Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k AMD Bristol Ridge je pro FM3 socket, Summit Ridge má L3 a integrovaný čipset

Hm, tak za dva roky zas bude HW, co se výkonem nevyrovná ani tomu současnému (BD) a ještě celá nová platforma? Jako že tam konečně bude čipset a všechno, to je moc hezký, ale ať to zvednou na 125 W a nějakou slušnou frekvenci, s 95 W i na 14 nm to bude slabý jak čaj.

No, spíš bude dobrá zpráva leda že dál snížej TDP všech aktuálních procesorů Vishera, to by zase ještě mohli zvládnout za tu dobu. Takovej FX-8390E s 4,2 GHz a 95 W…a FX-9xx0 by se mohly dostat tak na 150 W.

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Bojím se toho, že máš pravdu... :-( ale tak třeba se pohli s výkonem o pár (desítek) procent kupředu :-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Pravděpodobně to budou plnohodnotná jádra, nebo ty sdílené jednotky posílí tak, aby tam nebylo úzké hrdlo. Ale otázka je co zase jednovláknový výkon…

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Tak ono vícevláknových aplikací přibývá (krom specigických aplikací, které z principu nelze jinak udělat než jednovláknově), takže jde jen o to úzký hrdlo se sdílenýma jednotkama...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To se říká pořád, ale v reálu to tak stejně pořád není a ještě dlouho bude výkon jednoho jádra limitovat. Z existujících her řekněme od roku 2000 (to před tím jede na čemkoli) dodnes je jen malá hrstka vícevláková. Flash a java a podobnej bordel na stránkách je jednovláknovej. Prohlížeče a jazyky/scripty jsou většinou jednovláknový, sice se tam začínají objevovat nové MT verze, ale to nasadí tak trubka (aby to utáhly tablety a podobnej shit co ji mdělá dneska většinu návštěvnosti), weby jako alza budou stále otřesný sr* co sežerou jednu vlákno na to, aby byly hnusný plný reklam, protože to je drahý a pracný a na ty jejich blikačky se zeleným buzerantem co měněj obden se voni nepředaj.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Nojo, u her to je chyba vypi*enych directx a opengl, s mantle tyto problémy jsou mnohem menší.
Flash a java je pravda, že to jsou jednovláknovky, ale flash v dnešní době nevytíží cpu ani na 50%, teda pokud není blbě udělaná aplikace. Prohlížeče jsou vícevláknové (viz chrome).

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Nechcem vyrývať, ale zdá sa že vieš viac ako oni samotní v AMD. Ešte nieje nič vonku, iba dohady a už všetci "vedia" aký to bude mať výkon.

Ja sa nechám prekvapiť

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale tak samozřejmě. Osm samostatných jader s L3 cache, přičemž to budou jádra typu těch co jsou v APU (co taky jinýho), který jsou úplně slabý, k tomu PCIe 3.0, nejspíš řadič DDR4, jetli fakt celej čipset, tak i nějaký SATA, USB a tak. Sice na 14 nm, ale stejně, při 95 W to bude mít tak možná lepší vícevláknovej výkon při využití 5 vláken a víc, ale jednovláknovej bych moc nečekal.

Intel taky ten rok a půl nebude chrápat…a i kdyby chrápal, tak ho leda doběhnou.

+1
-12
-1
Je komentář přínosný?

..HW, co se výkonem nevyrovná ani tomu současnému (BD)..
..to budou jádra typu těch co jsou v APU..
No tak urcite AMD bude pet let delat na novym procesoru kterej ma stejny jadra jako uz vyvinuli a kterej je slabsi nez buldzer. Dej mi kontakt na dealera :D

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Za pět let udělají hovno. BD se vyvíjel dekádu a jak to dopadlo…leda oprášej Phenom II a navážou na to, s nějakejma fičurama z apačů. Nová architektura z gruntu, kór s tím jak složitej dneska procesor je, to ani omylem.

Já si samozřejmě zas koupím AMD, ale to neznamená, že nebudu nasranej jak to je tristní.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Bulldozer, pokud tím míníme produkt, který nakonec přišel na trh, se rozhodně nevyvíjel dekádu. Je pravda, že mnoho let před vydáním přišly nějaké informace o tom, že AMD pracuje na nové architektuře a snad i název Bulldozer se tam objevil, ale krom označení to nemělo skoro nic společného s tím, co nakonec bylo uvedeno. AMD prostě ten název používala pro všechny pokusy o vývoj nástupce K8, z nichž původní zůstaly nedokončené (z důvodu odchodu klíčových inženýrů apod.).

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

průměrná doba vývoje nové CPU architektury je 48 - 60 měsíců, u jednodušších návrhů jako je Jaguar/Atom to může být i doba kratší.

Bulldozer přišel na trh na podzim 2011, což by znamenalo někdy od roku 2006/2007. Nakolik v tom hrají roli předchozí (nepoužité) návrhy a nakolik je to zcela nový design se už asi nedozvíme, protože o těch předchozích návrzích víme strašně málo.... Původně existoval ještě jeden masivní-multicore produkt (ještě více jader než BD) a další s extrémně velkou FPU a hodně širokým dekodérem co je mi známo.

http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?p=8645239#p8645239

Před 32nm SOI Bulldozerem existoval ještě jeden nový CPU s kódovým názvem Sandtiger, což byl v podstatě +- Buldozer vyrobený na starším 45nm SOI procesu, který měl ale tak vysokou spotřebu, že ho raději vůbec nevydali......

http://www.pcgameshardware.de/CPU-Hardware-154106/News/AMD-Technology-An...

http://www.overclock.net/t/544031/g3d-amd-secret-weapon-sandtiger

45nm CPU vyšli hned z kraje roku 2009, takže kdybychom započetli i tohle datum, tak nejstarší termín kdy začaly práce na BD architektuře ( tak jak ji známe teď ) je někdy v roce 2005. To rozhodně není dekáda od uvedení na trh v roce 2011 (a to už šlo o zpoždění z důvodů problémů výrobního procesu, nikoliv architektury samotné)

Nicméně už od pohledu na schéma BD je zcela zřejmé, že se jedná o dosti netradiční CPU návrh, který vůbec nejde ve stopách předchozích generací, ale jde spíše o dost radikální odklon návrhu od původních K7/K8 architektur, což opět odporuje teorii o více jak desetiletém vývoji....

ona i původní K8 byla daleko radikálnější architektura na které pracoval původně J. Keller, ale když odešel od AMD protože projekt nedostal zelenou, byl původní návrh zrušen a K8 vznikla přepracováním K7 na 64 bitový procesor. To znamená že uvedená K8 neměla s původním návrhem nic společného (kromě 64bit) a byla mnohem blíže staršímu návrhu K7.

AMD Athlon (K7), 1999 - Dirk Meyer (Dir. Engr.), Fred Weber, ...

# x86-64 architecture - Kevin McGrath and Dave Christie

* Kevin McGrath, x86-64 architecture (video), September 2000

# AMD Opteron (K, 2003 - Jim Keller and then Fred Weber

* Jim Keller left and the initial K8 design was canceled
* Fred Weber led the project to revise the K7 into a 64-bit core

http://www.cs.clemson.edu/~mark/architects.html

Proč zmiňuju původní K8 ? Je docela dobře možné (spekulace), že AMD vzalo Kellera zpět právě proto, aby oprášil původní koncept K8 a dokončil ho. Ten by pak mohl být vydaný jako ZEN :o))

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Bude vubec pokracovani AM3+? nebo uz AMD bude virabet procesory s grafikama (ma to vubec vyznam kdyz si koupite i grafickou kartu)?

+1
-16
-1
Je komentář přínosný?

cetl jsis ten clanek?...

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Aby jses chytl. Tak pokracovani AM3+ je napsan v předposledním odstavci (poslední věta). A jestli AMD bude vyrábět cpu s grafikama - viz tabulka v Summit Ridge.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Zajímalo by mě, proč zase DDR4 paměti jsou fyzicky nekompatibilní s DDR3. Tak nějak jsem si myslel, že když už máme řadič pamětí v CPU, nebo třeba celý chipset v CPU (Kabini), že by stačilo nasadit nové CPU a cvaknout tam DDR4. Takhle je mi ta nová FM2+ deska moc radost neudělala. Ačkoliv z AMD A4-4000 budu mít vždy kam upgradovat :)

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

aby se nestalo, že si někdo koupí ddr4 paměti a narve to do ddr3 slotu a vyzkratuje si něco? :-)

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

No ne že by si všichni všechno museli dělat sami, když tomu nerozumí... Když nevím, jaký olej do auta, tak taky jedu do servisu ne? Přijde mi to zbytečný...

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.