Intel „Ivy Bridge“ s PCI Express 3.0
Stejně jako je tomu nyní, vypadá to, že budoucí high-endové platformy budou postaveny na „CPU platformě předchozí generace“. Dnes je high-endem stále „Nehalem“, byť ve 32nm zmenšenině „Westmere“, mainstream obsadila platforma „Sandy Bridge“. V budoucnu se „Sandy Bridge“ přesune do high-endu (to je onen zmíněný čipset X79 a socket LGA2011) a do mainstreamu přijde „Ivy Bridge“. Rozdíl bude pouze v „řadách čipsetů“, že dnes má Intel v high-endu špičku 5. řady nazývanou Intel X58 a v mainstreamu čipsety 6. řady (P67, H67 a další), budoucnost, zdá se, chystá sjednocení mainstreamové a high-endové čipsetové řady v podobě čipsetů „7 series“.
Čipset „Panther Point“, jehož dvě základní varianty si dovolíme už dopředu označit jako P77/H77 (P77 bez podpory integrované grafiky), bude s procesorem komunikovat stejně jako nyní, tedy přes DMI (rozhraní postavené na PCI Express ×4 2.0). Od současné 6. řady (P67/H67) se liší pouze dvěma drobnostmi: tou první je konečně přítomnost USB 3.0 řadiče, tou druhou pak podpora tří video výstupů současně.
Podstatně zajímavější to bude v procesoru, i když půjde jen o vylepšenou verzi současné mikroarchitektury „Sandy Bridge“. PCI Express řadič totiž zdvojnásobí svou rychlost, povýší totiž na PCIe třetí generace, nicméně co nás na slajdu trošku zaráží, je vedle „PCIe ×16 Gen 3.0“ zmínka o „PCIe ×4 Gen2“, což by naznačovalo celkem 20 PCIe linek přímo v procesoru (dnešní „Sandy Bridge“ jich má jen 16). Tyto čtyři PCIe 2.0 linky by mohly být využity pro rychlou komunikaci s některými řadiči, k zahození by určitě nebylo ani přímé napojení na Thunderbolt či nějaká úzká spolupráce s NVM Express, ale to už věštíme z krabičky rozsypaných zápalek. Ono to totiž lehce nezapadá do dřívějších informací o tom, že platformy „Sandy Bridge“ a „Ivy Bridge“ budou navzájem kompatibilní.
Na konec si dáme pár nových krycích jmen. Po „Ivy Bridge“, jak jistě víte, přijde nová mikroarchitektura „Haswell“, o níž by měl mít Intel už konkrétní představy. Pokud se nic nezmění, bude její 16nm zmenšeninou „Broadwell“ (původně se prý hovořilo o „Rockwell“). Na 16nm procesu pak Intel postaví další mikroarchitekturu s krycím jménem „SkyLake“ (nebo se prý také uvádí „Sky Lake“), tady se o konkrétní podobě zatím spíše diskutuje. Její zmenšeninou (odhadem 11nm proces) má být „Skymont“, ale to už je tak daleko, že to může být také celé úplně jinak.
SemiAccurate (1, 2), GiapyTech.com