Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD vyvrátila fámy o výrobě pouhých 5000 Radeonů VII

Do vydání Radeonu VII zbývá aktuálně XVII dní a prakticky není dne, aby se neobjevila nějaká „zaručená“ novinka na jeho adresu…

Minulý týden se začalo proslýchat, že AMD plánuje výrobu pouze 5000 kusů Radeonu VII. Už k tomu okamžiku nebyl důvod brát tuto zprávu vážně a to hned pro dva důvody. Tím prvním byl zdroj. Ať už informaci publikoval kterýkoli web, vždy jste se přes zdroje proklikali k webu, který ji publikoval jako první a tím byl TweakTown. Ten uvedl, že má tuto exkluzivní zprávu od svých vlastních zdrojů.

GPU Vega 20

Bohužel, kdo sledoval v loňském roce exkluzivní zprávy webu TweakTown, mohl si všimnout, že prakticky nic z toho, s čím přišel jako první nebo napsal na základě vlastních zdrojů, neodpovídalo realitě. Objevují se i názory, že si zkrátka tyto exkluzivní zprávy vymýšlí pro zvýšení čtenosti, protože naprostá většina čtenářů zpětně neřeší, kdo před rokem přišel s jakým exkluzivním zjištění a zda se potvrdilo nebo ne. Samozřejmě i když nějaká redakce sežene pravdivé informace o nějakém dlouhodobém výhledu, může mezi tím dojít např. k odkladu a sem-tam něco (v době vydání pravdivého) nevyjde.

V případě TweakTown však nevyšlo nic a v řadě případů navíc bylo zřejmé, že informace nebyla podložená ani v době vydání. Z těchto exkluzivních novinek lze jako příklad zmínit třeba:

  • cenu $1499 pro „GeForce GTX 2080“
  • cenu $999-$1499 pro „GeForce GTX 1180“
  • vydání „GeForce GTX 1180“ 30. července 2018
  • Ryzen 7 2700 s 10 jádry a taktem 4,5 GHz

…a tak dále. TweakTown zkrátka v rámci své „exkluzivní“ produkte vyráběl po celý loňský rok materiál, který neměl se realitou nic společného. Z hlediska zkušenosti a pravděpodobnosti tedy nebyl důvod „exkluzivní“ informaci o výrobě 5000 Radeonů VII přikládat jakoukoli měřitelnou váhu.

Druhým důvodem, proč tento údaj nebylo možné brát vážně, byla zpráva webu Red Gaming Tech, který hovořil naopak o výrobě až 60 000 karet ve dvou várkách (20 000 v první, až 40 000 tisíc v druhé). Zprávu Red Gaming Tech lze naopak brát jako věrohodnou, protože s dvoutýdenním předstihem zveřejnil informace o Radeonu VII, které se po ohlášení z většiny potvrdily.

Nakonec zprávu o 5000 kartách dementovala i AMD, která prohlásila, že ač konkrétní čísla o objemech výroby nezveřejňuje, tato zpráva není pravdivá.

Mezi tím se však rozběhla celá řada diskusí, která nejen na tuto fámu navazovala. Například o tom, zda AMD používá na výrobu grafické karty Radeon VII „zmetková“ GPU z výroby Radeon Instinct MI60 a zda to tedy signalizuje nízkou výtěžnost výroby. Protože však žádná konkrétní čísla o objemech výroby GPU Vega 20 nejsou známá, nelze nic podobného vyvozovat. GPU osazené na Radeonu VII má sice 4 CU z celkových 64 deaktivované, ale to ještě automaticky neznamená, že v každém GPU použitém na Radeonu VII je defekt v CU. AMD může stejně tak dobře na výrobu Radeonu VII používat prostě čipy s vyšší leakage (které zvládají vyšší takty oproti Radeon Instinct MI60, ovšem při vyšší spotřebě) a deaktivací 4 CU tento rozdíl ve spotřebě kompenzovat. Neznámých je v rovnici zkrátka příliš mnoho na to, aby je bylo možné vyčíslit.

Radeon Instinct MI60

Podobná situace je totiž u Nvidie, jejíž celá generace GeForce Turing je s výjimkou GeForce RTX 2070 rovněž postavená na „zmetkových“ GPU. GeForce RTX 2060 (TU106) má deaktivovaných 6 SM bloků, 16 ROP a 2 kanály paměťové sběrnice, GeForce RTX 2080 (TU104) má deaktivované 2 SM bloky a GeForce RTX 2080 Ti má deaktivované 4 SM bloky, 8 ROP a 1 kanál paměťové sběrnice. Pokud bychom předpokládali, že konfigurace vydaných produktů pro herní desktop je objektivním odrazem výtěžnosti a ničeho jiného, pak by výtěžnost 12nm procesu TSMC musela být naprosto katastrofická. Asi není třeba připomínat, kdy bylo vydání 12nm GPU Volta GV100, jaké plochy dosahovalo a jak dlouho ho již Nvidia dodává, aby bylo jasné, k jak absurdním závěrům se lze s podobně koncipovanými úvahami dopracovat.

Diskuse ke článku AMD vyvrátila fámy o výrobě pouhých 5000 Radeonů VII

Pondělí, 21 Leden 2019 - 20:08 | Jindřich | Buildzoid má podobnou myšlenku - kdyby chtělo...
Pondělí, 21 Leden 2019 - 19:36 | TyNyT | Taky mám ten dojem, že víc makají a míň kecají.
Pondělí, 21 Leden 2019 - 13:27 | Jaroslav Crha | Prfej v čerfvnu na E3 bude uvedena Nafi.
Pondělí, 21 Leden 2019 - 13:12 | Tiktak | 5000 kusů rozhodně neodpovídá realitě... počítáme...

Zobrazit diskusi