AMD zmínila záhadné APU s CPU Excavator a GPU Vega
V prezentaci AMD se objevil slajd, který ve své druhé kolonce hovoří o APU, které by mělo integrovat procesorová jádra Excavator (známe z 28nm APU jako Carrizo, Bristol Ridge a Stoney Ridge) v kombinaci s výrazně novější Vegou (tu známe z různých 14nm, 12nm a 7nm produktů). Co si o tom myslet?
První možnost je, že to budeme považovat za omyl, překlep, copy/paste error. Zkrátka, že se tam „Vega“ dostala omylem. Pak by slajd pouze zmiňoval na přelomu roku 2018/2019 vydané 6W 28nm APU vycházející z návrhu Stoney Ridge. To skutečně neintegruje GPU z generace Vega, lze na něj nahlížet jako na GPU řady GCN obsahující prvky architektury Polaris. Druhá možnost je, že připustíme, že o překlep nejde.
Pak se ale naskýtá řada otázek. Již bylo řečeno, že Excavator je na trhu v podobě 28nm produktů a Vega v podobě 14nm, 12nm a 7nm produktů. Bylo by možné něco takového sloučit? Teoreticky docela bez problémů. V době vydání předchůdce Excavatoru, architektury Steamroller, totiž unikly materiály, podle kterých AMD chystala návrh šestnáctijádrového procesoru vycházející z těchto architektur, který by byl podle tehdejších informací vyráběný na 20nm nebo 14nm procesu. Musíme si uvědomit, že z tehdejšího pohledu se zdál být 14nm proces výrazně blíže než architektura Zen (která se nakonec stala prvním procesorem AMD na něm vyrobeném), takže se původně stavební stroje plánovaly až pro 14 nanometrů. Návrh 14nm Excavatoru tedy může mít AMD někde v šuplíku. Dále víme, že 14nm návrh lze rovnou vyrábět i na 12nm procesu GlobalFoundries.
Mělo by pro AMD něco takového vůbec smysl? Teoreticky by mohla mít tři důvody, pro které by k takovému návrhu mohla přistoupit. (1) Stávající 6W APU budou potřebovat náhradu a v současném portfoliu žádný produkt vhodný k tomuto účelu není. (2) GPU Stoney Ridge začíná být poměrně zastaralé a chybí podpora novějších standardů pro video. Navíc jde o jediný aktuálně vyráběné APU, které má starší grafické jádro než Vega, což může komplikovat softwarovou podporu. (3) I když by se mohlo zdát, že jedno jádro Zen 2 by bylo vhodnější než dvě jádra Excavator, stálo by jednak více tranzistorů (což u produktu pro nejnižší cenovou relaci může být problém) a dále Zen 2 je vyvinut pro 7nm proces, návrh pro 14nm výrobu patrně neexistuje a nejspíš se s ním ani nepočítalo.
Existují tedy různá pro i proti. Namísto spekulací, zda to bude tak či onak, se ještě v krátkosti zastavíme u možná zajímavějšího tvrzení, které výše vyobrazený slajd přináší: AMD očekává, že v roce 2019 stoupne počet sestav s Ryzenem o 30 % v desktopu a dokonce o 50 % v noteboocích. To zajímavě kontrastuje s tvrzení Intelu, že tržní zaškobrtnutí souviselo s nedostatečnou výrobní kapacitou Intelu, která je již vyřešená. Je-li to tak, zůstává záhadou, proč výrobci připravují o 30-50 % více systémů postavených na Ryzenech.
AMD