Životnost dat na SSD značně snižuje teplota
A to tak, že dobu uchování dat bez připojeného napájení, která obecně v povědomí lidí v souvislosti s NAND flash bývá někde v rozmezí ±10 let, nemusí být ani jednotky let, ale v závislosti na provozní teplotě SSD klidně jen měsíce, týdny či dokonce jen dny.
V nedávné prezentaci o tomto hovořil třeba Alvin Cox ze Seagate, Podle zjištění této firmy, která SSD také vyrábí, je potřeba teplotu velmi hlídat. Každé zvýšení o pouhých 5 °C totiž zkracuje dobu uchování dat na polovinu. Pokud tedy při běžné teplotě kolem 25 °C udrží SSD data třeba dva roky, při více než 30 °C už jsme v řádu měsíců, méně než 1 roku. Důležitá je tato informace kupříkladu v souvislosti s přístroji, které mají SSD zabudované a hrozí u nich riziko, že při nezajištěném chlazení by se jejich šasi mohlo ohřát natolik, že to bude mít vliv i na SSD uvnitř - třeba různé Macbooky Air, tenké Ultrabooky apod.
- K tématu: Proč nevěřím SSD a přesto nemám problém s TLC čipy [červen 2015]
Pořád opakuji: nevěřte SSD z hlediska dlouhodobého udržení (uchování) dat. Takový přístup, který se vedle SSD týká též USB flashek, paměťových karet, ale i smartphonů s interním NAND flash úložištěm, je cesta do záhuby. Jednoho dne se vám může stát, že prostě přijdete o milión věcí, z nichž vás bude typicky nejvíc mrzet rodinný archív fotografií. Fotografie, která existuje pouze na flashovém úložišti, je neustále jednou nohou ztracená.
SSD je výtečná věc pro běh OS a nainstalovaných programů, ale svá uživatelská data držte (i) na klasických pevných discích (bacha na SMR / heliovou generaci, není zatím prověřená zubem času) a hlavně čas od času vždy zálohujte (na DVD±R, ideálně něco kvalitnějšího jako DataTresorDisc či M-DISC). Upřímně: když už nám osud konečně dal běžně dostupné DVD/BD vypalovačky LG s cenou 2 tisíce Kč schopné zapisovat na DataTresorDisc i M-DISC a když lze pod 500 Kč koupit DVD vypalovačku schopnou zápisu na DataTresorDisc, je velmi hloupé toho nevyužívat.
na motivy ZDnet