Hitachi zvýší kapacitu HDD 2,5×
Na konferenci o magnetickém zápisu konané v Singapuru totiž v minulých dnech demonstrovali zápis s hustotou 610 Gbitů na palec čtvereční, což je 2,5× tolik, než nabízí současné pevné disky. Použili k tomu konvenční kolmý magnetický zápis a potvrdili tak, že pevné disky mají stále potenciál každoročně svou kapacitu navýšit o 40 %. S využitím jejich technologie budeme mít v budoucnosti nejen větší datová úložiště, ale tato budou i menší s menší energetickou náročností.
Kolmý zápis CPP-GMR (current perpendicular-to-the-plane giant magneto-resistive) je tradiční technologie používaná při výrobě pevných disků a Hitachi postupem času přicházela s hustotou 230 Gbitů (duben 2005), 345 Gbitů (září 2006) a nyní tedy už 610 Gbitů na palec čtvereční. Cestou ke zvyšování této hodnoty bylo především přibližování stop a tedy i náležité zmenšování hlaviček (nyní ukázali zápis do stop s roztečí 65 nm), což ale znamená daleko větší nebezpečí přeslechů mezi stopami a riziko smazání informace ve vedlejších stopách. Aby tomu předešli vyvinuli tzv. WAS (wrap-around shield), což je tedy magnetické stínění hlavy a rovněž je oddělena hlava pro zápis a čtení.
Jestli si vzpomenete, slibovala loni v říjnu Hitachi, že 4TB HDD bude mít v roce 2011 a první nasazení jejich nových hlaviček používajících nanotechnologie směřovala na rok 2009. Nyní tedy byla první demonstrace, zbývá zvládnout velkovýrobu. V dalších letech se máme ještě s CPP-GMR dočkat kapacity až 1 000 Gbit/palec², pak už přijde něco novějšího, ve vývoji jsou technologie „discrete track recording“, „bit patterned media“ a nebo „thermally-assisted recording“.