Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Ubuntu MATE a Lubuntu 17.04 v konzervativních šlépějích

Máme za sebou Ubuntu s Unity, máme za sebou dvě velké varianty s KDE i Xfce a tak se podívejme na dvě konzervy z Ubuntu světa, které se stále zčásti drží v GTK+v2 éře.

Tou první je Ubuntu MATE 17.04. Tato varianta používá desktopové prostředí MATE, které je přímým následníkem GNOME 2.xx. Vzešlo z jeho zdrojových kódů a stále si udržuje určitou opožděnost za vývojem linuxového světa, kdy na GTK+v3 přecházelo opravdu zvolna. Ale ani MATE to pochopitelně neminulo, GTK+v2 už nejspíš zrovna dvakrát nebude provozuschopné s Waylandem, takže přechod je jasný.

Prostředí MATE se v této verzi distribuce nachází ve své aktuální, tedy 1.18. Tu jsme si podrobněji představili v březnu a šlo o první verzi, která přešla na GTK+v3 už zcela. Dá se říci, že v tomto ohledu je možná dále než Xfce, nicméně jelikož desktopové prostředí MATE stále vypadá jako „staré dobré GNOME 2.xx“, dopřejme mu ještě po nějakou dobu tuhle příslušnost ke klasice.

Ubuntu MATE 17.04 používá nový styl ikon, který vytvořil Daniel Foré z projektu elementary. Další novinkou je inovované menu Brisk, na kterém tým spolupracoval s Ikey Dohertym z projektu Solus. Dave z Linux & Other Stuff přispěl novým tmavým tématem vzhledu Ambiant-MATE Dark, Wolfgang Ulbrich z týmu MATE Desktop zase upravil všechna použitá GTK témata tak, aby běhala dobře s knihovnami GTK 3.22. Dále je zmíněn Michael Tunnel z TuxDigitial, který opravil některé prvky v Ubuntu MATE tématech tak, aby dobře vypadaly na hji-dpi monitorech. Luke Horwell z Ubuntu MATE zase aktualizoval Bulk Queue v Ubuntu MATE Welcome a v Software Boutique a konečně Martin Wimpress z Ubuntu MATE také zapracoval, jen si nikdo nepamatuje na čem :-). Zkrátka Ubuntu MATE 17.04 má být krásné a fajn. Mě se líbí, asi jej zase po nějaké době zkusím.

Největší nuda mezi variantami Ubuntu nepochybně panuje u Lubuntu. Tahle verze stále čeká na finalizaci desktopového prostředí LXQt, které přinese úsporný desktop postavený nad Qt5 knihovnami. Zatím tedy i pro vydání 17.04 používají tvůrci distribuce staré dobré LXDE, kde se už s přechodem na GTK+v3 moc nepočítá, síly vývojářů byly dávno vrhnuty právě na Qt verzi. Samotné LXDE až na drobounké aktualizace už vývoj neprodělává, takže jen konstatujme, že se zase trochu pucovalo v rámci příprav na přechod ke Qt. Toť vše. Kdo má rád stojaté vody, je opět po půl roce nadšen.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Ubuntu MATE a Lubuntu 17.04 v konzervativních šlépějích

Žádné komentáře.