Jaký je 750GB Seagate 7200.10 ?
Kolmý záznam, jak ostatně ví snad úplně každý minimálně díky někdejšímu názornému videu firmy Hitachi, přináší kromě samozřejmého zvýšení hustoty i potenciál pro rychlejší přenos dat z diskových ploten. 750GB disk Seagate si díky vyšší hustotě sice nepolepšil v počtu ploten, stále jich nese čtyři exempláře stejně jako předchozí 7200.9 s kapacitou 500 GB, ale kapacita vzrostla o polovinu.
Co se týče rychlosti disku, tak server ExtremeTech měřil disky na základní desce ASUS P5WD2-E Deluxe s čipsetem i975X, konkrétně pak připojené na SATA řadič jižního můstku Intel ICH7R. Na výsledcích z HDTach můžete vidět, že v přístupové době vlastně ani nedošlo ke změně, dalo by se snad i říci, že případné rozdíly je možné svést na odchylku. Nenechte se grafem zmást, jeho stupnice je volena tak, aby vůbec bylo možné poukázat na ty zanedbatelné rozdíly, které redaktorům podařilo zjistit.
Na grafech rychlosti čtení a zápisu můžete vidět, že nové disky s kolmým záznamem si sice polepšily, ale většina z vás asi očekávala o trochu větší nárůst výkonu oproti třeba právě porovnávanému 500GB Maxtoru než jen pouhých 10 %. Zda je na vině fakt, že se jedná zatím o „první generaci“ s touto technologií, nebo v Seagate využili potenciálu kolmého záznamu na plotny k šetrnějšímu nastavení AAM, nevíme.
ExtremeTech však uvádí, že disky jsou velmi tiché a byly během všech testů naprosto neslyšitelné pod tím, co standardně produkoval zdroj (Thermaltake PurePower 680W) a chladič procesoru (Pentium 4 EE na 3,46 GHz, chladič neuveden, takže tipujeme standardní BOX).
Při testu dvou disků v RAID zapojení nastal poměrně zajímavý problém a to ten, že takovéto zapojení končilo s rychlostí přenosu dat na hranici okolo 115 MB/s a víc „ani ťuk“. To je na hony vzdáleno možnostem 3,0Gbitového SATA rozhraní, které je schopno dát až 300 MB/s. Těžko momentálně říci, zda je na vině jižní můstek desky, elektronika disků, firmware disků nebo třeba BIOS základní desky, nicméně omezení je to poměrně nepříjemné, byť i tak je RAID 0 v podání dvou Seagate 7200.10 velmi rychlý.
Obdobný problém s omezenou rychlostí pak předváděly tyto nové disky i v Burst Rate testu, kdy se prověřuje rychlost přenosu dat z vyrovnávací paměti disku, která by tak teoreticky nemusela být omezena ničím kromě rychlosti rozhraní (o níž víme, že byla 300 MB/s). Zde opět nové disky zklamaly oproti modelům 7200.9 ale i Maxtor DiamondMax 11, na které nedosáhly ani v RAID 0 zapojení. Možná opět vhodné místo k zamyšlení nad firmware, ale do spekulací se raději nepouštějme.
Disky se také celkem solidně zahřívají, takže zejména při nasazení více kousků v jednom case nebude od věci je nějak chladit, alespoň nějakým tím 80mm ventilátorem.
Tak, závěr si udělejte sami. Je jasné, že první vlaštovka na trhu nemůže být po všech stránkách dokonalá, vzhledem k hustotě dat 188 GB na plotně oproti předchozím 133 GB jistě mnozí očekávali vyšší rychlosti než jen 10% nárůst. Dále pak působí velmi nepříjemně i omezení při RAID 0 zapojení a Burst Rate testu. Ale abychom si dovolili jednoznačně ukázat prstem na viníka, na to nemáme dost faktů, takže počkejme, jak se situace časem vyvrbí. Jednoznačným plusem je pro spoustu lidí jistě nárůst kapacity, který však sebou nese typickou vlastnost čím dál tím větších disků: při „úmrtí“ přijdete o stále vzrůstající množství dat. Ale od toho tu máme S.M.A.R.T., který by vás měl včas varovat, tedy pokud používáte nějakou vhodnou utilitku, která jej monitoruje. Vy osobně pak pro změnu varujte dopředu svoji peněženku či prasátko, cena těchto nových disků není ani omylem příjemná, ale to je daň, která se za nové produkty těsně po uvedení prostě platí. Tak jako tak, nová éra je zde a já jen nostalgicky zatlačuji slzu při vzpomínkách na nástup MR a GMR technologií, hledíce přitom do dáli na HAMR :-).