Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

APU Renoir bude doplněno low-endovým APU Dali

Pro mobilní low-end v současnosti AMD nabízí APU Stoney Ridge, což je 28nm kombinace procesorových jader Excavator a GPU na pomezí 3/4 generace GCN. Blíží se čas náhrady…

V oficiální prezentaci od AMD se objevila zmínka o jakémsi APU kombinujícím procesorovou architekturu Excavator a grafickou architekturu Vega (GCN5). Tomu jsme se věnovali v samostatném článku - od možnosti, že jde o překlep až po možnost, že se něco takového skutečně chystá. Linuxové patche však potvrdily, že se na příští rok chystá něco trochu jiného.

Víme, že někdy v zimě uvede AMD novou generaci APU nazvanou Renoir, které zkombinuje procesorová jádra Zen 2 s grafickou architekturou, která kombinuje výpočetní jádro vycházející z architektury Vega s multimediálními obvody architektury Navi. Přesněji řečeno má jít o bloky VCN 2.1 a DCN 2.1 (tedy novější než na stávající revizi Navi použité v Radeonech RX 5700) v kombinaci s lepším řadičem pamětí, než je použit u APU Picasso (Zen+ a Vega).

V březnu 2018 unikla roadmapa, která zmiňovala existenci ještě jednoho APU nazvaného Dali. Více jsme o něm však neslyšeli, až dosud. Objevila se prvotní podpora v rámci Linuxových patchů. Podle tohoto zdroje to vypadá na architektonický derivát stávajícího APU Picasso. Může jít o 12nm APU s nižším počtem jader Zen+ a méně stream-procesory Vega. Nebo může jít o 7nm zmenšeninu APU Picasso tak, jak je.

Vlevo čtyřjádrový Raven Ridge / Picasso (~210 mm²), vpravo dvoujádrový Banded Kestrel / Gardenia (<150 mm²)

Pokud by však šlo o 12nm dvoujádro, pak není příliš jasné, jak by se lišilo od již existujícího APU  Gardenia (viz snímek výše).

Každopádně má být Dali primárně low-endovým řešením pro notebooky, takže půjde o produkt laděný prvořadě na cenu. Což dává smysl, výkon nabídne Renoir. Na konkurenci Atomu budou jádra Zen+ poněkud těžkou váhou, ale pokud se AMD podaří dostat TDP výrazněji pod 10 wattů, pak se asi nikdo zlobit nebude.

Zdroje: 

Diskuse ke článku APU Renoir bude doplněno low-endovým APU Dali

Čtvrtek, 19 Září 2019 - 14:58 | BlackRider | No tak pokud by TDP bylo pod 10W, tak by AMD snad...
Středa, 18 Září 2019 - 15:18 | Peter Fodrek | Tipujem, že to bude opak Epyc-u 7H12 AMD EPYC...

Zobrazit diskusi