Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k AMD: Chystá se další várka 5800X3D, „do 170 W“ měl vzorek Zen 4 na Computexu

Hallock koukám neví co těmi 15% prezentovali, přitom v koncových poznámkách je to upřesněné z jakého přesně benchmarku ten výsledek vychází a Lisa Su přímo na prezentaci řekla že to je výsledek zvýšení IPC a frekvencí dohromady.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Hallock přesně ví, co tím prezentovali, protože on ty testy, jejichž výsledky byly zveřejněné a prezentované, navrhoval a spolunavrhoval.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Tak proč spekuluje o tom že těch 15% je IPC?

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

To asi ne. O IPC AMD preci vubec nemluvilo. Jeho poznamka se spis tykala toho, ze na zaklade jednoho testu CB, by se nemeli delat konkretni zavery o narustu IPC obecne.
Je to na jednu stranu pravda, na druhou to vicemene ty pochyby o nizkem narustu IPC moc nerozptyluje..:)

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Proč by je měl rozptylovat? Od ohlášení prvního Zenu je to stále stejné - vždy se najde pár lidí, kteří se zveřejněné informace snaží vykládat nejpesimističtějším možným způsobem, hlásají, jak je AMD doomed - nakonec to dopadne přesně naopak. A s další generací jsou to zase stejná jména a stejný kafemlejnek.

Když se člověk podívá, že rozpočet tranzistorů na jádro mohl stoupnout o 50 %, když si člověk uvědomí, že kdyby AMD měla obavy z Raptor Lake, mohla zvolit 24jádrovou konfiguraci a přesto to neudělala, tak naopak nevidím důvod předpokládat, že by Zen 4 měl problémy s mezigeneračním nárůstem výkonu.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

No já nvm, ale vůbec soudit architekturu jen podle toho jak se zvedne IPC oproti předchozí generaci... sry, ale už toto je dost na palici. Výkon CPU přece nevisí jen na tom, jaké mám IPC, i kdyby to bylo jen do těch 10%, pořád máš vyšší takty asi i o víc než 20%, akorát předtím to bylo víceméně pouze naopak... jak toho výkonu dosahují může být ale consumerovi úplně jedno... dobře... jedno to úplně není, protože s tím přichází 230W spotřeba, což je rozdíl 100W, ale prostě nezvedne se IPC, zvedne se něco jiného, zvolil se akorát trochu jiný způsob jak výkon zvýšit, prostě v momentální situaci se AMD takto rozhodlo a asi k tomu má nějaký důvod (chování konkurence, která sama čím dál víc zvyšuje spotřebu, je prostě jednodušší zvednout spotřebu a takty než dělat nějaké změny v jádře), ale výkon pořád roste dost při těchto taktech i s „nízkým“ IPC... některé místní nakonec ten výkon soudě podle těchto názorů asi dost překvapí, když žijí v realitě: nízké IPC = nízký výkon. Aktuálně to totiž už moc nevypadá, že by ten 170W high end model měl výkonově nějakým způsobem pokulhávat, bude rozhodně výkonný víc než dost.

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

"některé místní nakonec ten výkon soudě podle těchto názorů asi dost překvapí, když žijí v realitě: nízké IPC = nízký výkon"

LoL, to si zabil :-D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak a proč se všude jen tak urputně řeší IPC a je z toho zklamaná půlka internetu...? jakdyby to byl snad nějaký nepřekonatelný problém, kdyby to nepřineslo posun v řádech 2ciferných hodnot. Ono pokud bude o GHz vyšší ten takt a bude to boostovat přes 5,5 GHz a do toho ta zdvojnásobená L2, tak to bude třeba ve hrách rozhodně stačit pro dost výrazný posun.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Kdyz jsi natukl hry..co takovy 5800x3d? Ono by to melo byt rychlejsi i nez tento a to ne jen o "5%" :)
Uvidi se..

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

IPC je do 10%, ve hrách by mohlo být i trochu vyšší, ve hrách to bude dosahovat 5,5+ GHz, s 230W power budgetem a 6 nm IO se sníženou spotřebou, neměl by být pro to problém a ST bude vyšší o 20-30%, fakt mi to nepřipadá málo a do toho se chystá ještě V-Cache, která by neměla mít problém s frekvencemi a mohla by tomu přidat zas dalších 10-15%... jestli toto někomu připadá málo, měl by krotit svá očekávání, pokud nechce být zklamán, nestojí pevně na zemi, chtít od AMD posun ST o víc než 30-40% jak někteří požadují... to je prostě šílenost, kouzelníci tam ještě asi nepracují, aby byli něčeho takového schopní.

Další věc je, že se Zen4 budou muset ještě utáhnout boj proti Meteor Lake, takže pokud by si to nestálo dobře už ani proti Raptor Lake, měli by asi docela problém, ale zatím to tak nevypadá... v boostech už Intel nečekaně překonají, IPC skoro dorovnají, ST bude mít asi trochu lepší Intel, ale v MT nejspíš stejně prohraje a bude potřebovat 300W, protože zůstává jen na Intel7.

Proti Meteor Lake by měl stát pravděpodobně furt ještě Zen4, ale doplněný Zen4c + V-Cache a bude muset to nějak dorovnat a držet to do příchodu Zen5, protože 24C Zen4 prostě nebude.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"..ST bude vyšší o 20-30%.."
..ja bych jim to pral, ale uvidime realitu. Pokud by byl v prumeru ST vyssi o 20%, tak si myslim, ze je to ok.
Jinak co se tyce her, tak 5800x3d je o 15% rychlejsi v prumeru nez 5800x. Mas tam ale dost her, ktere jsou rychlejsi o 20, dokonce i o 30%
https://static.techspot.com/articles-info/2451/bench/1080p.png
S tim hernim vykonem v porovnani s 5800x3d bych si opravdu nebyl tak jisty, o kolik to bude rychlejsi a pokud budou, tak to bude s TOP super drahyma DDR5 pametma, podobne jako to ma AL, Verim, ze v nejakych hrach ano, ale kolik to bude v prumeru.. Stejne tak si myslim, ze se muze stat, ze budou hry, kdy to bude pomalejsi.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jj, snad se jim povedl ten paměť. řadič pro DDR5, na tom to taky bude záležet, ale mělo by to zvládat dost, budeš muset mít špičkové, aby to nebrzdilo a je taky nutné brát v potaz, že časem budou lepší DDR5 než jsou teď, takže pak se ti ten výkon jakoby ještě zlepší.

A ano, X3D jim bude asi dělat trochu problém ve hrách a bude to trochu kanibalizovat a hlavně terorizovat cenou, ale že by byl Zen4 v průměru nějak slabší se moc nebojím, 10% by to mohlo dát, ale máš pravdu, že budou určitě existovat případy her, kde ten výkon bude třeba i stejný, kde to má ty extrémní 30% přínosy a ty hry to dobře využívají. X3D má ale velké omezení v tom, že to je jen jako 8C, navíc mimo hry slabší než původní 5800X, ale aspoň to tak netopí, u Zen4 prostě můžeš mít i 16C a nebude to ve hrách slabší než 8C (až na vyjímky, kdy to pokazí latence kvůli více chipletům, ale většinou i přes ně mělo už u Zen3 lepší výkon spíš 16C, které s jádry navíc přineslo i větší L3 než 8C) a hlavně u Zen4 by tu V-Cache mělo dostat i to 16C, takže ani potom se nic nezmění jako u Zen3 a už by měla být vyřešena i ta komplikace s napájením, takže už to nebude slabší než to původní 16C.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mike123 to je solidní blábol. Už od první generace ZEN platí, že když že nárůst IPC do 5% a změny jsou malé, jde o refresh. A s nárůstem počtu tranzistorů mezi ZEN 3 a ZEN 4 je jasné, že jde o novou generaci. Navíc AMD nemá vůbec zájem ukázat plný výkon. Tak říkají, že nárůst bude v jednojádrovém výkonu nejméně 15%. To nám o vícejádrovém výkonu, či o maximu v jednojádrovém neříká naprosto nic. AMD to podobně dělá už od uvenení architektury ZEN. Čili žádná změna v prezentacích se nekoná.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

„že když že nárůst IPC do 5%“

Nevím teda co má být ten blábol, ale 5% zvýšení IPC není přece případ Zen4, IPC je vyšší o víc než 5%... ale menší než 10%, akorát se rozhodně nekonají ty 20% nárůsty jak se čekalo (rozčarování z IPC je především zásluha hype trainu, ale zas se to kompenzuje aspoň těmi takty, u kterých vyšly ty nejobjektivnější, horní limity odhadů, IMHO to navýšení TDP/frekvencí by už nejspíš udělali dávno, jen k tomu ještě nebyla moc dobře stavěná AM4 z hlediska napájení, což napravuje až AM5, takže to přichází až nyní a využívají toho, že si nemusí lámat hlavu s tím, jak zas zvednou IPC o 20%... konkurence bere stejně víc, tak koho to sere, neříkám, že by z toho měli být všeci nadšení, ale pokud se to někomu nelíbí, stejně nic lepšího na výběr nemá, tak ať nekupuje nic, když to nehodlá akceptovat, ono ale s každou generací zvyšovat IPC o 20%... to stojí opravdu hodně úsilí, to by chtělo brát na mysl), ST boost je s velkou jistotou nad 5,7 GHz, takty budou dost brutální...

Jak tomu kdo říká, jestli to je podle někoho jen refresh Zen3 nebo něco jiného, to už je každého věc, ale je tam dost změn na to, aby to výkonově nebyl o nic menší gain než co nabídl Zen3, RL to má celkově porazit téměř ve všem až na mírnou prohru AMD v ST, což bude asi jen někde na úrovni AL (což je teda za mne pořád ok, nějak tam nevidím, z čeho bych měl být tak zklamán), ale MT vyhraje o dost a stále s výrazně nižší spotřebou... RL nebude vypadat tak tragicky jako třeba Rocket Lake, ale prostě bude horší, nicméně pořád dobře konkurenceschopný a nejspíš bude vycházet líp cena/výkon.

Jestli je ale někdo i přes takový nárůst výkonu ze Zen4 opravdu stále zklamaný... neberu mu to, ale má očividně dost nereálná, přehnaní očekávání, pak nemůže přijít nic jiného než zklamání, mi se Zen4 líbí, ať si každý myslí co chce, aspoň podle toho na co to vypadá a kdybych měl vybírat mezi RL a Zen4, beru AMD, to je můj názor.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

AMD samozrejme nemusi nic. Produkt zatim nevydala a pouze uvadi do obehu "informacni marketing". Na druhou stranu, zminka o '15+' mi neprijde stastna. At je clovek fanda, ktere chce strany nebo ne, tak pri predpokladanych narustech frekvenci vetsich jak 10%, by se posun IPC na novou architekturu. jevil hodne maly, coz je ok v pripade refreshe, ale ne nove arch.
Kdyby to zustalo na 15% melo by to stacit na AL, ale myslim, ze se ocekava vic.
Treba bude vsechno jinak :)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Pokud to co Hallock říká o 125W TDP / 170W PPT modelu co byl ukázán na computexu je pravda, tak má AMD na vydání nejspíš ještě eso v rukávu.

Nejspíše 16core s 170W TDP / 230W PPT který bude dosahovat v single thread až k 6GHz a v MT 5.5GHz na všech jádrech.

To by přineslo nejméně 20% navýšení ST a okolo 50% MT výkonu oproti 5950x.
To už by bylo více než solidní.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Výše jednojádrového boostu nesouvisí s TDP. Spotřeba jednoho jádra při maximálním boostu dosahuje maximálně nižších desítek wattů.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Vždyť už ten 120W dosahoval v těch hrách boostu až 5,55 GHz, nebo kolik to tam bylo, ten 170W bude muset mít už 5,5+ GHz.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

5.5ghz ve hře na nějakých jádrech(ta hra co testovali typicky vytěžuje jen 4 jádra) není zátěž všech jader.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Ehm, a kolik si myslíš, že bude rozdíl mezi boostem s utilizací 4 a 8C? U Zen3 to dělalo 100 MHz... Takže i kdyby... tak co?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Patrně budou jak 125/170 tak 170/230 W varianty. Když TDP zvedá Intel, AMD by bylo hloupé, kdyby se drželi při zemi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Koľko takých procesorov sa dá kúpiť za ten prsteň s briliantom? :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Rozměry, hmotnost, čistota, brilance, barva, brus… :-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

ehm ... lol ... informační strategie AMD kolem 170W začíná připomínat Intel v době Comet Laku :-).

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Ani bych neřekl.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

to je pravda stejný to není, intel tam vyloženě min. mlžil jaká bude realita, AMD to zas neumí odprezentovat, tyhle prezentace se dělaj týdny a dělá na to tom několik lidí nebo celé teamy, aby dali data dohromady a dopadne to tak, že 2 dny vysvětlujou co jak mysleli

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Lenže povedomie o značke sa buduje tým, že ste v médiách.

A čím častejšie sa meno firmy objaví v médiách, tým je povedomie vyššie..

Ak chceli zvýsiť povedomie o značke AMD tak to bol super ťah.

AMD Expands Data Center Solutions Capabilities with Acquisition of Pensando
SANTA CLARA, Calif.
05/26/2022

AMD (NASDAQ: AMD) today announced that it has completed its acquisition of Pensando Systems in a transaction valued at approximately $1.9 billion.
https://www.amd.com/en/press-releases/2022-05-26-amd-expands-data-center...

AMD total number of employees in 2021 was 15,500, a 23.02% increase from 2020.
AMD total number of employees in 2020 was 12,600, a 10.53% increase from 2019.
AMD total number of employees in 2019 was 11,400, a 12.87% increase from 2018.
AMD total number of employees in 2018 was 10,100, a 13.48% increase from 2017

https://www.macrotrends.net/stocks/charts/AMD/amd/number-of-employees

V roku 2016 malo AMD 8 300 zamestnancov

Pred akvizíciou Pensanda malo AMD 22 500 zamestnancov (V roku 2021 mala nVidia 18 975 zamestnancov a Intel 121 100 zamestnancov)

Takže toky informácií sa v menia každý deň, kým sa to "utrasie"

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Trochu mi to taky prijde, ze docela mlzi a to i spolu s navysenim vykonu/IPC.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Hlavně se budou snažit zamlžit nevyhnutelné - to že 170W TDP model bude horší v poměru spotřeba/výkon než 5950x.

+1
-11
-1
Je komentář přínosný?

Tak pokud to někoho vážně tak sere a kvůli tomu si to nekoupí... budiž... ještě je tu naštěstí 300W i9. :)

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

hlavne pokud nekdo potrebuje vykon tak spoteba bude vedlejší. tech 16 jader se proda jen zlomek toho co jinych cpu a skutecne to plne vyuzije a potrebuje jeste mene lidi. pokud to odvede praci rychleji a ja ji udelam vice nebo mam cice volneho casu tak bude jedno jestli to zere 100 nebo 200w. usetrim cas nebo vydelam za stejny cas tisice a na spotrebe to stoji jen jednotky korun navic. to se vyplati. samozrejme pokud mam dve veci stoji stejne a ma to stejny vykon ale jedno zere mene muzu si vybrat

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

"tak bude jedno jestli to zere 100 nebo 200w."
.. to opravdu jedno neni :))
Nicmene verim ze ve tvem zjednodusenem videni technickych veci tomu tak muze byt ;)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Blbost. Ta informační strategie AMD se týká doby před vydáním. Jde samozřejmě o to, ztížit Intelu šanci rychle reagovat nějakým jeho typickým podvůdkem...

Při vydání budou parametry poctivě na stole...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Ja za skryvanim 170W TDP modelu vidim 24 jaderny Zen IV, nerikejte mi ze ne, udelat to jde inu:

->novy 6nm centralni IOD ciplet podporuje(nove) pripojeni az 3 procesorovych cipletu(8x3)
->na 125W udelaji 16 jadro a na 170W 24 jadro(vyberou ty nejlepsi 5nm Zen IV ciplety)

->AMD jak je znamo(/-a), rada prekvapuje a 24 jaderny model nikto z AMD vyslovne nevymitil

->Threadripper bude existovat jenom v provedeni Pro
->Intel ma s Raptor Lake nabidnout vic jader

Dale ta veta Hallocka vid: "a právě Cinebench byl při nástupu Zen 3 úlohou, kde mezigenerační nárůst IPC vycházel na 8-9 %, zatímco průměr dosahoval 19 %(!)", rika, ze z tech +15%(IPC) vykonu navic(oproti Zen III), u Zen IV to muze tahle hodnota dotahnout klidne na rozmezi hodnot 25 - 33%.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Nechápu to potřebu, proč by jako měli tak nutně dorovnávat těch 24C, když je to stejně jen 8C+16c, na to bude nejspíš stačit i ta 16C Zen4.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

jak říkal adams, tyhle malý procesy se daj honit do neskutečný spotřeby viz 3090 ti, takže spíš tipuju, že to bude 16ti jádro vyhoněný na maximum

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

„Ja za skryvanim 170W TDP modelu vidim 24 jaderny Zen IV, nerikejte mi ze ne“

Hallock potvrdil, že top model je šestnáctijádrový.

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Vyšší model může být vydán později. Např. na přelomu 2022/23. Nebo to může být nazváno Zen4+, například.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no-X a na co myslis ze konkretne AMD vyuzije ten rozdil tech 45W(125/170)?

Ja jednoduse neverim ze pujde cestou brutalnich 6GHz, tez nebude vysoko honit to malinke iGPU vnitr Zen IV, V-cache? Uz model 5800X3D ukazal ze nema valny vyznam na spotrebu jak celek jenom je citliva na(davkovane) napajeni.

Jak je znamo AMD jiz udelala OEM 12 jaderny Ryzen 9 5900 ktery ma TDP 65W(7nm), je teda schopna vytvorit 24 jadro na 170W(5nm) ktere nasledne v peaku pozene na 230W(Total Performance Peak).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

i9 12900K má PL2 240W, Ryzen 9 5950X má 142W při stejném výkonu... když AMD půjde dál na 230W s o dost vyšším taktem/výkonem, určitě to nebude problém, nevím proč by nemohlo, když Raptor Lake má/musí taky opět zvyšovat spotřebu... pokud se chce chytat, bude muset jít na nějakých 300W... nechápu co by mělo AMD nutit zůstávat stále na pouhých polovičních 142W a s tímto šibeničním power budgetem se snažit dohnat konkurenci pálicí jednou tolik... prostě Intel se snaží je překonat, ale jaksi AMD nebude jen přihlížet a nenechají se předehnat jen kvůli tomu, že někomu se nelíbí vysoká spotřeba... pokud chcou mít nejlepší (nejrychlejší) CPU, tak to holt musí následovat. Už i u GPU RDNA3 se nejspíš rozhodli nahánět výkon zkhrouhnutím shaderů výměnou za vyšší takty, nejspíš ze stejného důvodu co u CPU a aspoň už nemusí dělat GPU tak velkou a drahou, u CPU by bylo 24C taky zbytečně složitý a nepotřebuji ho.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

„Ja jednoduse neverim ze pujde cestou brutalnich 6GHz,“

Mám dojem, že to píšu stále dokola, ale klidně to ještě jednou zopakuju. Výše jedno, dvou ani čtyřjádrového boostu nesouvisí s TDP. Když jedno jádro v plném boostu konzumuje (řekněme) 15-25 wattů, tak ani nemůže. TDP definuje frekvenci vícejádrového boostu. Intel s Raptor Lakem přidá 8 malých jader, takže AMD potřebuje vyšší takty, aby tento posun vícejádrového výkonu dohnala.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no-X ja myslel 6GHz all-Core.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak u Zen3 to byl myslím nějak 1,3 GHz rozdíl u 16C mezi 1C a 16C boostem, max. 5 GHz. Pro 5,5 GHz all core boost, to by musel mít asi tak až 6,5 GHz aspoň. Ale ve hrách kdyby byl boost až 6 GHz, tak by při utilizaci 8C potom měla být frekvence 5,5 GHz. V tom teaseru se 120W bylo ve hře 5,3-5,5 GHz, takže 170W by mohli nechat běžet i na 5,5+ GHz, ale kdo ví, toto už jsou hodně divoké spekulace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak píše Nox. Top model je 16jádrový (dodejme "v současné době" za 3 roky může být dosti jinak). Rezerva v příkonu je tedy:
a) Rezerva do budoucna. AM5 tu bude určitě dalších 5 - 7 let.
b) Rezerva pro výkonnější grafiku v lepších desktopových APU.
c) Rezerva pro vysoko taktované modely s vyšší spotřebou.
d) Cokoliv dalšího smysluplného, co někoho napadne.
:)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Waffer47 hromada nesmyslů. Threadripper není jen o výkonu, proto existují i 12. a 16. jádrové verze. Je to hlavně o konektivitě - tolik PCIe běžný desktop nenabídne. A na tři CPU chiplety není místo, teoreticky se to tak může zdát, ale co všechny SMD součástky, ty dají kam?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"běžel v rozmezí 105-170 wattů"

Tohle je hezký příklad toho, jak AMD mlží. Nebo jinak řečeno, jak AMD nechce předčasně zveřejňovat informace kvůli konkurenci.

Pochopitelně AMD ví, na jakém TDP ten vzorek běžel i jakou měl skutečnou spotřebu. Sám bych si tipnul, že TDP bylo 125W v tomto případě. Ale to v tuto chvíli AMD nechce říct a proto nás všechny mate...

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Prostě a jasně, všechny tyhle prvotní informace z marketingu jsou vždy naprosto na vodě, a je zbytečné dělat nějaké závěry. Skutečné vlastnosti se ukáží teprve, když dojde k finálnímu přestavení, dostane se na trh a v ruce ho mají nezávislí nezaujatí testeři (druhé dva body platí více pro Intel, protože tam se marketingu a předváděčkám nedá absolutně věřit).

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Přesně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?
+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.