IDF 2008: Intel uvádí zmenšené Centrino 2
O těchto procesorech se ví již delší dobu, třeba u nás o nich padla zmínka už v lednu tohoto roku, kdy se vědělo o nových písmenkách pro různé úrovně spotřeby a typ použití. Nové procesory Core 2 Duo řady „S“ poznáte na první pohled jak podle velikosti, tak i podle modelového číslování. Vyznačuje se především tím, že už se nedává do socketu, ale pájí se přímo na desky podobně jako třeba Intel Atom. Je totiž vyvedeno v tzv. BGA pouzdře se spoustou kuliček na spodku (přesně 980), které slouží pro připájení na desku (PCB) tak, jako se to dosud dělalo s čipsety.
Menší čipy má také čipset, a to jak severní, tak jižní můstek. Zmenšen je dokonce také WiFi adaptér, jde o WiFi Link 5300 PCI Express Half Mini Card modul. Na obrázku máte srovnání stávajícího Centrina (v horní části) a nového pro SFF.
Kdyby vás zajímalo, kam se toto zmenšené Centrino hodí, pak vězte, že je to velice jednoduché a vychází to už z názvu: prostě do menších notebooků. Ovšem ne zase těch, co vypadají jako první varianta Asus Eee PC, i když by se to tam asi také vměstnat dalo, ale asi by se to hůře chladilo. Procesory mají totiž TDP 25, 17 a 10 W podle modelového značení, k dispozici je také jeden 45nm procesem vyráběný Core 2 Solo s TDP 5,5 W (což by mohl být zajímavý adept pro výkonnější „nettopy“ – frekvence 1,2 GHz, 800MHz sběrnice, 3 MB L2 cache, v kombinaci s čipsetem GS45 by to už mohlo i „něco zvládnout“).
Níže následuje tabulka s dostupnými modely a cenami. Srovnání s podobnými modely z klasické mobilní řady je nemožné, protože parametricky stejné ekvivalenty jednoduše neexistují, takže tyto procesory jsou svým způsobem unikátní (třeba model SU3300 je jediné 45nm procesem vyráběné Core 2 Solo). Intel totiž v klasické mobilní řadě často se snižováním frekvence krátí i L2 cache, takže mezi běžnými Core 2 Duo není model na 2,4 GHz a níže, který by měl celých 6 MB L2 cache. U SFF procesorů můžeme najít 6 MB L2 cache dokonce i u 1,6GHz kousku. Trochu matoucí je pak modelové číslo, které rozhodně nekoresponduje s non-SFF ekvivalentem (třeba SP9400 má 2,4 GHz, zatímco T9400 běhá na 2,53 GHz a pro jistotu v „P“ řadě na 2,53 GHz běhá model P9500, „aby se to nepletlo“ ;-).
|