Testy: Zápis na DVD- a jeho kvalita
Kapitoly článků
Jak se vyhodnocuje kvalita disku?
Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích dohromady počet PI chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PIF maximálně 4.
Čtečky DVD jsou však rozdílně citlivé na počty chyb PI i PIF. Pokud přesahuje počet chyb PI 300, začínají již některé zlobit, ale jiné třeba i při 900 chybách čtou dobře.
Hodnoty 280 a 4 pro PIE/PIF chyby však platí pro rychlost čtení 1×. Pokud testujeme vyšší rychlostí, je možné, že specifikacím ECMA by vyhovovaly i disky, kterým tyto chybové počty i přesahují povolenou hranici.
Zajímají-li vás další podrobnosti o měření a o tom co KProbe ukazuje, prostudujte si náš speciální článek.
Zápis DVD-R
Z-CLV zápis probíhá s pravidelnými zásahy technologie pro optimalizaci zápisu. Stejným průběhem se zapisují i plusové DVD. Plnou kapacitu disku umí Asus zaplnit za 13 minut.
Kvalita zápisu DVD-R Taiyo Yuden 8×
Zápis DVD-R je v nejvyšší kvalitě, PI chyby se pohybují v úrovních hluboko pod povolenými hodnotami, průměrné i celkové množství PIF chyb jsou příznivá čísla. S DVD-R Verbatim (MCC) je výsledek podobný.
Zápis DVD-RW
Nepamatuji se, že by některá námi testovaná mechanika zapisovala DVD-RW Z-CLV metodou. Asus tak kromě DVD+R DL zapisuje na vše, tak proč ne na DVD-RW.
Kvalita zápisu DVD-RW Verbatim 4×
Přeřazení na vyšší rychlost se projevilo jen na výskytu PI chyb, ovšem s průměrným výskytem 11,88 PI chyb a maximem 39, když norma povoluje maximum 280 při rychlosti čtení 1×, nelze než ohodnotit kvalitu zápisu DVD-RW jako vynikající. Navíc disk není zapsán poprvé. Stejně tak si nevzpomínám, že by nějaká mechanika upravila Book Type z DVD-RW na DVD-ROM. Dosud jsem žil v přesvědčení, že Bit Setting je výsadou plusového standardu. Asus zapsal Book Type DVD-ROM i na DVD-R, automaticky, bez možnosti výběru. I když to nechápu, musím konstatovat, že vše, co Asus vypálí, se čtecímu zařízení hlásí jako DVD-ROM!