O jaké covidové ráně je řeč? Během covidu se dobře prodávaly všechny počítače bez ohledu na platformu nebo form factor. Kvůli tomu tedy i některé komponenty a příslušenství dost zdražovaly. Zrovna na příkladu základních desek je vidět, že tržby v nich setrvale rostly. https://www.persistencemarketresearch.com/market-research/motherboard-ma...
Krize byla opravdu jen v úvodu pandemie, protože pandemie ochromila výrobní a dodavatelské řetězce, ale jak nastoupily lockdowny, tak se prodalo všechno, co bylo na skladě.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
O jaké covidové ráně je řeč?
TomMaly https://diit.cz/profil/dmos3h3rmy
12. 5. 2026 - 09:13https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseO jaké covidové ráně je řeč? Během covidu se dobře prodávaly všechny počítače bez ohledu na platformu nebo form factor. Kvůli tomu tedy i některé komponenty a příslušenství dost zdražovaly. Zrovna na příkladu základních desek je vidět, že tržby v nich setrvale rostly. https://www.persistencemarketresearch.com/market-research/motherboard-market.asp
Krize byla opravdu jen v úvodu pandemie, protože pandemie ochromila výrobní a dodavatelské řetězce, ale jak nastoupily lockdowny, tak se prodalo všechno, co bylo na skladě.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537366
+
Linku museli klidně i několikrát zastavit na několik měsíců.
Bud nebyli komponenty a nebo byli pracovní síly v lockdownu.
Kolik stojí zastavená linka těžko říct.
Největší položka budou výplaty zaměstnanců.
+1
+4
-1
Je komentář přínosný?
Linku museli klidně i
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
12. 5. 2026 - 09:46https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseLinku museli klidně i několikrát zastavit na několik měsíců.
Bud nebyli komponenty a nebo byli pracovní síly v lockdownu.
Kolik stojí zastavená linka těžko říct.
Největší položka budou výplaty zaměstnanců.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537369
+
Linky často nestály, ani třeba tady ve Škodovce. Sice se zvládalo vyrábět méně (spíše kvůli nesynchronizaci občasných výpadků v článcích řetězce), ale zas se hezky vyprodalo všechno na skladech.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Linky často nestály, ani
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
12. 5. 2026 - 13:12https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseLinky často nestály, ani třeba tady ve Škodovce. Sice se zvládalo vyrábět méně (spíše kvůli nesynchronizaci občasných výpadků v článcích řetězce), ale zas se hezky vyprodalo všechno na skladech.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537385
+
Myslíš ty hromady aut který bez elektroniky staly na obrovských odstavnych plochach a čekaly jestli dorazí nějaký čipešky pro infotaiment?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Myslíš ty hromady aut který
Nedos https://diit.cz/profil/jan-nedved
12. 5. 2026 - 21:25https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseMyslíš ty hromady aut který bez elektroniky staly na obrovských odstavnych plochach a čekaly jestli dorazí nějaký čipešky pro infotaiment? https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537425
+
Bavili jsme se o počítačích. Fun fact: Hyundai si čipů koupil dost. Ostatní automobilky špatně odhadly, že podle nich budou lidi kupovat méně. Reálně nikdo nechtěl jezdit MHD s kašlajícími lidmi.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Bavíme se o počítačích. Fun
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
12. 5. 2026 - 21:28https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseBavili jsme se o počítačích. Fun fact: Hyundai si čipů koupil dost. Ostatní automobilky špatně odhadly, že podle nich budou lidi kupovat méně. Reálně nikdo nechtěl jezdit MHD s kašlajícími lidmi.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537426
+
Ani v roce 2025 se nedostaly úplně na úroveň roku 2020 a podle Gartneru jsou stále o 5 milionů níž než po propadu v roce 2020. Pokud v důsledku situace s pamětmi bude propad pokračovat, omezí výrobci hardwaru investice do desktopu ještě víc.
Ani v roce 2025 se nedostaly úplně na úroveň roku 2020 a podle Gartneru jsou stále o 5 milionů níž než po propadu v roce 2020. Pokud v důsledku situace s pamětmi bude propad pokračovat, omezí výrobci hardwaru investice do desktopu ještě víc.
Desktopy vůči notebookům klesají přirozeně a dlouhodobě (první graf ukazuje již před kovidem), jak notebooky v budgetech lidí stále více zvládají desktop nahradit (není už třeba desktop+notebook). Je to, jako byste čekali na obrat trendu podílu prodaných spalovacích aut vůči elektrickým.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Desktopy vůči notebookům
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
12. 5. 2026 - 13:16https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseDesktopy vůči notebookům klesají přirozeně a dlouhodobě (první graf ukazuje již před kovidem), jak notebooky v budgetech lidí stále více zvládají desktop nahradit (není už třeba desktop+notebook). Je to, jako byste čekali na obrat trendu podílu prodaných spalovacích aut vůči elektrickým.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537386
+
No, ztrovna pře covidem tam žádný propad nebyl. Propad byl mezi lety 2014-2016, ale 2017-2019 se to stabilizovalo a meziročně tam byl opět růst, byť mírný (viz křivka v druhém grafu).
Propad mezi lety 2014-2016 byl dočasná záležitost, šlo o vrchol éry tabletů a zároveň dobu, kdy Intel držel už řadu generací čtyřjádra s meziročním posunem výkonu v průměru pod 10 %. Takže pro většinu lidí nebyl důvod upgradovat. Po roce 2017 se to začalo pomalu oživovat, ale pak to 2020 zabil covid. Když po roce 2023 začal desktop znovu pomalu růst, umřelo to potřetí, v důsledku cen pamětí (SSD, HDD a dalších komponent).
No, ztrovna pře covidem tam žádný propad nebyl. Propad byl mezi lety 2014-2016, ale 2017-2019 se to stabilizovalo a meziročně tam byl opět růst, byť mírný (viz křivka v druhém grafu).
Propad mezi lety 2014-2016 byl dočasná záležitost, šlo o vrchol éry tabletů a zároveň dobu, kdy Intel držel už řadu generací čtyřjádra s meziročním posunem výkonu v průměru pod 10 %. Takže pro většinu lidí nebyl důvod upgradovat. Po roce 2017 se to začalo pomalu oživovat, ale pak to 2020 zabil covid. Když po roce 2023 začal desktop znovu pomalu růst, umřelo to potřetí, v důsledku cen pamětí (SSD, HDD a dalších komponent).
Odkládám nové PC už 5 let. Staré ještě +- v pohodě, ale už se člověk někdy musí omezovat. Ale tyhle peníze jim za to nedám. Tak snad ještě 2 roky dá něž se situace uklidní. :)
+1
+3
-1
Je komentář přínosný?
Odkládám nové PC už 5 let.
Ensidia https://diit.cz/profil/ensidia-ensidis
12. 5. 2026 - 09:45https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseOdkládám nové PC už 5 let. Staré ještě +- v pohodě, ale už se člověk někdy musí omezovat. Ale tyhle peníze jim za to nedám. Tak snad ještě 2 roky dá něž se situace uklidní. :) https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537368
+
Jestli budeš 2 roky šetřit, tak si budeš moc dovolit zaplatit větší ceny než jsou dnes.
Zvážil bych nákup GPU...
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Jestli budeš 2 roky šetřit,
Samuel https://diit.cz/profil/samuel-007
12. 5. 2026 - 09:48https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseJestli budeš 2 roky šetřit, tak si budeš moc dovolit zaplatit větší ceny než jsou dnes.
Zvážil bych nákup GPU...https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537370
+
Nepotřebuju šetřit ale chci dát za PC 35k+-, problém je že nebude o moc lepší než jsem koupil před lety. Mohl bych dát klidně +100k zítra, ale při mém vytížení PC to radši dám do něčeho jiného. :D A když tam mám 32gb ddr4. A když už bych to stavil (koupil) na nové platformě tak už jen z principu jim za ramky nedám 10k. :D :D Ano varianty jsou bazar, přestavba na to kašlu. Až jen kdyby odešel.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Nepotřebuju šetřit ale chci
Ensidia https://diit.cz/profil/ensidia-ensidis
12. 5. 2026 - 13:50https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseNepotřebuju šetřit ale chci dát za PC 35k+-, problém je že nebude o moc lepší než jsem koupil před lety. Mohl bych dát klidně +100k zítra, ale při mém vytížení PC to radši dám do něčeho jiného. :D A když tam mám 32gb ddr4. A když už bych to stavil (koupil) na nové platformě tak už jen z principu jim za ramky nedám 10k. :D :D Ano varianty jsou bazar, přestavba na to kašlu. Až jen kdyby odešel.
https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537390
+
njn, lenze ked mas teraz 32GB DDR4, tak novy pc nepotrebujes. Podla toho, aky mas procesor/grafiku, mozes upgradnut iba ten a zas mas 5rokov klud.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
njn, lenze ked mas teraz 32GB
roob https://diit.cz/profil/roob
12. 5. 2026 - 14:16https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskusenjn, lenze ked mas teraz 32GB DDR4, tak novy pc nepotrebujes. Podla toho, aky mas procesor/grafiku, mozes upgradnut iba ten a zas mas 5rokov klud.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537393
+
Ano šlo by to. Ale chtěl jsem i větší m2 disky. Další slot už není, šlo by to slotovou kartou. Větráky jsou otázka kdy začnou. Zdroj není nejmladší ten by musel už jen kvůli grafice, ta by brala asi už jeho hranu. Jedno USB umřelo. Chtěl jsem menší bednu a plnou, né ten barevný kolotoč co jsem si pořídil a ted to mám tak abych na to neviděl. Víc USB-C. Takže než být napůl spokojený, počkám. Taky ještě nevím jestli pokračovat na Full-HD nebo to hodit do 4k. Taky jsem chtěl aby určitě rozjel GTA 6, to rozhodne dost možná jak u ceny tak rozlišení.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Ano šlo by to. Ale chtěl
Ensidia https://diit.cz/profil/ensidia-ensidis
12. 5. 2026 - 15:03https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseAno šlo by to. Ale chtěl jsem i větší m2 disky. Další slot už není, šlo by to slotovou kartou. Větráky jsou otázka kdy začnou. Zdroj není nejmladší ten by musel už jen kvůli grafice, ta by brala asi už jeho hranu. Jedno USB umřelo. Chtěl jsem menší bednu a plnou, né ten barevný kolotoč co jsem si pořídil a ted to mám tak abych na to neviděl. Víc USB-C. Takže než být napůl spokojený, počkám. Taky ještě nevím jestli pokračovat na Full-HD nebo to hodit do 4k. Taky jsem chtěl aby určitě rozjel GTA 6, to rozhodne dost možná jak u ceny tak rozlišení. https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537399
+
znovu ide do vyroby 5800x3D, takze ak mas vhodnu dosku, jednoducho vymenis. Ak nemas vhodnu dosku, tak jednoducho vymenis aj dosku. 2xM2 slot mozes mat napr. na tuf gaming b550 za 120€
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
znovu ide do vyroby 5800x3D,
roob https://diit.cz/profil/roob
12. 5. 2026 - 15:26https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseznovu ide do vyroby 5800x3D, takze ak mas vhodnu dosku, jednoducho vymenis. Ak nemas vhodnu dosku, tak jednoducho vymenis aj dosku. 2xM2 slot mozes mat napr. na tuf gaming b550 za 120€https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537404
+
odkládám dokud to nebude plečka(5800X, 64GB RAM a 6800XT) snad to vydržím než se hlad po pamětech přežene/přizpůsobí trh
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
odkládám dokud to nebude
dawe https://diit.cz/profil/dawe-dawe
12. 5. 2026 - 10:26https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseodkládám dokud to nebude plečka(5800X, 64GB RAM a 6800XT) snad to vydržím než se hlad po pamětech přežene/přizpůsobí trh https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537374
+
Sme na tom podobne, ale ja o upgrade zatiaľ ani neuvažujem, len dúfam, že v mojom PC sa nič nepokazí (Ryzen 5700X, 32GB RAM, Radeon 6800).
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Sme na tom podobne, ale ja o
kypec https://diit.cz/profil/kypec
12. 5. 2026 - 14:16https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseSme na tom podobne, ale ja o upgrade zatiaľ ani neuvažujem, len dúfam, že v mojom PC sa nič nepokazí (Ryzen 5700X, 32GB RAM, Radeon 6800).https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537394
+
ja to sledoval kazdej den, chtel jsem udelat upgrade na 9800x3d, no tak dlouho jsem vahal, az to ramky po*raly :) tak jsem nakonec jen vymenil 6800XT za 9070XT (mam 5700x3d, 32GB ram)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
ja to sledoval kazdej den,
cng https://diit.cz/profil/co-ng
13. 5. 2026 - 08:31https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseja to sledoval kazdej den, chtel jsem udelat upgrade na 9800x3d, no tak dlouho jsem vahal, az to ramky po*raly :) tak jsem nakonec jen vymenil 6800XT za 9070XT (mam 5700x3d, 32GB ram)https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537440
+
Jo, taková či podobné konfigurace se zjevně zdály svého času více lidem jako dobrý poměr cena/výkon. :-) (Mám 5800X, 64GB RAM, RX 6800.)
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Jo, taková konfigurace se
MikeX https://diit.cz/profil/mikemin
19. 5. 2026 - 10:52https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseJo, taková či podobné konfigurace se zjevně zdály svého času více lidem jako dobrý poměr cena/výkon. :-) (Mám 5800X, 64GB RAM, RX 6800.)https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537868
+
"Odkladam" znamena PC koupene >7 let zpatky a 5 let uvazujes o upgradu? Bych zvazil bazar / refurb. V nekterem bode to trapeni se starym PC prestane davat smysl, kdyz i levne bazarove PC je nasobne lepsi, ale to je samozrejme individualni.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
"Odkladam" znamena ze si
affrmativ https://diit.cz/profil/franz-z
12. 5. 2026 - 11:17https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse"Odkladam" znamena PC koupene >7 let zpatky a 5 let uvazujes o upgradu? Bych zvazil bazar / refurb. V nekterem bode to trapeni se starym PC prestane davat smysl, kdyz i levne bazarove PC je nasobne lepsi, ale to je samozrejme individualni.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537377
+
Nic sa neukludni, takto sa pripravuje novy standard.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Nic sa neukludni, takto sa
MSAgent https://diit.cz/profil/gfsgndu2b7
12. 5. 2026 - 11:40https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseNic sa neukludni, takto sa pripravuje novy standard.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537379
+
12. 5. 2026 - 11:42https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseRozmáhá se nám tu redmarxtitída.... 😀🙈https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537380
+
Já je nenakazil, bohužel sem už pár týdnů chodím jen velmi nepravidelně. Ne že bych nechtěl, ale v práci hora práce a rekonstrukce chalupy taky jede na plné obrátky, takže zbytek času jsem tam.
PC šlo stranou a tudíž ani nemám čas počkat na další upgrade. :-)
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Já je nenakazil, bohužel sem
RedMaX https://diit.cz/profil/redmarx
12. 5. 2026 - 21:36https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseJá je nenakazil, bohužel sem už pár týdnů chodím jen velmi nepravidelně. Ne že bych nechtěl, ale v práci hora práce a rekonstrukce chalupy taky jede na plné obrátky, takže zbytek času jsem tam.
PC šlo stranou a tudíž ani nemám čas počkat na další upgrade. :-)https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537430
+
Mám to vesměs podobně. Současné PC jsem postupně upgradoval z 1800X + 32 GB RAM na 5900X + 80 GB RAM, vše na staré X370 desce (a GTX 1070 programátorovi stačí). Už sice tak dva roky ohlížím něco s plným AVX-512 a DDR5, takový morální upgrade ze zvyku, ale se současnými cenami vlastně klidně počkám na Zen (7?) s APX.
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Mám to vesměs podobně.
Jan Ringoš https://diit.cz/profil/tringi
12. 5. 2026 - 20:40https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseMám to vesměs podobně. Současné PC jsem postupně upgradoval z 1800X + 32 GB RAM na 5900X + 80 GB RAM, vše na staré X370 desce (a GTX 1070 programátorovi stačí). Už sice tak dva roky ohlížím něco s plným AVX-512 a DDR5, takový morální upgrade ze zvyku, ale se současnými cenami vlastně klidně počkám na Zen (7?) s APX.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537424
+
Já kupoval novyho kompa tak nějak po covidu. AM5. Behem covidu nebyly grafiky, to jsem docela protrpel. Stihnul jsem pak vyměnit i disky. Teď bych potřeboval nový disky do nasu, ale teď fakt ne. A před vánoci jsem hromadu známých uháněl že jestli kompa, tak teď. Ti co poslechli dobře udělali.
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Já kupoval novyho kompa tak
Nedos https://diit.cz/profil/jan-nedved
12. 5. 2026 - 21:30https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseJá kupoval novyho kompa tak nějak po covidu. AM5. Behem covidu nebyly grafiky, to jsem docela protrpel. Stihnul jsem pak vyměnit i disky. Teď bych potřeboval nový disky do nasu, ale teď fakt ne. A před vánoci jsem hromadu známých uháněl že jestli kompa, tak teď. Ti co poslechli dobře udělali. https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537428
+
->vyrobce zakladnich desek neprodaji sve vyrobky protoze cena DDR5 je ted na 5x
->kdyby vyrobce zakladnich desek zacali delat vyhodne bundly se DDR5, vykoupi se a prodaji draz
->lide budou ekologičtější, budou si tunit co jiz maji, k prikladu 300 desku posili o 5800X3D 10th-A
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Situace je to zajimava:
Waffer47 https://diit.cz/profil/waffer47
12. 5. 2026 - 10:20https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseSituace je to zajimava:
->vyrobce zakladnich desek neprodaji sve vyrobky protoze cena DDR5 je ted na 5x
->kdyby vyrobce zakladnich desek zacali delat vyhodne bundly se DDR5, vykoupi se a prodaji draz
->lide budou ekologičtější, budou si tunit co jiz maji, k prikladu 300 desku posili o 5800X3D 10th-Ahttps://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537373
+
Elektrolyty na úvodní fotce měly být nafouknuté a vytečené
+1
0
-1
Je komentář přínosný?
Elektrolyty na úvodní fotce
skrzjdouci https://diit.cz/profil/dn5bwwiems
12. 5. 2026 - 15:23https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseElektrolyty na úvodní fotce měly být nafouknuté a vytečenéhttps://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537403
+
Jak to mají OST a Nippon-ChemiCon KZG a KZJ ve zvyku
+1
-1
-1
Je komentář přínosný?
Jak to mají OST a Nippon
skrzjdouci https://diit.cz/profil/dn5bwwiems
12. 5. 2026 - 18:42https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseJak to mají OST a Nippon-ChemiCon KZG a KZJ ve zvykuhttps://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537420
+
Ano, byla spousta nových uživatelů. Studentů, co museli fungovat z domova, už nestačil např jeden PC pro všechny děti dohromady. A bralo se všechno, takže se vyprázdnily sklady, což vyvážilo menší produkci. Na školu stačil i low-end.
+1
+1
-1
Je komentář přínosný?
Ano, byla spousta nových
Ladis https://diit.cz/profil/ladislav-zima
12. 5. 2026 - 18:49https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuseAno, byla spousta nových uživatelů. Studentů, co museli fungovat z domova, už nestačil např jeden PC pro všechny děti dohromady. A bralo se všechno, takže se vyprázdnily sklady, což vyvážilo menší produkci. Na školu stačil i low-end.https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537423
+
O jaké covidové ráně je řeč? Během covidu se dobře prodávaly všechny počítače bez ohledu na platformu nebo form factor. Kvůli tomu tedy i některé komponenty a příslušenství dost zdražovaly. Zrovna na příkladu základních desek je vidět, že tržby v nich setrvale rostly. https://www.persistencemarketresearch.com/market-research/motherboard-ma...
Krize byla opravdu jen v úvodu pandemie, protože pandemie ochromila výrobní a dodavatelské řetězce, ale jak nastoupily lockdowny, tak se prodalo všechno, co bylo na skladě.
Linku museli klidně i několikrát zastavit na několik měsíců.
Bud nebyli komponenty a nebo byli pracovní síly v lockdownu.
Kolik stojí zastavená linka těžko říct.
Největší položka budou výplaty zaměstnanců.
Linky často nestály, ani třeba tady ve Škodovce. Sice se zvládalo vyrábět méně (spíše kvůli nesynchronizaci občasných výpadků v článcích řetězce), ale zas se hezky vyprodalo všechno na skladech.
Myslíš ty hromady aut který bez elektroniky staly na obrovských odstavnych plochach a čekaly jestli dorazí nějaký čipešky pro infotaiment?
Bavili jsme se o počítačích. Fun fact: Hyundai si čipů koupil dost. Ostatní automobilky špatně odhadly, že podle nich budou lidi kupovat méně. Reálně nikdo nechtěl jezdit MHD s kašlajícími lidmi.
„O jaké covidové ráně je řeč? Během covidu se dobře prodávaly všechny počítače bez ohledu na platformu nebo form factor.“
Tak to prosím vysvětlete analytikům, podle kterých v roce 2020 nastal v desktopu výrazný propad a rostly pouze notebooky.
https://www.technewsworld.com/article_images/2021/86978_Global-PC-Shipments-2010-2020.jpg
Prodeje klesaly zhruba do roku 2023 (podle konkrétní statistiky) a růst začaly až 2024 a 2025.
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/Va8tSsUdUhvQtw4dUB6NqS.jpg
Ani v roce 2025 se nedostaly úplně na úroveň roku 2020 a podle Gartneru jsou stále o 5 milionů níž než po propadu v roce 2020. Pokud v důsledku situace s pamětmi bude propad pokračovat, omezí výrobci hardwaru investice do desktopu ještě víc.
„O jaké covidové ráně je řeč? Během covidu se dobře prodávaly všechny počítače bez ohledu na platformu nebo form factor.“
Tak to prosím vysvětlete analytikům, podle kterých v roce 2020 nastal v desktopu výrazný propad a rostly pouze notebooky.
https://www.technewsworld.com/article_images/2021/86978_Global-PC-Shipments-2010-2020.jpg
Prodeje klesaly zhruba do roku 2023 (podle konkrétní statistiky) a růst začaly až 2024 a 2025.
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/Va8tSsUdUhvQtw4dUB6NqS.jpg
Ani v roce 2025 se nedostaly úplně na úroveň roku 2020 a podle Gartneru jsou stále o 5 milionů níž než po propadu v roce 2020. Pokud v důsledku situace s pamětmi bude propad pokračovat, omezí výrobci hardwaru investice do desktopu ještě víc.
https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537381 +Desktopy vůči notebookům klesají přirozeně a dlouhodobě (první graf ukazuje již před kovidem), jak notebooky v budgetech lidí stále více zvládají desktop nahradit (není už třeba desktop+notebook). Je to, jako byste čekali na obrat trendu podílu prodaných spalovacích aut vůči elektrickým.
No, ztrovna pře covidem tam žádný propad nebyl. Propad byl mezi lety 2014-2016, ale 2017-2019 se to stabilizovalo a meziročně tam byl opět růst, byť mírný (viz křivka v druhém grafu).
Propad mezi lety 2014-2016 byl dočasná záležitost, šlo o vrchol éry tabletů a zároveň dobu, kdy Intel držel už řadu generací čtyřjádra s meziročním posunem výkonu v průměru pod 10 %. Takže pro většinu lidí nebyl důvod upgradovat. Po roce 2017 se to začalo pomalu oživovat, ale pak to 2020 zabil covid. Když po roce 2023 začal desktop znovu pomalu růst, umřelo to potřetí, v důsledku cen pamětí (SSD, HDD a dalších komponent).
No, ztrovna pře covidem tam žádný propad nebyl. Propad byl mezi lety 2014-2016, ale 2017-2019 se to stabilizovalo a meziročně tam byl opět růst, byť mírný (viz křivka v druhém grafu).
Propad mezi lety 2014-2016 byl dočasná záležitost, šlo o vrchol éry tabletů a zároveň dobu, kdy Intel držel už řadu generací čtyřjádra s meziročním posunem výkonu v průměru pod 10 %. Takže pro většinu lidí nebyl důvod upgradovat. Po roce 2017 se to začalo pomalu oživovat, ale pak to 2020 zabil covid. Když po roce 2023 začal desktop znovu pomalu růst, umřelo to potřetí, v důsledku cen pamětí (SSD, HDD a dalších komponent).
https://diit.cz/clanek/vyrobci-desek-cekaji-drasticky-propad-prodeju-az-o-36/diskuse#comment-1537419 +Odkládám nové PC už 5 let. Staré ještě +- v pohodě, ale už se člověk někdy musí omezovat. Ale tyhle peníze jim za to nedám. Tak snad ještě 2 roky dá něž se situace uklidní. :)
Jestli budeš 2 roky šetřit, tak si budeš moc dovolit zaplatit větší ceny než jsou dnes.
Zvážil bych nákup GPU...
Nepotřebuju šetřit ale chci dát za PC 35k+-, problém je že nebude o moc lepší než jsem koupil před lety. Mohl bych dát klidně +100k zítra, ale při mém vytížení PC to radši dám do něčeho jiného. :D A když tam mám 32gb ddr4. A když už bych to stavil (koupil) na nové platformě tak už jen z principu jim za ramky nedám 10k. :D :D Ano varianty jsou bazar, přestavba na to kašlu. Až jen kdyby odešel.
njn, lenze ked mas teraz 32GB DDR4, tak novy pc nepotrebujes. Podla toho, aky mas procesor/grafiku, mozes upgradnut iba ten a zas mas 5rokov klud.
Ano šlo by to. Ale chtěl jsem i větší m2 disky. Další slot už není, šlo by to slotovou kartou. Větráky jsou otázka kdy začnou. Zdroj není nejmladší ten by musel už jen kvůli grafice, ta by brala asi už jeho hranu. Jedno USB umřelo. Chtěl jsem menší bednu a plnou, né ten barevný kolotoč co jsem si pořídil a ted to mám tak abych na to neviděl. Víc USB-C. Takže než být napůl spokojený, počkám. Taky ještě nevím jestli pokračovat na Full-HD nebo to hodit do 4k. Taky jsem chtěl aby určitě rozjel GTA 6, to rozhodne dost možná jak u ceny tak rozlišení.
znovu ide do vyroby 5800x3D, takze ak mas vhodnu dosku, jednoducho vymenis. Ak nemas vhodnu dosku, tak jednoducho vymenis aj dosku. 2xM2 slot mozes mat napr. na tuf gaming b550 za 120€
odkládám dokud to nebude plečka(5800X, 64GB RAM a 6800XT) snad to vydržím než se hlad po pamětech přežene/přizpůsobí trh
Sme na tom podobne, ale ja o upgrade zatiaľ ani neuvažujem, len dúfam, že v mojom PC sa nič nepokazí (Ryzen 5700X, 32GB RAM, Radeon 6800).
ja to sledoval kazdej den, chtel jsem udelat upgrade na 9800x3d, no tak dlouho jsem vahal, az to ramky po*raly :) tak jsem nakonec jen vymenil 6800XT za 9070XT (mam 5700x3d, 32GB ram)
Jo, taková či podobné konfigurace se zjevně zdály svého času více lidem jako dobrý poměr cena/výkon. :-) (Mám 5800X, 64GB RAM, RX 6800.)
"Odkladam" znamena PC koupene >7 let zpatky a 5 let uvazujes o upgradu? Bych zvazil bazar / refurb. V nekterem bode to trapeni se starym PC prestane davat smysl, kdyz i levne bazarove PC je nasobne lepsi, ale to je samozrejme individualni.
Nic sa neukludni, takto sa pripravuje novy standard.
Rozmáhá se nám tu redmarxtitída.... 😀🙈
Já je nenakazil, bohužel sem už pár týdnů chodím jen velmi nepravidelně. Ne že bych nechtěl, ale v práci hora práce a rekonstrukce chalupy taky jede na plné obrátky, takže zbytek času jsem tam.
PC šlo stranou a tudíž ani nemám čas počkat na další upgrade. :-)
Mám to vesměs podobně. Současné PC jsem postupně upgradoval z 1800X + 32 GB RAM na 5900X + 80 GB RAM, vše na staré X370 desce (a GTX 1070 programátorovi stačí). Už sice tak dva roky ohlížím něco s plným AVX-512 a DDR5, takový morální upgrade ze zvyku, ale se současnými cenami vlastně klidně počkám na Zen (7?) s APX.
Já kupoval novyho kompa tak nějak po covidu. AM5. Behem covidu nebyly grafiky, to jsem docela protrpel. Stihnul jsem pak vyměnit i disky. Teď bych potřeboval nový disky do nasu, ale teď fakt ne. A před vánoci jsem hromadu známých uháněl že jestli kompa, tak teď. Ti co poslechli dobře udělali.
Situace je to zajimava:
->vyrobce zakladnich desek neprodaji sve vyrobky protoze cena DDR5 je ted na 5x
->kdyby vyrobce zakladnich desek zacali delat vyhodne bundly se DDR5, vykoupi se a prodaji draz
->lide budou ekologičtější, budou si tunit co jiz maji, k prikladu 300 desku posili o 5800X3D 10th-A
Elektrolyty na úvodní fotce měly být nafouknuté a vytečené
Jak to mají OST a Nippon-ChemiCon KZG a KZJ ve zvyku
Covid znamenal plus, kupoval se nový hw.
Ano, byla spousta nových uživatelů. Studentů, co museli fungovat z domova, už nestačil např jeden PC pro všechny děti dohromady. A bralo se všechno, takže se vyprázdnily sklady, což vyvážilo menší produkci. Na školu stačil i low-end.
Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.