Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

LibreOffice 4.0.4: novinky se vyplatí

LibreOffice logo 2013 alternativní
Čtvrté dílčí vydání v rámci nové řady přidává balíku LibreOffice několik stěžejních novinek, které stojí za pozornost. Zejména zlepšující se kompatibilita se současnými i dávno minulými MS Office formáty stojí za to…

Writer

LibreOffice_404_Write-rotate-uiLibreOffice_404_writer-Msime2012_suggestion_window_for_writer
LibreOffice_404_writer-Embed_fontLibreOffice_404_writer-Swxtextframe-gradient-ui

Writer nyní umožňuje embeddovat fonty do dokumentů, dále snadno rotovat obrázky po 90°, textová pole mohou mít pozadí s přechodem, zjednodušilo se zobrazení komentářové lišty a pod Windows je k dispozici lépe pracující našeptávač. Obecně si polepšil import a kompatibilita s proprietárními formáty a interoperabilita jako taková - pro instituce by tak mělo být snadnější migrovat třeba ze starších MS Office na Linux/LibreOffice.

Calc

LibreOffice_404_CalcLibreOffice_404_calc-ChartWizardSteppedLineLibreOffice_404_base-Calc_hyphenation

I tabulkový procesor podporuje embeddování fontů, dále přidává nový typ křivek, počítání vybraných buněk, import velkých HTML dokumentů s více než 64k buňkami v tabulce. Formula engine přidává nové funkce NUMBERVALUE a SKEWP (tak jak jsou definovány v ODF OpenFormula) či podporu pro import/export do nového formátu Excel 2013 z hlediska kompatibility s ODF OpenFormula.

Impress

LibreOffice_404_impress-PhotoAlbumDialog

I prezentační nástroj umí embeddovat písma. Přidává snadnější postup pro tvorbu slideshow ze sekvencí obrázků (Insert ▸ Picture ▸ Photo Album).

Další

Math část dostala nové dokovací okno New Elements, jsou zde úpravy týkající se grafů, vylepšení ve filtrech včetně exportu SVG s hyperlinkovými odkazy, podpora importu formátů WMA, WMV, AAC, RMI MIDI a SND (SouND). Celkově si polepšuje podpora importu z MS OOXML, starších uzavřených Office formátů od Microsoftu a také RTF. Nedávné dokumenty jsou přístupné přímo tlačítkem v liště, některé dialogy byly velikostně upraveny do lepší podoby, zlepšují se některé lokalizace a nakonec třeba také dělení slov v Calcu a Drawu.

LibreOffice_404_base-Save_36_41LibreOffice_404_base-DlgsSlideShow_old_new

Zahozena je podpora starších Mac OS X 10.4 a 10.5 a také podpora PowerPC Mac OS X. V nápovědě je opět daleko lépe zvýrazňována syntaxe.

Zkrátka a dobře, toto minoritní vydání se rozhodně vyplatí. Stahujte na obvyklém místě:

Tagy: 
Zdroje: 

The Document Foundation

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku LibreOffice 4.0.4: novinky se vyplatí

Čtvrtek, 27 Červen 2013 - 12:00 | sumix | Nemůžu si pomoct, ale ten článek mi místy připadá...
Sobota, 22 Červen 2013 - 10:15 | Tomáš Chvátal | Myslim ze tohle byla nejaka chyba se starsi 4.0....
Pátek, 21 Červen 2013 - 13:44 | x x | Bolo by dobre červeným uviesť v článku, že POZOR...
Čtvrtek, 20 Červen 2013 - 14:18 | Tomáš Chvátal | Mate to mirne spatne. Uznavam ze v tom oznameni...

Zobrazit diskusi