Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Vzorek Ryzen 3 5300G otestován, o 8-17 % rychlejší než Ryzen 3 4350G

teď ještě, aby to stálo do 4000,-

OT: meanwhile in czechia: https://pc.bazos.cz/inzerat/133553052/nova-rx-6700xt-powercolor-hellhoun...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Teď ještě aby to vůbec bylo v obchodech. Aktuální stav je kombinací "k nas.ání" a "zoufalství". Člověk pořád čte o nových procesorech, grafikách ale koupit nový lowend nebo middleend comp s CPU AMD prostě nejde - APU nejsou a k neAPU nejsou grafiky. Smutné.
Chápu že AMD má vývar na epicích a highendových ryzenech. Ale 90% Frantů Ocásků nechal ve spárech Intelu ;( Pořád jsem si říkal že si letos postavím nový comp, ale zatím to tak nevypadá (Intel pro mě není alternativa - technologicky ani pocitově) ;(

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

"k nas.ání" a "zoufalství"

Těmito termíny by mohli prodejci dočasně nahradit statusy „těšíme se“ a „očekáváme“.

+1
+25
-1
Je komentář přínosný?

APU od AMD jsem videl u jednoho CZ distributora dnes ve stovkach kusu. Jen to ma v balicich po 12ti kusech. Jsou tam jak PRO tak i bezne klasiky 3200G/3400G. Jo a treba 5600X cca 50ks.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Jsem zvědavý, jestli se to nějak projeví v eschopech (aspoň nějakých) a kolik za to budou chtít. Co tak sleduju, tak cena u těch posledních zbytků apu co jsou dostupné (2200G na jednom eshopu) stále roste.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V čase chystania sa na trh Zenu 3 predávajú Zen+?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jo, tak jsem nějaké našel ;)
https://procesory.heureka.cz/amd-ryzen-5-3400g-yd3400c5fhbox/
Fajn cena na kus - cca 4.300,-. Jen nevím co s těma zbývajícíma jedenácti ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jsem nedávno objednával sestavu s 4350G, 26.2. objednáno, 5.3. byla u mne (zakázkovou - naklikal jsem co tam chci a oni mi ji vyrobili). U 4650G je dostupnost lepší než u 4350G. Takže není pravda že by APU nebyly, ony jenom nejsou na volný prodej, sestavy s APU jsou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A byla to komplet custom sestava ala czc včetně case, nebo něco na způsob hp s možností vybrat jen CPU, paměť a ssd?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Výběr z komponent, nicméně z omezeného setu komponent (mají na webu komponenty s označením "možno do výroby" a "nemožno do výroby" - do výroby se dá použít tak polovička sortimentu).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

A co iGPU, půjde pořád o Vegu 8 s vyššími takty, nebo co se očekává?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U R3 bych spíš čekal Vegu 5, případně šest, tedy pokud to bude následovat Renoir a Cezzanne s počtem CU. Tam mají top modely V7/8

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Koho sere CPU výkon. Ten je dotatečný už od první generace ZENových APU. Je třeba brutálně přitlačit na straně iGPU.
Vůbec by bylo fajn, kdyby překopali architekturu a významně zvětšili procesorovou cache, protože ten jejich SAM funguje takřka zázračně.
Samozřejmě, kdyby se rozhodli, že přinesou quad channel do AM4 platformy, tak by mohli pokrýt pomocí iGPU až střed (tj. výkonově pod RX6700) a dedikované grafiky nechat až pro opravdu vysoké výkony.

Je třeba, aby foukli do zatuchlého světa notebooků, kde má výrobce nekalými dohodami podchycené nVidia. A kde jinde vyladit platformu, nežli v desktopu?!

Mám spoustu klientů, kteří mají dlouhodobě zájem o kompaktní počítače s grafickým výkonem schopným rozjet ve FHD hry na střední detaily. To bohužel dnes na iGPU nejde i když technologie na to AMD má. A jakmile člověk musí použít dGPU, je problém, protože prvně nejsou a za druhé i kdyby byly, tak jsou moc velké (ITX velikost s TDP 100-150W je jako šafránu).

Přitom zrovna teď by AMD mohla dost brutálně snížit zelenej náskok na různých těch "surveys", protože dnes by lidi rádi kupovali i APU s výkonem cca 6TFLOPS. Páč lepší to, než aktuální nic. A těžaři na APU nikdy těžit nebudou protože nízká paměťová propustnost a náklady jsou velmi vysoké (CPU rig se levně udělat nedá).

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

"APU" s 4TFLOPS je Xbox Series S, FHD gaming v pohodě. žere do 100W v zátěži
"APUů s 12TFLOPS je Xbox Series X, UHD gaming, žere kolem 200W

Takže AMD na to technoogii má.

XBX je nejmenší ITX PC, co kdo zatím postavil.
S klasickou PC skříní, to ale fungovat nemůže.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Problém je, že APU jsou limitované propustností RAM - nejvyšší modely AMD APU jsou RAM limited - kdyby měly rychlejší RAM, pojedou rychleji. XBX to řeší tak, že má celou RAM GDDR, to se ale z různých důvodů v PC a NB nedá použít.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Jelikož je poslední dobou "modní" trend přiletovat vše včetně pamětí s nulovou možností na rozšíření/upgrade ... zůstává pouze jediný důvod - cena. A i stou by šlo něco udělat, když to prošlo u konzolí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

GDDR mají vyšší latence, jsou to paměti primárně dělané na blokové přenosy a ne na random přístup.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

to není zcela pravda. Výkon APU je limitován zejména tím, že má prostě málo výpočetních jednotek. RAM samozřejmě problém je, ale jde to řešit nejen navýšením kanálů, ale hlavně pomocí cache, což se ukazuje u řady 6000, která díky té cachce nakope prdel i výrazně paměťově rychlejším a výpočetně vybavenějším RTXkám řady 3000.
A 96-128 MB cache není žádný problém.(ryzen 5950x jí má 72MB).
Jinak 4 kanály při 4GHz (pro DDR4 se to dá i v notebocích) dají 128 GB/s, to už na mainstream stačí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to prokázané několika testy, že současná APU jsou na limitu poměťové propustnosti a další výpočetní jednotky už nezvyšují výkon. Infinity cache bude mít Rembrandt, Cezanne ji ještě nemá. Čtyři kanály v NB jsou nereálné, žere to hodně místa na patici i na plošňáku (a plošňák musí mít více vrstev) a celkem výrazně to zvyšuje cenu.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

příklad toho testu?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Třeba https://www.anandtech.com/show/12621/memory-scaling-zen-vega-apu-2200g-2..., nechce se mi hledat novější. Ale i tam je vidět, že APU v podstatě lineárně škáluje s rychlejší pamětí. Renoir sice umí rychlejší RAM, ale taky má výkonnější grafické jádro, takže se chová lautr stejně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zvýšení propustnosti o 63% zvedne výkon nejvýše o 30% a u některých aplikací jen o 20%. Ještě horší to je když srovnáváme 3,5GHz k 2,7GHz.

Jinými slovy, navýšení jednotek iGPU na dvojnásobek by teprve efektivně vytížilo 3,5GHz propustnost.

Renoir nemá výkonnější jádro. Těží jen z téměř dvojnásobné frekvence, ale výpočetních jednotek má méně a tak zisk je prakticky zanedbatelný.
https://www.youtube.com/watch?v=w30_NuKGliE&ab_channel=TechBudgetGamer

prostě to AMD šidí a nechápu proč.

Mimochodem rozdíly v tom videu přesně odpovídají rozdílu hrubého výpočetního výkonu (který je u 4700G o 20% vyšší). Takže opět žádný RAM limit se nekoná.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A ještě dekódování AV1 aby v iGPU už konečně bylo...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

To ještě není? Hmm.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Není ve Vega. První vlaštovka od AMD bude Van Gogh (low power do notebooků). Takže někdy 2022 se možná dočkáme.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To ze to je Vega neni duvod proc by tam nemohlo byt doplneno AV1, decodery jsou "samostatny obvod".

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

To jsem nevěděl, to by bylo super. Budu to tedy sledovat :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sice je moznost to tam dat, ale opravdu zatim nic nenasvedcuje tomu, ze tak bylo ucineno.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Van Gogh je letošní produkt.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Je už známo jestli bude mít Ryzeny 5xxxG podporu pro AV1? Je to totiž poslední věc, co jim chybí na HTPC. Intel to má s Tiger Lake obráceně, už umí AV1, ale má jen HDMI 2.0b, takže neumí eARC, dynamická HDR data, VRR/FreeSync, ALLM.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nemyslím si, že by do Vegy někdo doplňoval podporu AV1. To imho bude umět Van Gogh a později Rembrandt.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Lenže u APU si obmedzený TDP. Do rozumného čísla sa musi zmestiť 2 komponenty. A keby mal APU 4channel, koľko by mal TDP? Aj to niečo žerie. Ale kto by chcel 150W 4c APU len preto, lebo má dobrú IGP a 4channel? Aj keď mne by sa to páčilo, len koľkí by nás boli?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Te´d, když nejsou grafiky dostupné by je chtěli všichni.

Jinak je spousta lidí, které kupují RX5600 a slabší grafiky, které by takové APU pohodlně zastínilo. Tj. prostě low-end a mid-end grafiky by přestalo AMD úplně dělat.

Pak je obrovská klientela v noteboocích. 60-100W APU s výkonem RX5600-5700 je ideální do kompaktnějších notebooků a na hraní ve FHD to perfektně stačí. Prodává se obrovské množství AMD APU ke kterým výrobci dávají srajdy typu GTX1050 nebo dokonce MX250 a podobně.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jaký smysl má dělat velký monolit, když trend je s ohledem na výtěžnost, náklady i odpadní teplo naopak výhodnější křemík rozdělovat na menší části?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Kdo tady mluví o monolitu? Žádné APU není monolit. Naopak nic jim nebrání posunout to na nový level a napojit grafické čiplety na sběrnici čipletů procesorů. Technologii na to mají, jen to nakombinovat.

Navíc v noteboocích je rozdělení GPU a CPU pěkně na hovno. Musíš zdvojit chlazení a to je z vícero důvodů neefektivní.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

„Žádné APU není monolit.“

???

Llano, Trinity, Richland, Kaveri, Carrizo, Bristol Ridge, Raven Ridge, Picasso, Renoir, Cezanne… atd. jsou tedy co?

„Navíc v noteboocích je rozdělení GPU a CPU pěkně na hovno. Musíš zdvojit chlazení a to je z vícero důvodů neefektivní.“

Já bych zase řekl, že plochém zařízení, kam nelze umístit vysokou kostku, je výhodné mít zdroje tepla rozdělené. V placce se snáz se uchladí samostatné 65W CPU a samostatné 120W GPU, než součet těchto hodnot v jednom bodě.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

- Vega8 v top modelu (5700G/5750G PRO) bude dosahovat většího herního výkonu už jen kvůli Zen3 jádrům, takže není pravda,že by se výkon ve hrách proti 4750G nezvýšil, může to být 15-20% a u iGPU se každé fps počítá. Uvážíme-li, že top verze Renoir s rozumnými pamětmi (4400Mhz - btw u nás cca 3300,-kč) OC GPU o 200-300Mhz a dalšími tweaky dosahuje až někde k výkonu GF1050, tak dle ES testů top Cezzane ukrajinského overclockera lze s 5750G PRO dosáhnout výkonu +-GF 1050Ti. Jako dočasné řešení je to tedy lepší než nákup gf710/1030 a stejně nic lepšího neseženete

- Došlo k navýšení L3 na 16Mb jinými slovy, CPU výkon bude blíže k Zen3 non-APU než je Renoir k Zen2 non-APU.

- díky monolitické konstrukci infinity fabric u Cezzane zvládá standartně 2200-2300Mhz a dle pokusů na ES vzorcích až k 2500! Mhz. Tzn synchronní!!! běh infinity fabric i se zmiňovanými 4400Mhz pamětmi - o tom se může čipletovému šmejdu jen zdát :-)

- ES samply top verze již Číňani prodávají na ebay, za 400$+ tzn. Na youtube mají video jak nainstalovat drivery na Vegu8. Zatím funguje jen v chipsetech řady 500. Vše naznačuje, že už to nebude dlouho trvat a cena nebude o moc vyšší než za non-APU ekvivalenty

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Konečně benchmark jak dělaný pro Jirku.
Battlefield 4 a 5 při 1080p...BEZ ZVUKU! :D

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.