Adobe Flash 10.1 pre-release s podporou GPU akcelerace H.264 videí
Nejprve něco málo k základním parametrům sestavy, mezi něž patří:
- Procesor: AMD Athlon X2 5000+ Black Edition @3.0 GHz
- Grafika: ATI Radeon HD 4850 512 MB
- Operační systém: Windows XP x64 SP2
- Ovladače grafiky: ATI Catalyst 9.11
- Webový prohlížeč: SeaMonkey 1.1.18 + Adobe Flash Player: 10.1.51.45
- Webový prohlížeč: Internet Explorer 6.0 + Adobe Flash Player: 10.0.22.87
Procesor je v sestavě již nějaký čas přetaktován ze základních 2,6 na 3,0 GHz, ale aby to bylo férovější, přiřadili jsme během přehrávání videa danému prohlížeči jen jedno ze dvou jader. Programem GPU-Z (0.3.6) jsme sledovali zátěž GPU. Flash 10.0 byl použit coby ActiveX prvek v Internet Exploreru 6, Flash 10.1 pak coby plug-in v prohlížeči SeaMonkey řady 1.1 (ActiveX prvek pro IE a plugin pro jiný prohlížeč mohou být v různých verzích, což se zrovna pro přímé srovnání hodilo).
Jako první šlo do testu video, které jsme vám ukazovali při příležitosti oznámení YouTube jde do 1080p videí (pes natočený Toshibou Camileo S10 HD). Sledovali jsme zátěž jádra procesoru a grafiky.
|
Graf zátěže GPU je záměrně na výšku roztažen, protože z GPU-Z jinak lezou nudle a rozdíl by nemusel být tak patrný (graf vpravo obsahuje tu zátěž až v pravé polovině, ta první je ještě z levého grafu). On je totiž ve skutečnosti ten rozdíl opravdu dost malý, zatímco na procesoru ten úbytek zátěže znát je, i když bychom si dovedli představit, že by to mohlo být ještě výrazně lepší.
Mějme však stále na paměti, že ještě nejde o finální verzi Adobe Flash Playeru 10.1, takže se to může ještě změnit. Tím spíše při pohledu na jeden neduh, který se s touto verzí objevil při přehrávání videí s menším rozlišením: Flash Player 10.1 totiž špatně vyhlazuje, vlastně by se dalo říci, že nevyhlazuje vůbec. Takto vypadá normální video (bez HQ či HD ekvivalentu) na YouTube přímo na stránce, tedy bez roztažení na celou obrazovku (Top 25 Seinfeld Moments):
|
A vůbec nejhůř to vypadá při roztažení na celou obrazovku:
|
Zkrátka to má své mouchy a dá se říci, že to je skutečně ještě „preview“ verze. Pokud si chcete užívat lépe vyhlazených videí, zatím si Adobe Flash Player 10.1 neinstalujte (alespoň ne, dokud nevyjde finální verze). Pokud ale máte nějaký hardware s velmi pomalým procesorem, avšak grafikou, která by to měla zvládat, pak si to můžete alespoň vyzkoušet, abyste věděli, jestli vám to pomůže. Mezi podporovanými grafikami jsou, jak již bylo řečeno, ATI Radeony HD řady 5000 a 4000 (je potřeba ATI Catalyst 9.11, Adobe nicméně tvrdí, že by to mělo chodit i s Radeony HD řady 3000 integrovanými přímo v čipsetech pro základní desky) a od Nvidie jsou to GeForce od řady 8 výše a pochopitelně i ION (kompletní seznam zde), k nim budete potřebovat GeForce ovladače verze 195.55 Beta (hledejte na webu Nvidie verzi pro váš operační systém). Pokud jde o integrované grafiky Intel, podporovány jsou prý ty, které jsou součástí čipsetu řady 4 (Intel G45, G43 apod., je potřeba ovladačů verze 15.16.2.1986 (hledejte na webu Intelu, můžete zkusit i automatickou detekci).
A samozřejmě nemůže chybět odkaz na Adobe Flash Player 10.1. Až budete chtít Flash Player 10.1 odinstalovat, použijte tentýž spouštěcí soubor, jen mu při spouštění do příkazové řádky přidejte parametr -uninstallclean.