Poptávka po grafických kartách je katastroficky nízká
Podle předběžných dat Tchajwanských výrobců poklesnou prodeje samostatných (diskrétních) desktopových grafických karet v prvním kvartálu letošního roku o 20-25 %. Takový mezikvartálový propad nemá historické obdoby. Co jsou prodeje grafických karet monitorovány, k němu ještě nedošlo. Kupříkladu ze čtvrtého kvartálu 2013 na první kvartál 2014 došlo k 6,7% poklesu, přičemž desetiletý průměrný pokles pro toto období činí pouze 3,2 %.
Pokud se ve čtvrtém kvartálu prodalo 12,4 milionu kusů samostatných grafických karet, pak po odečtení 20-25 % vychází 9,3-9,9 milionu pro první kvartál. Za více než desetileté období, po které trh desktopových diskrétních grafických karet sledují analytické firmy jako Jon Peddie Research nebo Mercury Research, je to vůbec poprvé, co prodeje spadly pod 10 milionů za kvartál. Přitom zhruba před 5+ lety bylo běžné vídat ve kvartálových statistikách kolem 20 milionů prodaných karet a pokud se posuneme ještě o pár let zpět, prodávalo se přes 25 a někdy i přes 30 milionů karet (například za jeden měsíc ze čtvrtého kvartálu roku 2007 se prodalo více karet než nyní za celý kvartál).
Statistiky prodeje grafických karet od roku 2006 od JPR (pro historický kontext)
Pokles zájmu o diskrétní grafiky souvisí se samotnou situací desktopu, jehož prodeje až na dočasné výkyvy dlouhodobě klesají. To je dáno celou řadou faktorů: rozmachem smartphonů a tabletů, které mnohým uživatelům ke konzumaci internetového obsahu stačí; obrovským úspěchem aktuální generace herních konzolí (prodávají se rychleji než předešlé modely), zpomaleným posunem výkonu ve sféře procesorů (řadě uživatelů stačí staré sestavy, nemají důvod upgradovat) a v neposlední řadě tu má vliv i opad vlny upgradu po ukončení podpory Windows XP (přičemž vydání Windows 10, které by mohlo prodeje oživit, je ještě poměrně daleko).
Specifičtější vlivy se týkají samotných výrobců grafických čipů. AMD z důvodu přezásobení distribučních kanálů nevydala v prvním kvartálu žádný nový produkt a o samotné starší modely zájem logicky opadá. Nvidia sice vydala GeForce GTX 960, ale ta (především s ohledem na cenu nastavenou na stejnou úroveň s loni vydaným Radeonem R9 285) také poptávku nezvýšila. Podle Tchajwanských zdrojů má podíl na situaci i aféra kolem GeForce GTX 970, v jejímž důsledku se řada uživatelů rozhodla s upgradem posečkat. Pokud k tomu všemu přičteme ještě kurz dolaru, který je nevýhodný nejen pro Českou republiku (u nás umocněný ještě slabou korunou), nelze se takto dramatickému vývoji divit.
Není zrovna výjimkou, že druhý kvartál bývá co do prodejů ještě slabší než třetí, ale v tomto případě tomu tak snad nebude - zdá se, že horší už situace být nemůže. Ve druhém kvartálu očekáváme nové mainstreamové (a v případě AMD i high-endové) produkty, které snad prodeje trochu povzbudí.
DigiTimes (+ statistiky JPR za posledních 10 let pro srovnání)