Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Rychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a květnu

Internet pro všechny
Je to již čtvrt roku co jsem se naposledy podrobně podíval na výsledky měření rychlostí jednotlivých lokálních poskytovatelů dosažené na speedmetru Internet pro všechny. Od té doby se do měření rychlosti zaregistrovaly desítky dalších bezdrátových sítí a oblíbenost speedmetru mezi uživateli každý měsíc stoupá.

Kapitoly článků

1.  Měření podle dosahovaných rychlostí v březnu, dubnu a květnu 2008

Zatím co v lednu se celkový počet měření vyšplhal na číslo 34 678 a v únoru díky kratšímu měsíci poklesnul na 31 877, tak březen byl z pohledu návštěvnosti skutečně měsícem Internetu a počet měření stoupnul na 41 645 i díky zveřejněnému článku na serveru CD-R serveru (přičemž na bezdrátové technologie připadlo 23 296 měření). V dubnu celkový počet měření poklesnul na 37 069 (na wifi připadlo 19 873). Ačkoliv právě duben vypadal z hlediska návštěvnosti velmi slibně, celkový počet měření ovlivnily tři nepříjemné výpadky speedmetru, kdy na začátku měsíce server IPV dva dny po sobě čelil masivnímu útoku robotů (a jen díky Michalovi Krskovi se podařilo všechny funkce obnovit v relativně krátké době) a v polovině měsíce se pro změnu na několik hodin dostal do problémů server Sloane Parku. V květnu bylo na speedmetru vykonáno 38 639 měření (z toho 22 928 připadlo na WiFi). Statistiky posledních květnových dnů ukazují i další zajímavou věc. Češi na tom nejsou z internetovou závislostí až tak špatně, protože krásné sluneční počasí většinu našich stálých návštěvníků dokázalo vytáhnout od počítače do přírody a k vodě. Návštěvnost měřáku rychlosti v roce 2008 přehledně ukazuje tato tabulka.

Měsíc Počet měření
Jan 34 678
Feb 31 877
Mar 41 645
Apr 37 069
May 38 639
Celkem 183 908

Rozložení měření podle dosahovaných rychlostí

Na následujících pásmových grafech bych čtenářům rád ukázal, jak se každý měsíc průměrné rychlosti pomalu, ale jistě přesouvají do vyšších rychlostních kategorií. Před rokem, kdy vstupní data pocházela ještě z měřáku na serveru DSL.cz, připadalo na rychlostní pásmo do 512 kbit/s více než 30% měření, což krásně ukazuje tento koláčový graf a před dvěma lety (březen 2006) dokonce celých 55 % všech měření. Píše se rok 2008 a v březnu připadlo na rychlostní skupinu do 512 kbit/s pouhých 18,5 % měření a v květnu už jenom necelých 16 %.

Rozložení měření ze speedmetru Internet pro všechny do rychlostních pásem tedy krásně ukazuje, že skupina rychlostí do 512 kbit/s prakticky každý měsíc klesá o 1 % a převážnou většinu měření v této kategorii uskutečnili uživatelé technologie CDMA, EDGE, GPRS a UMTS. Nejoblíbenější rychlostní kategorií se postupně stává pásmo od 2048 do 4096 kbit/s, do kterého spadá víc než 20 % všech vykonaných měření. U bezdrátových sítí je oblíbenost tarifů z rychlostí nad 2048 kbit/s v posledních měsících zapříčiněná zejména masivním přechodem na 5GHz technologie, kdy každá významnější síť již ve městech nahradila většinu 2,4GHz pojítek. Klasické WiFi na 2,4 GHz technologii tak prakticky zůstává doménou malých vesniček, kde ještě stále díky nízkému zarušení zvládá rychlosti do 2 048 kbit/s.

My jsme pro vás na ukázku připravili 6 pásmových grafů, které vycházejí nejdříve ze všech platných měření bez ohledu na použité technologie a potom si podrobněji všímají pouze bezdrátové přípojky. Pokud někoho zajímají grafy z ledna a února 2008 najde je v tomto článku.

Rychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a  květnuRychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a květnu

Rychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a květnu Rychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a květnu

Rychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a květnu  Rychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a květnu

Kdo byl nejrychlejší v březnu, dubnu a květnu 2008?

Z časových důvodů nejsme schopni vydávat podrobné analýzy každý měsíc a tak se nám tentokrát grafy a výsledkové listiny trochu nashromáždily. Postupem času si už také dokážeme udělat obrázek, u které sítě jsou získané průměry důvěryhodné a které se své výsledky snažily trochu vylepšit. Na téma vylepšování obrazu své sítě se však ještě podíváme v závěru tohoto článku. Pojďme se teď společně mrknout, kdo byl ze všech nejrychlejší.

V březnu si pouze únoroví vítězové prohodili pozice a nejrychlejší se stala síť provozovaná občanským sdružením Naši (průměr 15,77 Mbit/s) a na druhé příčce skončila síť Cyrílek.net (průměr 12.84 Mbit/s). Třetí místo obsadila síť Cerberos (známá také pod názvem TARTARNET) s průměrnou rychlostí (8,6 Mbit/s). Čtvrtá příčka tentokrát zbyla na Praha12.net s průměrnou rychlostí 7,9 Mbit/s.

V dubnu opět kraluje síť Naši (průměr 16,49 Mbit/s), na druhé příčce Cyrílek.net (průměr 12,36 Mbit/s) a třetí příčka tentokrát připadla na síť Comfeel s průměrnou rychlostí 10,48 Mbit/s. Pomyslnou bramborovou medaili si odnáší síť Frýzl.cz s průměrem 10,44 Mbit/s.

V květnu na první příčce konečně stanul jiný poskytovatel a to TaNET West s.r.o s průměrnou rychlostí 15,3 Mbit/s. Druhá příčka opět připadla síti Cyrilek.net s průměrem 12,2 Mbit/s a třetí místo obhájil Comfeel 10,82 Mbit/s. Čtvrté místo tentokrát zbylo na síť Simelon.NET s průměrnou rychlostí 10,59 Mbit/s.

Když se podíváte na názvy jednotlivých sítí a jejich výsledky, asi vás stejně jako mě napadne, že s umístěním na prvních místech není něco v pořádku. Z prvních pozic se nám poněkud vytratili obvyklí vítězové jako Evkanet, PilsFree.Net, Dupeto, KLFree, OVFree.Net, Czela.Net, Slováckofree.net atd. Zatím co ještě minulý rok se průměrné výsledky nejlepších sítí jen velmi zřídka přehouply přes hranici 8 Mbit/s, dnes stejná rychlost nestačí ani na umístění v první pětce.

Jelikož jsem předpokládal oprávněné výhrady čtenářů, velmi detailně jsem si prošel průměrné výsledky jednotlivých sítí za poslední 3 roky (tehdy data pocházela ještě ze serveru DSL.cz) a také jsem si detailně proklepnul naše dnešní vítěze. Evkanet a Slováckofree.net doplatili na to, že nedostatečně informovali své uživatele, takže se nám do prvních porovnání nedostali kvůli nedostatečnému počtu měření (současné minimum je 80 měření měsíčně). V květnovém grafu se už však Evkanet i Slováckofree.net v těsném závěsu šplhají směrem nahoru. Sítě jako PilsFree, Klfree zase mohutně zavádějí optické připojení, takže velkou část jejich měření již není možné zařadit mezi WiFi i přesto jsou jejich průměrné rychlosti kolem 4-5 Mbit/s vynikající vizitkou kvality.

Co se týká našich současných vítězů, zde jsem při podrobnějším zkoumání objevil zajímavou věc. Drtivá většina měření u sítě Naši nebo TaNET West byla provedena mezi 5 a 7 hodinou ranní (v případě TaNET West také těsně po půlnoci). Měření jsou však rovnoměrně rozložená do jednotlivých dní a časové odstupy mezi jednotlivými měřeními jsou odlišné. To mě vede k domněnce, že obě jmenované sítě mají ve svých řadách nějakého horlivého jedince (nemusí to být nutně administrátor nebo majitel sítě), který by rád svého oblíbeného poskytovatele ve statistikách postrčil trochu víc dopředu. Jelikož však i zbylá měření dosahují podobných rychlostí i latence a hodinový počet nepřekračuje stanovený limit není důvod jejich prvenství nějak zpochybňovat.

Co se týká sítě Cyrílek.net, zde jsem žádné neobvyklé měření nezaznamenal a i květnové výsledky na dnes již konkurenčním měřáku DSL.cz ukazují, že podobné rychlosti skutečně uživatelé této sítě dosahují. Provozovatelům Cyrílek.netu bych však rád doporučil zapracovat na webové prezentaci, protože titulní zpráva z roku 2004 vypadá jako by se u této sítě zastavil čas :-) Jen bych tímto rád všem uživatelům i majitelům sítí připomněl, že účelem našich pravidelných analýz není každý měsíc lámat rychlostní rekordy, ale poskytnout potenciálním uživatelům alespoň trochu pravdivý obrázek o síti, které v jejich lokalitě působí.

Kapitoly článků
1.  Měření podle dosahovaných rychlostí v březnu, dubnu a květnu 2008

Diskuse ke článku Rychlosti WiFi sítí na speedmetru IPV v březnu, dubnu a květnu

Čtvrtek, 16 Duben 2015 - 21:58 | edimer | Ahoj, přesně tohle jsem taky u routeru řešil díky...
Čtvrtek, 19 Červen 2008 - 13:05 | Anonym | Ano, podmínky Sloane pro peering známe, je to...
Úterý, 10 Červen 2008 - 22:53 | Anonym | Diky za clanek a take podekovani panu Sovovi a...
Úterý, 10 Červen 2008 - 16:15 | qee | Sova: Dobry den, technik ani administrator nejsem...
Úterý, 10 Červen 2008 - 15:23 | Anonym | Jak tak koukam na namerene rychlosti tady se asi...
Úterý, 10 Červen 2008 - 12:08 | Anonym | RE.Jimmyx Dobrý den, o možnosti přímého peeringu...
Úterý, 10 Červen 2008 - 12:00 | Anonym | RE:Gee Dobrý den, jestli vaše IP adresa končí...
Úterý, 10 Červen 2008 - 11:48 | Anonym | Dokud bude traceroute z internerprovsechny...
Úterý, 10 Červen 2008 - 10:46 | qee | Tak jsem pro jistotu pro test pouzil vsechny tri...
Úterý, 10 Červen 2008 - 08:42 | CDR server | Tato diskuze je nyní společná i pro článek...

Zobrazit diskusi