Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

George Lucas prodal Lucasfilm studiu Disney za $4 miliardy, většina půjde na charitu

Lucas Disney_
Jak jistě již víte, před několika dny peklo zamrzlo. Jediné, co v pekle probíhá, jsou nulové kmity totálně zmrzlé hmoty, neboť George Lucas prodal celé své legendární dítko korporaci zvané The Walt Disney Company. Star Wars i vše ostatní, co za celý život George stvořil, tak patří Disneymu. George to ale nedělal pro peníze...

Abychom byli přesní, Disney se stává majitelem firmy Lucasfilm Ltd., kterou George založil roku 1971, aby pod jejími křídly přivedl na svět několik legend, mimo jiné série Star Wars a Indiana Jones či též již legendární dceřiné společnosti Industrial Light & Magic, Skywalker Sound, LucasArts, Lucasfilm Animation a další. Lucasfilm se tak stává součástí rodiny, kde jsou taková jména jako Disney, ESPN, Pixar (původně tzv. The Graphics Group uvnitř počítačové divize Lucasfilmu - později ji od Lucase koupil Steve Jobs), Marvel a ABC. Disney za toto vše zaplatí Lucasovi 4,05 miliardy dolarů, přičemž přibližně polovina bude v hotovosti a polovina ve zhruba 40 miliónech akcií Disneyho při dané uzavírací ceně na burze. George Lucas se tak vedle dědiců Steva Jobse stává největším akcionářem firmy The Walt Disney Company.

George ale toto nedělá pro peníze. Nehodlá si na stará kolena užívat bez ohledu na osud svého, nyní prodaného, universa. Naopak většina takto získaných prostředků půjde na „charitativní“ účely. Peníze zamíří do nadace zaměřené na vzdělávání. Není ještě jasné, jestli je tím myšlena Edutopia, která je částí větší George Lucas Educational Foundation, nebo bude založena nadace zbrusu nová.

George Lucas, 1976

A co dodává sám George? Do Lucasfilmu v posledních 41 letech investoval drtivou většinu svého času i peněz. Nyní tedy začíná novou kapitolu svého života a je potěšen tím, že má příležitost věnovat více času a zdrojů filantropii.

Tímto tak trochu připomíná Billa Gatese, který také jednoho dne vyklidil svůj stůl v Microsoftu a od té doby je o něm slyšet hlavně u příležitosti různých charitativních a filantropických akcí. George Lucas již před dvěma lety prohlásil, že chce většinu svého bohatství odkázat na vylepšování vzdělávání, a tak nyní také činí. Považuje to totiž za klíč k přežití lidské rasy.

Timothy Zahn - Thrawn trilogy

Mezitím Disney již oznámil, že bude pokračovat ve Hvězdných válkách. Již v roce 2015 bychom se měli dočkat Episody 7 (!), pročež já pouze sám za sebe budu tiše doufat, že nepůjde o nějaké zhoubné pokračování či klasiku prznící pokus o refresh jako Star Trek J.J. Abramse, ale že scénáristé sáhnou po vynikající klasice: Thrawnově trilogii z pera Timothy Zahna.

Já osobně si dovolím na tomto místě Georgi Lucasovi poděkovat. Sice nesouhlasím se vším co kdy udělal (zejména Episody 1 až 3 mě nenaplnily nadšením, stejně jako ne každá zakázka realizovaná v ILM), ale podařilo se mu stvořit universum, které ke sci-fi a velkým eposům přitáhlo možná víc lidí, než Isaac Asimov se svojí Nadací, jíž se Lucas zjevně inspiroval. Původní film Hvězdné války je absolutní kultovní legenda, která posunula filmový svět o notný kus dál a její odkaz podobně zapůsobil i v herním světě (kdo si vzpomene na rok 1997 a hru Jedi Knight s jejími obrovsky rozlehlými prostory, by měl být v obraze).

George Lucas pro mě není ani mistrovský režisér, ani mistrovský scénárista, ale člověk, který dokázal správně vyhodnotit situaci a při své následné práci se obklopit vynikajícími umělci, Johnem Williamsem počínaje, a Ralphem McQuarriem konče.

Na závěr dejme slovo kapitánu Jamesi Kirkovi z Enterprise:

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku George Lucas prodal Lucasfilm studiu Disney za $4 miliardy, většina půjde na charitu

Středa, 7 Listopad 2012 - 13:41 | Vojtěch Hanzlík | Právě díky tomu mohl založit vlastní studia a...
Úterý, 6 Listopad 2012 - 12:40 | Hexer | Lucas ma na svedomi taky revoluci ve filmovem...
Úterý, 6 Listopad 2012 - 09:05 | Anonym | zvlastni, na zahranicnich trekkies forech je...
Pondělí, 5 Listopad 2012 - 23:13 | petr ib | sakra: tipoval ...
Pondělí, 5 Listopad 2012 - 23:13 | petr ib | vida, už mají i foto z natáčení. i když typoval...
Pondělí, 5 Listopad 2012 - 22:49 | Jirka1 | To není žádný mentální průjem, ale konstatování...
Pondělí, 5 Listopad 2012 - 16:06 | bager | Horsie ako v rukach Lucasa to uz nebude takze sa...
Pondělí, 5 Listopad 2012 - 15:08 | Mali | "či klasiku prznící pokus o refresh jako...
Pondělí, 5 Listopad 2012 - 13:28 | mrakoplas | Aj ked Star Wars nemusim (3 priemerne filmy a...
Pondělí, 5 Listopad 2012 - 11:56 | Vojtěch Hanzlík | Tohle bude určitě zajímavé. A't si říká kdo...

Zobrazit diskusi