Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k 64jádrový EPYC Rome poběží na až 3,4 GHz, stát může €5269-8266 [specifikace]

No ceny (a spotřeba a výkon) oproti Intelu pořád krásné, ale přeci jen už pro běžného člověka na tom vrcholku je to trochu nedosažitelné, minulá generace byla mnohem víc přístupná, holt poloviční cena za nejvyšší 1P variantu už se nezopakovala, AMD budou rvát movitější zákazníci ruce i za tu současnou... :-). Ovšem 32 jádrové kousky jsou naceněné velmi pěkně, když se porovná spotřeba a hw možnosti, které Epyc má oproti Threadripperům navíc, zejména s rychle rostoucí kapacitou RAM začíná být socket TR4 už poněkud těsný.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Prečo by to AMD robila ?

AMD v dobrých časoch šetrí na zlé a preto nevypláca dividendy..

AMD - Advanced Micro Devices, Inc.Ex-Dividend Date 1995-04-27
https://finance.yahoo.com/quote/AMD/

Prodeje v serverovém segmentu padají, pouze AMD stoupne prodej i podíl Epyců
11. 6. 2019
Letošní rok není serverovému segmentu nakloněný, velkým hráčům klesají prodeje prakticky ve všech sub-segmentech. Výjimkou by měla být AMD, která pozoruje opačný trend…

První kvartál je uzavřený, druhý se chýlí ke konci a dosavadní zveřejněná čísla jednotlivých výrobců (i předložené výhledy) nejsou příliš optimistické. Intel za první kvartál zaznamenal v cloudovém segmentu propad o 6,3 % a segmentu enterprises and governments o 21 %. Pokud se do konce roku něco nečekaně nezmění, bude rok 2019 pro Intel znamenat první meziroční propad v tomto segmentu za posledních 10 let.

Podobně konzervativní výhledy předkládají i Nvidia, Xilinx a Texas Instruments. Nvidia oznámila pokles za dva po sobě jdoucí uzavřené kvartály a očekává, že trend bude pokračovat i ve kvartálu stávajícím.

https://diit.cz/comment/reply/100867/1260283

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Důvod, proč AMD nevyplácí dividendy, je v tom, že na účtě nerozděleného zisku měli ke konci 1Q letošního roku mínus 7,42 miliardy dolarů. Tedy není z čeho vyplácet a ještě hezkých pár let potrvá, než tuhle účetní kolonku dostanou do plusu, aby dividendy vyplácet mohli.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

jasne. ale klesá

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ano, za loňský rok o 337 milionů, za letošní už o 16 milionů. Však jsem psal, že to ještě pár let potrvá, i když věřím, že by se AMD mohlo dostat s ročním ziskem nad miliardu. Letos se jim to ale asi nepovede, i když by druhé pololetí mohlo být výrazně lepší, než to první.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Súhlas. Ide o to, že
1. majetok je vyšší ako kumulovaná strata, a teda nie sú v reštrikturakizácii/bankrote
2. v roku 2016/17 to vyzeralo, že sa tam v Q2 2017 dostanú a potrebovali dať v Q1/Q2 2017 buď CPU alebo GPU "pecku", aby neskončili a oni ju dali

3. Keby platili dividendy v dobrých rokoch 1999-2003, tak by už neboli lebo by tú "pecku" museli dať v roku 2014/15 a to by nedali ..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

K tomu bodu 3 bych jen dodal, že ani to, že neplatili dividendy, jim nepomohlo. To, co drželo dlouhé roky AMD nad vodou, bylo vydávání dalších a dalších akcií.
V roce 1999 měla firma 295 milionů akcií, v roce 2003 už 347 milionů akcií a na konci loňského roku už počet akcií překročil miliardu. Tedy akcionáři nejenže nedostávali žádné dividendy, ale postupně se i ředil jejich podíl ve společnosti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale získavali inak

Dominantne to bola Mubadalla
https://www.cnbc.com/id/21830959

Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou
10. 3. 2017

Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus. To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus. Jenže tato záruka má jeden háček. Platí pouze pokud Mubadala (i touto transakcí) nezíská více než 19,99% podíl v AMD.
https://diit.cz/clanek/mubadala-prodala-akcie-amd-pro-nakup-jinych

a pri terajších 29 USD/kus
https://finance.yahoo.com/quote/AMD/

Zarobia obaja, aj noví vlastníci aj AMD, Vlastníci majú výhodné investície a AMD má prevádzkový kapitál z emisií účastín. To je pravda. Ale keby hrozil pád, tak nikto nezíska účastiny AMD a áno satrí môžu predať za viac a zúčastniť sa emisie ako Mubadalla a aj to robia..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prečo ani 8jadrový EPYC nemá boost ako aspoň 2700X?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zeptejte se AMD ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Napadá ma, že do TDP sa počítajú aj PCIe linky a cache. To by nízke takty vysvetľovalo

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Možná takovou frekvenci nepotřebuje k dosažení stejného výkonu díky 4x rychlejšímu přístupu do RAM a L4 cache a pak, jedná se o serverové komponenty kde je hlavní mantrou spolehlivost a výkon je až na druhém místě...
Určitě s tím bude mít co do činění i velké množství čipletů a průměrná rychlost co na tom procesu dosahují. Asi bude výnosnější prodat 8 výběrových kusů jako 4 Ryzeny a z nepodarků udělat třeba lowend Epyc, na 8jádro by mělo stačit 1 funkční jádro na čiplet pokud to náhodou neflikují z různých kombinací různě více či méně povedených čipletů když řadič paměti je centrální. Takhle udají v serveru i prakticky do desktopu neprodejné kousky křemíku, chtělo by se říct že je to ďábelsky rafinované pokud to takhle opravdu mají.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

L4 cache zatím není oficiálně potvrzená - pokud vím, byla její existence spíše vydedukována z různých indicií.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jestli tam bude alespon 512MB eDRAM, tak to bude pecka, pokud vice, bude to proti intelu overkill

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Při obvyklé denzitě eDRAM by 512MB cache byla větší než celý centrální čiplet. I 256MB by byl pomalu zázrak. Osobně čekám buď 128MB nebo nic.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

> na 8jádro by mělo stačit 1 funkční jádro na čiplet

Myslim ze vyteznost je dostatecne dobra na to, ze 1-jadrovych cipletu budou mit minimum. Ty chiplety jsou prece jen 70-80 mm2 tudiz by to melo mit vyteznost jako mobilni ARMy (= dobrou). IMO pro AMD nema smysl se zabyvat <4 jadry / chiplet, nebylo by jich dost.

Co vyteznosti dost pomaha: neni tam IO ani pametovy radic, jenom IF, jadra a L3 cache - defektni jadro se odstavi, a defekty v L3 asi maji nejak osetreny (kdyz se podivate na 6ti jadra, maji stejnou cache jako 8mi jadra).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

defektni jadra zrejme budou v 8C ryzenech

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.