Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD uvádí Ryzen Embedded a Epyc Embedded

O čem se několik posledních týdnů hovořilo, je nyní venku. 8-16jádrové procesory Epyc Embedded, alias Snowy Owl i 2-4jádrové procesory Ryzen (Embedded) V1000…

Začněme u Ryzenů; o těch byla řeč naposledy (ve článku AMD chystá Ryzen V1000 SoC). Jednotlivé produkty této řady nesou označení  - například - Ryzen (Embedded) V1807B, Ryzen (Embedded) V1202 B a podobně. Platí v podstatě vše, co bylo řečeno úterý. Čipy vycházejí z APU Raven Ridge, nabízejí až plně aktivní konfiguraci se 4 procesorovými jádry, 8 vlákny a integrovanou Vegou s 11 CU (=704 stream-procesorů). Rozhraní je typu BGA, jak ostatně název segmentu napovídá.

Upřesnění si zaslouží informace o rozsahu TDP. Údaj o 12-54 wattech je sice pravdivý, ale týká se řady jako celku, ne jednotlivých produktů. Dva nižší modely budou implicitně 15W s možností regulace TDP v rozsahu 12-25 wattů. Dva vyšší modely budou implicitně 45 W s možností regulace TDP v rozsahu 35-54 wattů.

Oficiální specifikace vidíte na slajdu výše. Snad jedinou zvláštností je podpora až DDR4-3200, zatímco desktopový Raven Ridge oficiálně končí na DDR4-2933.

Nyní k Epycům. O Epyc Embedded se doposud mluvilo jako o platformě Snowy Owl. Oproti klasickým Epycům se liší ve dvou základních aspektech. První je podpora až 16 jader (oproti až 32) a druhým je BGA rozhraní oproti socketu. Čipy se - podle modelu - skládají z jednoho až dvou osmijádrových křemíkových modulů Zeppelin.

K dispozici budou varianty se 4, 8, 12 a 16 jádry, přičemž každá verze bude k dispozici v podobě modelu s vypnutým SMT/HT (tzn. stejný počte vláken jako jader), tak v podobě modelu se zapnutým SMT/HT (pak je počte vláken dvojnásobný oproti počtu jader). TDP pokrývá rozpětí 35-100 wattů, u každého modelu je dané. Základní takty se pohybují nejčastěji mezi 1,5-2 GHz, maximální boost kolem 3 GHz, takže vyvážením parametrů nejde o takovou paralelu desktopových modelů, jako v případě Ryzen Embedded. Je zde zkrátka citelná snaha o snížení TDP i při vyšším počtu jader.

AMD jako hlavní devizu obou produktových řad vidí oproti konkurenci až 3× lepší poměr cena / výkon v kombinaci s až dvakrát širší konektivitou a výbavou. Nakonec samozřejmě záleží, jak produkty osloví výrobce specializovaných desek, protože čistě na výběru koncového zákazníka to tentokrát nebude; s ohledem na integraci bude zákazník vybírat už konkrétní provedení.

Zdroje: 

Diskuse ke článku AMD uvádí Ryzen Embedded a Epyc Embedded

Pátek, 23 Únor 2018 - 16:35 | Tralalák | Vždy to tak robia a preto to aj teraz uviedli aby...
Pátek, 23 Únor 2018 - 09:39 | PeZa PeZa | 2x10GbE - Ryzen V1000 je perfektni produkt (...
Pátek, 23 Únor 2018 - 09:10 | danieel | Zrovna pristi tyden je v Norimberku "...

Zobrazit diskusi