Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Khronos vydal finální specifikaci OpenCL 2.0

OpenCL logo velké
The Khronos Group dokončila tento týden proces ratifikace nové verze otevřeného výpočetního rozhraní OpenCL 2.0. Specifikace je tedy venku, k dispozici komukoli k implementaci a použití.

Novinek je několik, poměrně zajímavých:

  • Shared Virtual Memory (kernely mohou sdílet komplexní datové struktury jako stromy či linkované seznamy, což eliminuje drahé přenosy dat po sběrnicích)
  • Nested Parallelism (fronty kernelů na stejném zařízení bez nutnosti komunikace s hostem, opět vyloučení nutnosti provádět některé zbytečné přenosy dat mezi zařízením a hostem)
  • Generic Address Space (funkce lze psát bez nutnosti specifikování adresních prostorů
  • Images (vylepšená podpora pro sRGB a 3D obrazy, kernely mohou číst a zapisovat stejný obraz, podpora mip-map a multi-sample OpenGL textur a vylepšená kooperace s OpenGL)
  • C11 Atomics (atomické a synchronizační operace odpovídající nejnovějšímu C++ standardu)
  • Pipes (paměťové objekty pro uchovávání dat typu FIFO, OpenCL 2.0 poskytuje zabudované funkce pro kernely ke čtení/zápisu z/do nich)

Dále je novou součástí Androidí klient, který umožňuje automatické rozpoznání implementace OpenCL na Android systému.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Khronos vydal finální specifikaci OpenCL 2.0

Žádné komentáře.