Veselé Vánoce přeje GNU Hurd 0.9, GNU Mach 1.8 a GNU MIG 1.8
Abychom se trochu zorientovali, je možná vhodné si připomenout, oč jde. Typická linuxová distribuce, řekněme například Ubuntu, by se vlastně mělo - dle zástupců GNU - jmenovat nikoli Ubuntu Linux, ale Ubuntu GNU/Linux. Projekt GNU totiž vždy měl a dodnes má za cíl býti 100% otevřenou náhradou plnohodnotného operačního systému typu Unix. Proto GNU tvoří jak třeba sadu překladačů GCC, tak i projekty nahrazující jádro operačního systému.
Jenže vývoj tomu chtěl jinak a vlastní jádro OS (tedy kernel) GNU Hurd bylo už před mnoha lety v open-source světě de facto smeteno daleko úspěšnějším projektem jménem Linux. To ale neznamená, že GNU ve vývoji toho svého nepokračuje. Ostatně oproti Linuxu je zajímavý i architektonicky.
GNU Hurd je projekt nahrazující systémový kernel sadou maličkých serverů, které běží nad samotným mikrojádrem. Toto mikrojádro je další samostatný projekt jménem GNU Mach. A abyste to celé dali dohromady, potřebujete překládací nástroj GNU MIG. A ve všech těchto třech projektech přišel dostatek novinek a uplynul dostatek času od vydání předchozí verze, takže jsou zde verze nové.
GNU Hurd 0.9 mimo jiné umožňuje spouštět boot program i neprivilegovanému uživateli. Součástí je ethernetový multiplexem, který využívá knihovnu Berkeley Packet Filter a opravoval se obecně kód. GNU Mach 1.8 dostal přepracovanou správu paměti a lepší debugging / hlášení chyb. Částečná podpora ACPI byla odstraněna. V rámci GNU MIG 1.8 byla řešena pouze falešná hlášení chyb.