A ještě jednou: Apple testuje Macbooky a iMacy založené na ARMu
V současné době má Apple k dispozici dvě varianty svého ARM SoC A7. Obě vyrábí 28 nm HKMG technologií a obě si navrhl sám a vedle dvoujádrového ARM CPU v nich používá grafické jádro PowerVR G6430. Na cestě je generace A8, u které se hovoří jak o 20nm výrobě u TSMC, tak o možnosti integrace DRAM přímo v SoC. To zatím ale není důležité, uvidíme, co přinese budoucnost, tedy jestli ta blízká (iPhone 6), nebo vzdálenější (iCokoli).
Nicméně jak roste výkon ARM SoC obecně a jak přicházejí na svět rychlejší a větší varianty ARM v8, tedy 64bitových ARMů, otřepaný drb na téma velkých počítačů Apple postaveních na in-house vyvinutých ARMech, získává zase na síle.
MacRumors uvádějí, že Apple testuje ARMové Macintoshe již nějakou dobu (tomu lze věřit bez problémů, jistě to dělají už pár let, podobně jako s x86 v dobách PowerPC). Má jít o třídy iMac, Mac Mini a 13palcové Macbooky, tedy o to nejnižší v každém typu. Mac Mini kupříkladu sice může dostat ještě letos na podzim 14nm Intel Broadwell, ale to opravdu není pro stroj této základní třídy jediná možnost. Totéž platí pro levné, uživatelské notebooky Macbook, případně pro nižší verze iMaců. Tam všude by mohl Apple těžit z nižších výrobních nákladů, nemluvě o tom, že v TSMC se uvolňují výrobní kapacity, jak postupně odcházejí velcí zákazníci jako AMD či Qualcomm.
Proměnných v celé věci je ale stále příliš. Potřebné věci se jistě budeme dozvídat na konferencích Apple, jako vždy. Nicméně z hlediska Mac OS X není až tak důležité, jestli systém běží na tom či onom železe. Do Macbooků Pro, velkých iMaců s potenciálně 4k displejem či do strojů Mac Pro architektura ARM hned tak nepronikne. Zde se ukáže opět potřebnou síla Intel x86, ať již půjde o úsporný Broadwell pro iMac, nebo teoreticky Hawell-E XEony pro Mac Pro. Své také může sehrát Intel, který jistě nebude chtít ztratit tak významného zákazníka na úkor svého úhlavního nepřítele.
Možná by mohl Intel zaměstnat Hectora Ruize, aby Applu věnoval celé výrobní série procesorů, tak jako to kdysi udělal s Athlony 64 pro HP. Že to bylo k ničemu, to už dnes víme ;-).