Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Intel Coffee Lake dostane podporu v kernelu 4.15

Zbrusu nová (sub)generace procesorů Intel se dočká použitelné podpory v linuxovém jádru verze 4.15.

Aktuální stabilní jádro je řady 4.13, v dokončovacích fázích je příští jádro 4.14, takže třeba Ubuntu 17.10 hned po vydání jádra 4.15 nebude Coffee Lake plnohodnotně podporovat. Podpora této generace se totiž zatím nachází v alfa stádiu.

Intel chystá řadu aktualizací pro jádro 4.15 zejména z hlediska ovladače Intel Direct Rendering Manager (DRM), tedy grafické části. Ty jsou nyní zaslány do větve DRM-Next a budou začleněny s uvedenou verzí jádra (dá-li Linus). Práce navazují na vše, co zatím v rámci ovladače i915 bylo realizováno, ostatně CoffeeLake se až tolik zásadně neliší od předchozích generací.

Procesory jsou zajímavé-nezajímavé grafickými jádry typu HD Graphics 630, což je víceméně přeznačená UHD Graphics 630 z Kaby Lake. Větší změny v grafickém jádru přinese Intel až s generací příští.

Aktuální alfa stav podpory těchto GPU znamená, že ovladač není automaticky použit. To si lze vynutit volbou (parametrem jádra) i915.alpha_support=1. Lze předpokládat, že v rámci začleňovacího okna pro 4.15 ještě Intel stihne další věci.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Intel Coffee Lake dostane podporu v kernelu 4.15

Žádné komentáře.