Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Chcete zrcadlovku do -30°C? Kupte Pentax K-5 IIs

Pentax K-5 IIs - zmrzlý
Teplota při které i průměrný Rus začíná svoji vodku považovat za „trochu chladnější“, tam fotografují bez potíží dva typy fotoaparátů: sovětské Zenity, Kievy, FEDy či Zorkije a pak také japonský Pentax K-5 II(s)...

Za vše může společnost Apacer, kterou můžete znát jako výrobce paměťových čipů a karet. Potřebovali ve své zkušebně otestovat nejodolnější řadu svých paměťových karet a tak se rozhodli k testu použít Pentax K-5 II(s) s objektivem smc PENTAX DA* 16-50mm F2.8 ED AL (IF) SDM. Přidali vertikální grip (protože přeci jen Li-ion akumulátory při těchto teplotách ztrácejí efektivní kapacitu velmi rychle), svoji 32GB SDHC Class 10 kartu a vše umístili do mrazícího zařízení spolu s plyšovým tučňákem a stopkami.

Kromě toho, že se Apaceru podařilo předvést funkčnost jeho paměťové karty v extrémních podmínkách, domníváme se, že daleko větší poklonu je třeba složit Pentaxu. Ne proto, že to vydržela elektronika a akumulátory, ale mj. i proto, že obstála i závěrka s mechanismem sklopného zrcátka. Obojí je přeci jen jemným mechanickým zařízením a i když Pentax u svých zrcadlovek hovoří o funkčnosti do -10 °C, tohle prostě bylo ještě o notný kus níže.

Nebudeme samozřejmě test zveličovat. Netrval příliš dlouho, navíc hlavním problémem není (ne)funkčnost přístroje či jeho extrémní prochladnutí, ale spíše následný stav, kdy vše rozmrzne a hrozí problém(y) s vlhkostí. Pentax K-5 IIs i řada objektivů tohoto výrobce je sice typu WR, ale i tak vás raději od takových testů, spolu s blbostmi typu „sprchování nově zakoupené zrcadlovky, když už to výrobce garantuje“, důrazně odrazujeme. Stačí vědět, že když je opravdu hodně zima, dá se i tak na K-5 II(s) spolehnout.

Tagy: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Chcete zrcadlovku do -30°C? Kupte Pentax K-5 IIs

Středa, 28 Listopad 2012 - 14:43 | Bambus | Mám K-30 s 18-135mm WR, úplně mi to rve srdce...
Středa, 28 Listopad 2012 - 13:35 | Hirogen | Nejdůležitější je čas 9:30
Středa, 28 Listopad 2012 - 13:33 | Hirogen | Tohle je lepší: http://www.youtube.com/watch?v=...
Středa, 28 Listopad 2012 - 12:18 | David Ježek | Áááá, ukázkové "geek porno". To my v...
Středa, 28 Listopad 2012 - 11:45 | Damel | Při hledání, zda není čistě náhodou poblíž té...

Zobrazit diskusi