Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

isoHunt slaví 10 let, nekonečný boj s Hollywoodem pokračuje

Gary Fung
Věřte nebo ne, ale isoHunt, jeden z nejstarších torrentových serverů, oslavil 10 let existence. Jako jeden z mála přežil období velkých čistek a chystá zajímavé novinky...

Minulost

Vzpomeňte si, co jste dělali 22. ledna 2003. Někteří z nás seděli u tři čtvrtě roku starého Morrowindu, jiní zase trápili své PC instalací Mandrake Linuxu 9.0, další zase seděli v kině na filmu Pán prstenů: Dvě věže. A mladý student elektroinženýrství Gary Fung v té době startoval svůj vlastní malý torrentový server isoHunt.

isoHunt logo 2013

Nedalo na sebe dlouho čekat a jak isoHunt rostl, dostal se do hledáčku MPAA a dalších organizací a započalo nekonečné období právních i jiných sporů. Faktem je, že isoHunt se i dnes pohybuje tu na hraně, tu za hranou zákona, podle toho, optikou které země se na něj díváme. Nicméně je stále zde, zatímco zvučná jména jako Napster, Suprnova apod. jsou dávnou minulostí.

Budoucnost

Pro příštích deset let chce Gary podobu isoHuntu změnit. Z ryze pasivního vyhledávacího enginu chce vybudovat nový systém, kde „budou uživatelé aktivními přispěvateli v přivedení tvůrců obsahu na palubu“. Prozatím tomu pracovně říká isoHunt Spotlight a půjde o jakousi kombinaci Kickstarteru, Netflixu, Spotify, Gamefly, sdílecího systému Kindle do jednoho uceleného licenčního celku, tedy novou formu distribučního systému, který bude zajímavý pro samotné autory. Uvidíme, co konkrétně se z toho vyklube a kdy to bude, prozatím pokračuje isoHunt ve své misi zaindexovat každý torrent, na který dosáhne.

Tagy: 

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku isoHunt slaví 10 let, nekonečný boj s Hollywoodem pokračuje

Pátek, 1 Únor 2013 - 08:17 | sandokan555 | viem presne co som robil 22.1.003 ..tka ako kazdy...

Zobrazit diskusi