Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co je vlastně na Windows 7 tak úžasné?

Windows 7 si až dosud drží pověst velmi povedené verze a začínám mít pocit, že si ji udrží i po příchodu bezplatných Windows 10. Proč tomu tak je?
blog

Úvodem musím připomenout, co jsem v minulosti psal již vícekrát na vícero místech: nejsem uživatel Windows, poslední verze, kterou jsem aktivně a důkladně používal, byla Windows XP, od verze Vista výše jsou pro mě Windows spíše jen launcher na hry a redakční testy. Mám o nich jistou představu, vím jak vypadají, elementárně též jak se s nimi pracuje, ale nejsem expert a nehodlám vyvozovat univerzální závěry. Ale mám nyní možnost s Windows 7 Pro dlouhodoběji pracovat, což mně přivádí k otázce v nadpisu.

Pokud někoho považuji minimálně za hodně pokročilého užvatele Windows, neřku-li experta, tak je to WIFT. Ten za ty roky používal snad vše, co z Microsoftu vylezlo na trh, a to i ve velmi specifických způsobech a prostředích. A pokud si dobře pamatuji, tak o Windows 7 hovořil vždy kladně. Stejně tak o nich hovořila či hovoří většina lidí. Já tomu nerozumím.

Do letošního března jsem několik let fungoval na Pentiu Dual-Core z C2D éry doprovázeném 4 GB DDR2-800 paměti, GeForce GTX 550 Ti a obyčejným 1TB/7200ot diskem. Zpočátku ještě s Windows XP 32bit, což bylo celkem bezproblémové a svižné, posléze již s Linuxem (Mageia / *buntu, s různými prostředími od hladových GNOME / KDE po menší Xfce až třeba po úsporné LXDE). Na podobném stroji, konkrétně na Core 2 Duo 1,86GHz s 4 GB DDR2-667, GeForce GTS 250 a novým 500GB 7200ot diskem jsem nyní týden používal jako výhradní PC právě Windows 7 Pro. Poměrně nedávnou čistou instalaci, která vedle OS nese vlastně jen ovladače a další běžné věci jako LibreOffice, VLC, Firefox a samozřejmě nezbytný antivir (bezplatnou verzi Avastu). Tenhle stroj je používán vlastně jen na surfování a e-mailování, nejsou na něm nainstalovány prakticky žádné hry ani jiný balast a rozhodně nic pirátského. Není zde žádný vir, žádný spyware či jiný bordel a disk není ani fragmentovaný, ani plně obsazený.

I když je systém čistý a běží v něm jen Avast, Firefox a případně Notepad++, chová se poměrně líně. Harddisk jakoby furt něco dělá, systém nějak podivně pracuje s Firefoxem a záložky se načítají velmi, velmi pomalu a zasekává se tu a tam i scrollování.

Na srovnatelném stroji, který jsem v minulosti používal (ono Pentium), stejně jako na podobném stroji dnes (Celeron G1840, 4GB DDR3-1333, GeForce GTX 750 Ti, stejný starý 1TB/7200ot HDD) běhá tohle vše pod Linuxem VÝRAZNĚ rychleji. Firefox se tolik nekouše, pevný disk není neustále zahlcen bůhvíčím, nečeká se na každou ptákovinu. Stejně tak se VÝRAZNĚ rychleji chovaly kdysi na onom Pentiu i Windows XP a ne, nemá na to vliv vyšší takt CPU (zkoušeny i nižší takty) ani třeba verze PCI Express (neboť moje staré Pentium mělo také PCIe 1.1 desku). Stejně tak když na onom C2D s W7Pro pustím kupříkladu Lubuntu z USB Flashky (která sice čte cca 25MB/s, ale zapisuje tak 15 MB/s), tak se sice věci spouštějí déle, ale pak se již Firefox a jiné aplikace chovají opět výrazně svižněji než pod W7Pro na pevném disku.

Takže marně přemýšlím: jsou opravdu Windows 7 tak povedené, nebo někdejší nadšení z nich, které dodnes na internetu žije, vychází hlavně ze srovnání s extrémně výkonově „plesnivými“ Windows Vista?

Možná ten stroj zkusím pro legraci upgradnout na Windows 10, když už nám to Microsoft tak vehementně vnucuje ikonou v systémové liště … a pokud bude panovat všeobecná nespokojenost, tak tam příští rok v dubnu konečně hodím Lubuntu 16.04 LTS.

Tagy: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse k blogu Co je vlastně na Windows 7 tak úžasné?

Čtvrtek, 13 Srpen 2015 - 19:26 | peliculiar | Pomocí aktualizací šmírování ala W10 cpou i do W7...
Neděle, 9 Srpen 2015 - 19:20 | Anonym | To, že nevíte co jsou databáze, je jen váš...
Neděle, 9 Srpen 2015 - 19:06 | Anonym | Používám Windows 25 let a antivirus jsem nikdy...
Neděle, 9 Srpen 2015 - 18:21 | Anonym | „Jejich další velká - a donekonečna opakovaná -...
Sobota, 8 Srpen 2015 - 12:59 | sp c | Ta debilizacia je priam UDESNA!!!! Doteraz mi...
Pátek, 7 Srpen 2015 - 07:12 | pumlicz | Ad spousteni aplikaci pod Win. Prijde mi velice...
Čtvrtek, 6 Srpen 2015 - 13:43 | DrStr | Ano přesně. Na psaní a čtení interfernetu to...
Čtvrtek, 6 Srpen 2015 - 00:40 | Jan Olšan | Včera jsem měl v pazourech sestry notebook Lenovo...
Středa, 5 Srpen 2015 - 22:52 | Lojza Suchánek | A jo vlastne....no když to by me nikdy nenapadlo...
Středa, 5 Srpen 2015 - 22:52 | DDR0 | Tady bude asi podstatné jak často je ten starší...

Zobrazit diskusi