Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Daniel Morel zvítězil: za krádež fotek z Twitteru pokuta 1,22 miliónu dolarů

Daniel Morel
Haitský fotograf Daniel Morel nafotil roku 2010 následky zemětřesení na Haiti. Jeho fotografie poté bez povolení použily mnohé subjekty. Daniel je zažaloval, vyhrál a nyní i vysoudil odškodné.

Připomeňme, o co v této věci šlo:

Od začátku roku doteď se tedy čekalo, jaké odškodné v této věci Daniel dostane, resp. jakou pokutu za neoprávněné použití jeho fotografií vyměří porota agentuře AFP a fotobance Getty Images. Částka je to vpravdě vysoká, 1,22 miliónu dolarů za 8 fotografií.

Fotografie na Haiti, Daniel Morel

Porota rozhodla, že fotografie použila agentura AFP i její americký distributor (Getty Images) s vědomím toho, že jejich autorem je Daniel Morel a nemají jeho svolení, souhlas či licenci. Oba subjekty v době onoho zemětřesení prodávaly Danielovy fotografie po 45 dolarech „za kus“. K nim se dostaly jednoduchou cestou: Daniel je publikoval na TwitPic, odkud je repostnul jistý Lisandro Suero a následně je již vzala AFP a bezostyšně začala prodávat do světa. Ve svých článcích a zprávách je použily mimo jiné noviny jako The New York Times, The Washington Post či ABC, CBS a další - ti se však s Danielem dohodli na mimosoudním vyrovnání.

No, tohle je asi jedno z mála správných rozhodnutí na bázi zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act). V Česku se s tím mimochodem masmédia také nemazlí, viz spor fotografa Ladislava Kamaráda s TV Nova.

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Daniel Morel zvítězil: za krádež fotek z Twitteru pokuta 1,22 miliónu dolarů

Středa, 4 Prosinec 2013 - 08:30 | Pocituj Lasku | On nezarabal, on zverejnil fotky, ktore sam...
Středa, 27 Listopad 2013 - 21:55 | Fotobob | Tak tak. Dobře že se chlápek bránil.
Středa, 27 Listopad 2013 - 19:51 | WIFT | Tak tak. Jsou to fotobanky, které bombardují...
Středa, 27 Listopad 2013 - 14:24 | Philip Fry | Tam jde spíš o to, že fotobanky mají tu drzost...
Středa, 27 Listopad 2013 - 13:09 | a b | no neviem... zarabat takto na tragedii obeti

Zobrazit diskusi