Leica zvažuje vlastní smartphone
Dr. Andreas Kaufmann je zajímavý člověk. Nebýt jeho, tedy přesněji nejen jeho, ale i velké finanční injekce, kterou do Leicy před několika lety vložil a která tuto skomírající firmu z analogové éry de facto uchránila osudu Rolleiflexu, neměli bychom si o čem povídat. Leica úspěšně zvládla transformaci do digitální éry (i přes VELKÉ porodní i poporodní problémy prvního digitálního dálkoměru Leica M8, které by vydaly na samostatný článek) a zdá se, že pro ni začíná další transformace, tentokrát ve firmu, která bude velmi aktivní v (ultra)mobilním světě.
Alespoň to vyplývá z rozhovoru pana Kaufmana pro CNBC. Ten nejen opět slovy potvrdil, že firma v posledních letech diversifikovala rizika a rozšířila své působiště do nových segmentů (čert vem, že drtivá většina kompaktů Leica jsou přeznačené a předražené Lumixy od Panasonicu), aby se vyrovnala s nástupem digitální éry. To je minulost.
Dalším logickým krokem pro firmu tak, dle Kaufmana, je skutečný Leica smartphone (dodejme nevyslovené: ne jen spolupráce s někým jiným). Vlastní smartphone od firmy Leica je snem samotného Andrease Kaufmana, což dává naději, že by mohl být přetvořen v realitu. V tomto kontextu zmínil, že smartphony jsou dnes typicky používány vertikálně, přičemž kvůli focení se překlápí do horizontální podoby (což je nelogičnost, u které jsem dodnes nepochopil, proč ji některý čínský výrobce už dávno nezkusil využít jako prvek odlišující od zbytku nudné šedi na trhu a neosadil fotomodulek otočený o 90°, případně nepřišel se čtvercovým snímačem).
Leica je historicky firma, která dala světu první skutečně skvěle použitelný přístroj do ruky, se kterým se pojí zrození pravé street fotografie á la Henri Cartier-Bresson. Na tento typ focení nejsou smartphony vůbec přizpůsobeny, přestože samozřejmě použitelné jsou (jak dokazuje třeba Jan Šibík).
Takže se nechme překvapit, s čím Leica třbea jednoho nepříliš vzdáleného dne přijde. Doufejme, že to bude lepší než Kodak Ektra, smartphone s legendární značkou, který se ale ukázal být více čínským plasťákem s nenaplněným potenciálem polofunkčních aplikací, než návratem legendy. Tady je potřeba, aby to Leica opravdu vzala sama za pačesy a neoutsourcovala vývoj na někoho jiného (Panasonic, Číňany apod.). Doufejme, že to bude minimálně v podobném duchu jako vývoj řady T...