Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Xbox v Evropě, rozpoznávání řeči pro něj a jedna perlička

Xbox logo
Pod tímto nesourodým titulkem nejdete tři zprávy, které na sebe postupně navazují. Nejprve si povíme o zahájení Xboxu v Evropě (a v ČR), potom se dozvíte o tom, že v budoucnu snad dokáže rozpoznávat řeč no a na konci vás bude čekat jedna taková perlička, která vás snad pobaví.

V Evropě se s velkou slávou začal včera prodávat Xbox. Tedy, abych byl přesnější, začal se prodávat v Evropské unii a ve Švýcarsku. O tom, kdy dorazí i do dalších zemí, včetně nás, se neví, ale spekuluje se, že to možná nebude ani letos. Důvodem je malá kapacita výroby a příliš malý i pirátský trh u nás.

A nyní dále. Fonix Corporation oznámil, že licencoval Microsoftu svůj vlastní "Automatic Speech Recognition engine" (systém automaticky rozpoznávající řeč) pro Xbox. Od druhé poloviny roku 2002 bude Fonix U.S. English ASR engine (rozpoznávání řeči pro americkou angličtinu) dodáván všem Xboxářským vývojářům v Xbox Development Kitu (XDK). Během zbytku roku 2002 Fonix připraví ASR pro následující řeči: britskou angličtinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, japonštinu, korejštinu a španělštinu. Čeština ani slovenština se samozřejmě nechystá. Co se dá s rozpoznáváním řeči vymyslet a k čemu se dá použít, to už nechám vaší představivosti :)

Ale abyste neřekli, že jsme na vás na CD-R serveru zlí, tak vám ukážeme jedno praktické využití rozpoznávání řeči. Našlo se pár zákazníků Windows XP, co si stěžovali na posedlost klávesnice, nebo rovnou celého počítače. Byly popisovány případy, kdy z ničeho nic, systém sám začal otvírat a zavírat okna, různá nastavení, přepínal mezi programy a nebo si psal nějaká náhodná slova.

Jak možná tušíte, celý problém tkvěl v tom, že uživatelé měli zaplý systém pro rozpoznávání řeči, který ve Windows XP je. Jak se to může stát, že někdo ho má zaplý a jiný ne? To je také velmi prosté, žádná duchařina. Někteří výrobci počítačů zapínají tento systém na předinstalovaných počítačích. Microsoft tento "problém" potvrdil a dokonce k němu vydal i článek v Knowledge Base s číslem Q315765.

Takže tu máme jedno praktické využití rozpoznávání lidské řeči: stará se o to, aby měla co dělat technická podpora Microsoftu ;-)

Diskuse ke článku Xbox v Evropě, rozpoznávání řeči pro něj a jedna perlička

Žádné komentáře.