnění (resp. od momentu, kdy hru koupíte) jej budete moci začít hrát. Žádné čekání na pošťáka s 12cm kotoučkem v obálce, žádné čekání na download. Prostě to, co dělá Steam.

Propojení se sociálními sítěmi

Zářným příkladem bude facebook, který je v pronikání do lidského soukromí v současné době asi nejdále a Sony jej samozřejmě nemůže ignorovat. PS4 bude schopna obohatit tento sociální aspekt o vše, co dokáže sama tato konzole zanalyzovat a nabídnout v rámci sociální komunikace, a to ve spojení s Playstation Network.

Živý streaming her, možnost hrát vzdáleně na PS Vita apod.

PS4 Dualshock 4PS4 Dualshock 4PS4 kamery
Nový DualShock 4 a snímací kamery ve stylu Kinect.

To, nad čím před několika týdny vlhl u stánku Nvidia na CESu nejeden geek (a sice Project Shield), bude přímou součástí PS4. Sony loni koupila Gaikai, experty na takovou technologii a se svou PS4 budou moci herní celebrity i kdokoli jiný streamovat živě své hraní vybrané (i neomezené) skupině zájemců o sledování. Stejně tak bude moci hráč předat částečně ovládání hry někomu jinému na dálku, z čehož plyne ona podobnost se Shieldem: pokud vás manželka vyžene z obýváku kvůli novému dílu své oblíbené telenovely, stačí bafnout třeba PS Vita, usadit se „v trucovně“ a pokračovat v hraní své PS4 hry takto na dálku skrze streaming mezi PS Vita a PS4.

Další (hardwarově-softwarové) drobnosti

Potvrzena je hardwarová konfigurace na bázi x86 procesoru s GPU srovnatelným se současnou technologickou špičkou. Je zde nový ovladač Dualshock 4, který dostal „sdílecí tlačítko“ pro výše uvedené věci a také touchpad. Podporuje i ovládání pohybem ve stylu Nintendo Wii. Konzole se též nebude vypínat, ale spíše hibernovat, takže druhý den po zapnutí bude moci hráč okamžitě pokračovat tam, kde skončil.

PS4 developer kit

Což mi připomíná, že stále není jasno kolem OS. S ohledem na GPL licenci Linuxu je asi jasné, že ten to nebude, ale takové překopané FreeBSD (alespoň částečně) mi stále přijde jako pravděpodobná volba - ostatně tento OS z důvodu možnosti jej převzít, uzavřít vývoj a nevydávat zdrojáky, používá jak Apple v Mac OS X, tak třeba výrobci spotřební elektroniky. Uvidíme, nechme se překvapit, ostatně zatím ani neznáme reálnou podobu finální konzole. Tu Sony zatím jen představila touto formou - ukázat jak budou vypadat hry po vizuální stránce a představit možnosti systému. Playstation 4 by měla zamířit na trh před Vánoci. Do té doby tedy máme čas vykrmovat prasátko na úroveň necelých 10 000 Kč.

Podrobněji k PS4:

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Sony představila Playstation 4: okamžitě dostupné hry, konkurence pro Nvidia Shield a silný sociální faktor

Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 16:00 | HKMaly | I kdybys byl vazne imunni (spousta lidi si to jen...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 12:30 | Damel | Kdysi se říkalo "Jména hloupých na všech...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 11:59 | zx cygnus | Netřeba být zrovna ovcí, co píše kdejaký prd na...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 11:47 | Waffer47 | Ja myslel ze se Sony pochlubi uz s realnou...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 11:15 | zero8324 | No som zvedavý, že ako presne bude ten APU čip,...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 10:39 | Dave Tramtunberk | Upřímně, děsí mě vědomí, že mě někdo špehuje, ale...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 09:48 | mikeczcom | pokud to vemu z pohledu ovci, tak skoro každá o...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 09:44 | Anonym | S tim Velkym bratrem me to taky napadlo, na...
Čtvrtek, 21 Únor 2013 - 09:12 | mikeczcom | tak ta predikce nákupů má od steamu jeden hodně...

Zobrazit diskusi