Samsung uvedl otevřený formát HDR10+, nasazuje jej Amazon Prime
Samsung i Amazon přirovnávají vliv dynamických metadat, tedy použití formátu HDR10+ kvalitativně k Dolby Vision. Je to vlastně pro Samsung jediná cesta, jelikož narozdíl od jiných velkých hráčů na trhu televizorů (Sony či LG) odmítl partnerství s Dolby ohledně použití Doly Vision ve svých televizorech.
HDR10+ je rozšíření dřívějšího otevřeného standardu HDR10. Díky dynamickým metadatům nabízí větší kontrast a barevný rozsah, než jsme mohli u HDR televizorů se statickými metadaty vidět. Technicky vzato lze říci, že to, co pro HDR znamenají dynamická metadata, je podobné local dimmingu u podsvícení - dynamická reakce v závistivosti na scéně ve filmu, či přímo dynamické změny pro jednotlivé snímky filmu.
Jestli nyní v Dolby sedí parta inženýrů a zkoumá, zdali Samsung neporušil nějaké jejich patenty, to nechme budoucímu vývoji. Je ale dobře, že existuje další systém, zejména pokud je otevřený a stojí za ním jeden z největších výrobců televizorů a jeden z největších poskytovatelů 4k/HDR obsahu.
Všechny letošní UltraHD televizory Samsungu (tedy modelová řada 2017) podporují HDR10+. Ve druhé polovině tohoto roku dostanou podporu i loňské modely skrze aktualizaci firmwaru. Dále koluje informace, že by mělo být teoreticky možné upgradovat na podporu HDR10+ také některé existující Blu-ray přehrávače, nicméně nic takového zatím nebylo potvrzeno.
Amazon podporuje HDR10+ u 4k HDR videí, kde byla zahrnuta podpora v rámci jím používané implementace MulticoreWare / H.265.
Zatím žádný další výrobce TV podporu HDR10+ neohlásil. Všichni ale podporují HDR10, takže je tu jistá naděje. Jak bylo výše uvedeno, kupříkladu Sony a LG (a také TCL) sáhli s dynamickým HDR po Dolby Vision, což je nepochybně sázka na jistotu. Samsung čeká náročná práce s tím, aby přesvědčil ostatní, od tvůrců filmů až po ostatní výrobce TV.