Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k X970E / AM5 desky pro Zen 6 přinesou i podporu CUDIMM a CAMM

AMD na ceny RAM moc koukat nemusí.
Díky dlouhodobé kompatibilitě jí uživí upgrady stávajících majitelů.
ZEN 6 může vyjít letos. Na to aby naplánovali přiměřené objemy měli dostatek času. 4nm linky TSMC ráda použije pro něco jiného.

To výrobci desek jsou v trapu a hledají nové trhy. Jako jsou minipočítače s CAMM.

Podpora CUDIMM je pro mě překvapení.
V-cache řeší latence dostatečně dobře.
Těžko říct jestli to bude mít nějaký přínos.
Navíc to bude vyžadovat nové paměťi a ty budou drahé.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

AMD prodává velké množství CPU do TOP-tier herních sestav, kde se na cenu moc nekouká a bere se to nejlepší na trhu. Tam se prodá i hodně strojů s tou nejrychlejší možnou RAM.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Počet a rychlost PCI-E linek tedy beze změny?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

rychlost pcie je dana standardem pcie5 a maximalni pocet linek z cpu je danej socketem, ne??

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

A ja si myslím, že je viac menej dostatočný. Kto ich toľko nepotrebuje, kúpi niečo lacnejšie a kto ich potrebuje, kúpi najvyšší čipset.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Ne tak docela. Část linek je z CPU, ale část z čipsetu a Promontory 21 je limitována na PCI-E 4.0. A tenhle čipset se od X670 nezměnil.

Edit: Tady máš schéma jako příklad: https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-x870e-aorus-pro-x3d-ice/imag...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

linky z chipsetu jsou vedlejsi, tam je propustnost stejne limitovana spojenim cpu-chipset a to je zase limitovany socketem (vic linek bez novyho socketu nejde).. takze na chipset sice muzes navesit linek kolik chces, ale je to jenom marketing, protoze chipset nema propustnost na to aby je obslouzil v plny rychlosti..

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Však právě na to narážím. Už by si to zasloužilo Gen 5 a/nebo rozšíření sběrnice.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Souhlasím, že když už jsou v zisku, což v jejich historii nebylo tak časté, tak by jako rozlučku s AM5 (navíc při příležitosti vydání Zen6) mohli inovovat/modernizovat čipset na nativní Gen 5, zredukovat starší USB atd. AM6 bude na začátku stejně nesmyslně naceněný, takže bude jen pro highend.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

jakou rozlucku s am5?? am5 tu bude se zen6 a nejspis i se zen7.. ten socket je nekde v pulce zivotnosti..

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Dobrá, tím spíš by se mohli odhodlat k modernizaci čipsetů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

'' Už by si to zasloužilo Gen 5 a/nebo rozšíření sběrnice. ''

no a ja pisu, ze se socketem am5 se da rozsireni sbernice resit jen tezko kdyz ten socket fyzicky vic spoju nema.. a davat pcie 5 na chipset, kdyz 99% lidi nevyuzije ani vsehcny pcie 5 linky na cpu je zbytecnost.. platformu by to prodrazilo vsem, uzitek by z toho melo 1% lidi..

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Ano, dokonce 80 % PC jsou notebooky a ty různé minipočítače, tedy úplně bez externího čipsetu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> platformu by to prodrazilo vsem, uzitek by z toho melo 1% lidi

100%.

Kdo ma penize a potrebu davat 4+GPU do jedne masiny, ma i penize na Threadrippera, tam mate PCIe linek do bludu. 99.99% beznych uzivatelu v retailu ma jedno GPU a jedno M.2 a konec. Tyhle pohadky o tom jak je AM5 / PCIe5 nedostatecne jsou fakt mimo.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

Souhlasím.
Až na to m.2
Vzdy 2 kusy. Myslím že stejně myslících lidí v tomto jako já, je hodně. ;)
Hezký den

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Na to druhé ti bohatě postačí PCIe4 linky, pokud ne na oba NVMe disky. Tedy na doma a tak... To si zase myslím já.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Počet liniek by nebolo treba zvyšovať. Stačilo by keby čipset zvládol PCIe 5.0. Tých vecí čo je zavesených na čipsete môže byť celkom dosť (NVMe, USB, PCIe karty), takže by sa to teoreticky dalo využiť. Ale v praxi to asi až také nutné nebude, pretože zdaleka nie každý má naozaj pripojených toľko vecí naraz a ešte ich k tomu chce v plnej rýchlosti používať súčasne.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jo , tiež by som uvítal nový mainstream čipset, tento starý shit stačí možno ko.... ako Burák, ale normálny ludia by uvítali, nezdieľane pcie sloty na externé karty s M2 či usb, usb3 type c. Človek zapojí pár zariadení a hneď to ide na 1/2 rýchlosť. Chcem dať AMDe lóve do lepšej AM5 dosky, ale nechcu ((:

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Jsou i jiné procesory a jejich výrobci, kde není takové dělení výkonu sběrnice. Na výběr je, jen to není v základu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Rozhodne by mela vyjit i verze X990E kde by AMD vyuzila "i svuj" 6nm IOD k vytvoreni vlastniho cipsetu tak jak to udelala u verze X570(AM4), konecne by tech 4 linek generace PCI-Express 5.0 z AM5 procesoru pretavila do reality, tu uvaha o vyssi cene neobstoji nakolik zakladni desky se X870E sou dnes skutecne drahe a kdyz prisla zadost zakazniků o Ryzen 9 9950X3D2 a lidi ho kupujou, rovnez by lidi kupovali i lip koncipovany/pretaveny board prave se X990E.

Doufam ze u verze X970E vrati vyrobci zpet volbu jestli mit dva plnotucne 5.0 NVMe disky a nebo si preji USB4, tohle je u X870E neskutecna prasarna.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

By nový desky mohli mít patici rovnou na pametovy čipy. Aby výrobci ramek neměli tolik těžkosti s dodavanin pro PC segment, kterej je teď akorát zatěžuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kdyz nekdo chce vic M.2 disku muzu doporucit Asrock x870e nova tam jich je dost a neplyne zadne omezeni pro graf karty. Jen je pravda ze proti intelu v tomhle smeru AMD zaostava. Dalsi vec je za kdyz si nekdo kupuje desku a neprecte si nejdrive manual ze mu nektere sloty omezi kartu tak pak si trochu poplace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.