Čínské HPC ARM procesory přijdou v létě. Obejde se Čína bez Xeonů?
Krátce poté, co vyšlo na veřejnost, že USA zakázala všem americkým výrobcům prodej HPC procesorů čínským univerzitám a výrobcům superpočítačů, přichází z východu zpráva: Čínská společnost Phytium z Guangdongu dokončuje vlastní HPC procesory vycházející z 64bit architektury ARM v8 a představí je v srpnu na technologické konferenci Hot Chips.
TianHe-2
O detailech samotných procesorů zatím nebylo zveřejněno zhola nic, a tak můžeme narazit pouze na spekulace. Vzhledem k tomu, že není z čeho vyjít, nemá smysl spekulace rozebírat; pravděpodobnost toho, že se blíží realitě, je minimální. V podstatě zatím není známo ani to, zda půjde o nativní ARM jádra doplněná o typickou HPC infrastrukturu, nebo jde i o vlastní procesorová jádra, která jsou jen kompatibilní s příslušným instrukčním setem.
Čína v současnosti vlastní nejvýkonnější superpočítač světa, TianHe-2 computer, který s 3,1 milionem jader Intel Xeon E5 dosahuje výkonu 54 petaFLOPS. Krom něj je vybavena i dalšími superpočítači, které mají místo v žebříčku výpočetně nejvýkonnějších strojů na planetě. USA Čínu podezřívá, že jejich potenciál využívá k jaderným simulacím a s tímto zdůvodněním vydala opatření, na jehož základě musí být každý vývoz HPC procesorů do Číny schválený příslušným úřadem americké vlády. Jak nedávno vyšlo najevo, přestal úřad v polovině února licence vydávat, čímž de facto znemožnil Intelu, AMD a Nvidii dodávat čipy na stavbu nových superpočítačů do Číny. Ohlášení vlastního ARM HPC procesoru lze proto chápat jako demonstraci čínské nezávislosti. Dost možná půjde v tomto směru jen o první vlaštovku.