Rozpory v recenzích ohledně hlučnosti nových Radeonů mají zřejmě prosté vysvětlení
Pokud až donedávna různé recenze prezentovaly různé výsledky hlučnosti totožných grafických karet, bylo možné hledat vysvětlení v celé řadě aspektů. Tak například jeden web testoval hrou, která kartu více zahřívala a tím pádem se i chladič rychleji točil a víc hučel. Jiný server naopak mohl testovat v místnosti s teplotou 18 °C, kde se karta lépe chladila a turbínka nemusela tak chvátat.
Pokud ale (jako v případě obou dvěstědevadesátek) kartu řídí obvod, který ji udržuje na téměř konstantní teplotě (téměř) bez ohledu na hru a při konstantní teplotě drží téměř konstantní otáčky chladiče, neměl by být mezi recenzemi prakticky žádný rozdíl. On však je a dokonce větší než obvykle. V případě Radeonu R9 290X to ještě nebylo tak markantní. Karta totiž podporuje dva režimy, při jednom se větráček točí asi na 2050-2100 RPM (40 %), což jsou otáčky o něco nižší než u Radeonu HD 7970 a při druhém (über mode) zvýší až na cca 3000 RPM (55 %), což je srovnatelné s Radeonem HD 7970 GHz Edition v referenčním provedení.
Pravda, při 3000 RPM už jde o hlučný chod, takže pokud v závěru kterékoli recenze stálo „příliš hlučný chladič“, bylo možné předpokládat, že autor hovoří o aktivním über mode.
standard | über | |
---|---|---|
Radeon R9 290X | 40 % | 55 % |
Radeon R9 290 | 47 % |
Oproti tomu Radeon R9 290 „no-X“ podporuje jen jeden režim, takže by výsledky měly být jednotné. Jednotné nejsou ani výsledky měření hlučnosti, ani závěry. Teoreticky by hlučnost R9 290 udávaná v decibelech měla vycházet zhruba mezi „základním“ a „über“ režimem R9 290X, jak by napovídaly maximální otáčky, které jsou rovněž nastaveny „mezi“. Skutečně tak v řadě testů vychází:
Jenže jiné recenze v grafech ukazují hluk, který je na úrovni R9 290X v über modu (někdy nepatrně nižší, jindy nepatrně vyšší nebo stejný). Tomu odpovídají i verdikty - v první typu recenzí se dočtete, že nejde zrovna o tichou kartu a ve 3D slyšet je, ale více-méně zapadá do průměru v rámci high-endu, v druhém typu čteme o neúnosné úrovni hluku, v jejímž důsledku nelze kartu normálně provozovat.
Zdánlivá záhada má zřejmě docela jednoduché vysvětlení. AMD na akcích pro novináře i prostřednictvím mailů instruovala recenzenty, aby v případě, že neinstalují nové Radeony na čistý systém, po instalaci ovladače v ovládacím panelu stiskli tlačítko pro vyresetování nastavení na tovární hodnoty. Tato poznámka je pravděpodobně mnohem důležitější, než se zdálo, protože podle zpráv některých osob, které měly kartu v ruce, v opačném případě mohou zůstat nastavené limity otáček pro chladič po předchozí kartě. Pokud tedy autor testoval Radeon R9 290X a následně do sestavy osadil Radeon R9 290, nainstaloval ovladače, ale nevyresetoval nastavení, pak karta (bez ohledu na to, co zobrazoval ovládací panel) mohla běžet s 55% nastavením chladiče místo 47%.
Otázkou je, zda recenzenti, kteří zaznamenali hluk na úrovni R9 290X "über mode", mají ještě vzorek R9 290 k dispozici, aby mohli zjistit, zda se po vyresetování karta chová jinak nebo stejně a případnou teorii potvrdit nebo vyvrátit.
Co by znamenal vyšší limit otáček: Zkreslení recenze, ale nejen negativní v důsledku vyšší hlučnosti. Dále by totiž byla negativním způsobem ovlivněna spotřeba a naopak pozitivně výkon.
Pokud tedy narazíte na recenzi, podle které je Radeon R9 290 výkonnostně výrazně nad GeForce GTX 780 (případně blízko GeForce GTX Titan) a zároveň je naměřena hlučnost srovnatelná s Radeon R9 290X v über modu, pak existuje možnost, že chladič karty běžel na vyšších otáčkách, než měl. Zákazník pak oproti tomu může pozorovat nižší hlučnost, ale i výkon. Jedním dechem je ale třeba dodat, že i zákazník si může nastavit takovou úroveň výkonu/hlučnosti, jaké dosáhla libovolná z recenzí.