AMD: Chystá se další várka 5800X3D, „do 170 W“ měl vzorek Zen 4 na Computexu
170W TDP
V první řadě je potřeba uvést na pravou míru zprávy o 170W hodnotě. Nejdříve média uváděla, že se počítá s procesorem, který bude podporovat 170W TDP, tedy až 230W limit napájení. Následně bylo na základě informací AMD uvedeno, že 170 wattů je limit a TDP je ve skutečnosti nižší.
Nyní Robert Hallock z AMD uvedl situaci na pravou míru - šlo totiž o pomíchání dvou informací: Platforma AM5 skutečně podporuje až 170W TDP / 230W limit napájení, ale ten se netýká šestnáctijádrového vzorku, jehož taktovací frekvence ve hře Ghostwire Tokyo prezentovala Lisa Su na Computexu. Tento vzorek nepřekračoval 170 wattů (běžel v rozmezí 105-170 wattů).
Co to znamená: Nějaký model Ryzen 7000 se 170W TDP / 230W limitem existovat bude, ale jeho parametry se budou lišit oproti vzorku z Computexu, který má podstatně omezenější limity spotřeby.
Více energie procesorovým čipletům, méně centrálnímu (I/O)
Jedním z důvodů, proč AMD navrhla nový centrální 6nm čiplet, byla snaha o snížení jeho spotřeby. Ta má totiž nepřímo docela zásadní vliv na procesorový výkon. Musíme si uvědomit, že TDP procesoru i napájecí limit se vztahují k celému pouzdru, nikoli jen k procesorovým jádrům. Pokud tedy máme například 65W procesor a jeho centrální čiplet může dosahovat až 20W spotřeby, zbývá procesorovým jádrům (procesorovým čipletům) 45 wattů. Pokud bychom namísto toho osadili centrální čiplet se spotřebou 10 wattů, zbývalo by procesorovým jádrům 55 wattů, tedy o 22 % více.
Čipletové procesory Zen 4, konkrétně řada nazvaná Dragon Range, bude sloužit i notebookům, které pracují s ještě omezenějším TDP, například 45 wattů. Při našem hypotetickém příkladu s energeticky náročnějším centrálním čipletem by procesorovým jádrům zbývalo jen 25 wattů; s úspornějším centrálním čipletem by procesorová jádra měla k dispozici 35 wattů, tj. o 40 % (!) více. Pokud vezmeme v potaz, že AMD v mobilním segmentu nabídne i šestnáctijádrovou variantu a při nízkých taktech je závislost výkonu a spotřeby podstatně lineárnější než u vysoce taktovaných procesorů v desktopu, je zřejmé, že návrhem nového centrálního čipletu zaměřeného na snížení spotřeby mohla AMD získat až desítky procent výkonu navíc.
Proč je heatspreader Ryzen 7000 / Raphael tak neobvyklý?
Je tomu akorát rok, co leaker ExecutableFix na základě jemu dostupných informací vytvořil render toho, jak bude vypadat procesor - a především heatspreader - pro socket AM5. Podoba byla tak neobvyklá a dá se říct i nečekaná, že se této zprávě řada osob i médií zdráhala uvěřit.
Po Computexu došlo i na dotaz, proč procesor / heatspreader vypadá právě takto. Odpověď je docela prostá, ale vyžaduje vysvětlení: AMD chtěl zachovat rozměry procesu (délky hran, výšku povrchu vůči desce), aby zůstala zachována kompatibilita s chladiči. Zároveň ale potřebovala více kontaktů pro implementaci širší konektivity a upraveného napájení. Musela proto využít celou spodní plochu procesoru. Zatímco na procesorech pro socket AM4 byly ve středu spodní části umístěné součástky, je u AM5 i střední část vyplněná kontakty a tyto součástky musely nahoru:
Aby pro ně byl dostatek místa, rozhodla se AMD do heatspreaderu (IHS, tepelného rozvaděče) vytvořit výřezy.
„Více než 15 %“ je konzervativní hodnota
Na Computexu bylo řečeno, že posun jednojádrového výkonu Zen 4 oproti Zen 3 bude vyšší než 15 % (měřeno v CineBench). To mělo za následek řadu reakcí, takže došlo i na dotaz adresovaný AMD.
Hallock zdůraznil, že nešlo o „15 %“, ale „více než 15 %“ a o kolik více, zatím nebylo zveřejněno. Připomněl, že AMD byla u výkonnostních predikcí před vydáním předchozích generací vždy konzervativní. I tentokrát zveřejňuje údaj vycházející z pár měsíců starého vzorku, který definuje hodnotu, pod kterou finální produkt nepůjde. Dále upozornil, že pokud AMD uváděla nárůsty IPC, šlo o průměrnou hodnotu, což znamená, že v některých aplikacích je dosahováno nižších čísel, v jiných vyšších a právě Cinebench byl při nástupu Zen 3 úlohou, kde mezigenerační nárůst IPC vycházel na 8-9 %, zatímco průměr dosahoval 19 %.
AI akcelerace je implementována formou nových instrukcí
Jeden z dotazů se týkal i AI akcelerace zmíněné v souvislosti s architekturou. Podle Hallocka neobsahuje Zen 4 žádný fixed-function (specializovaný hardwarový obvod) akcelerátor, ale akcelerace je realizována prostřednictvím nových instrukcí. Implementaci hardwarových akcelerátorů AI do x86 procesorů ale do budoucna nevylučuje s odkazem na akvizici Xilinxu.
Ryzen 7 5800X3D není jedna várka a konec
Protože se v některých zemích za procesory Ryzen 7 5800X3D zaprášilo a další skladem nejsou, objevila se otázka, zda šlo o výrobu jednorázové várky na pokrytí doby do vydání Ryzen 7000, nebo zda bude vyráběn i na dále.
Hallock potvrdil, že se počítá s opětovným naskladněním. Pokud jde o další budoucnost platformy AM4, lze z jeho slov usuzovat, že prodeje budou pokračovat, jak avizovala Lisa Su, ale v tuto chvíli se vydání nových modelů procesorů pro tento socket nechystá. Nevylučoval však možnost jejich vydání v budoucnu.
AMD @Hothardware aj.