Testy: Kvalita BD médií
Kapitoly článků
Měření LDC a BIS
Na mechaniku, která dokáže měřit kvalitu zápisu (ale i stav lisovaných) Blu-ray disků, netrpělivě čekáme od první recenze BD vypalovačky. Od začátku jsme tušili, že to musí být mechanika s čipsetem Mediatek, ale ten se zatím ve vypalovačkách neobjevuje. Nevadí, je v BD-ROM mechanice DH-4O1S a to nám k měření stačí. Zatím je ale potíž s přesnou definicí povolených hodnot Long Distance Code (LDC) a Burst Indicator Subcode (BIS). ECMA se k tomu zatím nevyjádřila a specifikace Blu-ray disků, ač se problematice korekcí chyb věnuje velice podrobně, přesné hodnoty neuvádí. Krom korekcí chyb hraje u Blu-ray disků velmi zásadní roli další parametr známý ze starších standardů optických disků. Je to Jitter, o kterém se v souvislosti se zápisem na CD a DVD sice vědělo, ale jeho hodnotám se nevěnovalo příliš pozornosti. Plextor kdysi přišel s Q-Check TA testem, ale zapomnělo se na něj stejně, jako na značku samotnou. Jitter je možná odpovědí na věčné otázky kolem rychlostí zápisu. Někdo říká, že při nižší rychlosti zápisu jsou disky zapsané kvalitněji, i když měření výskytu C1 a C2 chyb (u DVD PI a PIF) nic takového nepotvrzuje. Naopak jsou mnohdy výskyty chyb při vyšší rychlosti zápisu příznivější než při pomalém zápisu. Na Jitter se jakoby zapomíná. Při vyšších rychlostech musí být použit vyšší výkon laseru, obvodové rychlosti jsou daleko vyšší a právě to způsobuje, že se rozměry pitů zvětšují. Některá čtecí zařízení mohou mít problém se čtením disků s delšími (a hůře ohraničenými) pity. U Blu-ray disků se tato skutečnost umocňuje a Jitter je na stejném stupni důležitosti jako výskyt LDC a BIS. Korekční mechanizmy si mohou poradit s různými hodnotami, ale pokud se k nim informace vůbec nedostane, nastává problém. A ten u Blu-ray čtecích zařízení bude, protože mají Equalizér s přesně nastaveným limitem odchylky rozměrů pitů. Pokud je překročen, přes Limit Equalizer data neprojdou.
Závislost na rychlosti zápisu (výkonu laseru) a jitter ukazuje druhý graf.
Tolik k hodnotám Jitter. Vrátíme se ještě k hodnotám LDC a BIS. Už bylo řečeno, že přesné hodnoty neznáme, ale v kuloárech se šušká, že by to mělo být následovně. Průměrná hodnota výskytu LDC by neměla překročit hodnotu 13, BIS by v průměru nemělo překročit hodnotu 8. V praktickém měření s programem Nero Disc Speed, který má mimochodem zatím s tímto měřením problémy (nekončí na 100% kapacitě, někdy 99%, jindy v záporných číslech), se tyto hodnoty zdají býti nedosažitelné i s lisovanými disky. KProbe, do kterého jsme vkládali velké naděje, neměří s DH-4O1S vůbec.
Měření výskytu LDC/BIS, BD-ROM DL
Lisovaný disk, zde by se neměl projevit zásadní podíl hodnot Jitter na kvalitě disku. Hodnoty LDC jsou mírně zvýšené, BIS hluboko pod tolerancí. Snadno a všude čitelný BD-ROM.
Měření výskytu LDC/BIS, BD-R DL Panasonic 2×
BD-R Panasonic byl zapsán 16.9.2007 mechanikou LG GGW-H20L rychlostí 2×.
Měření výskytu LDC/BIS, BD-R Verbatim 4×
Zápis má na svědomí LiteOn DH-4B1S. Rychlostí 4× jej zapsal 15.8.2008. Nemusíme znát přesné hodnoty na to, abychom rozpoznali výbornou kvalitu zápisu na zřejmě jeden z nejkvalitnějších disků.
Měření výskytu LDC/BIS, BD-R Imation 2×
Autorem je Optiarc M100A. Svou práci odvedl 15.8. 2007.
Měření výskytu LDC/BIS, BD-RE DL Panasonic 2×
Opět LG GGW-H20L, tentokrát 18.9.2007 a dvouvrstvý BD-RE rychlostí 2×.
Měření výskytu LDC/BIS, BD-RE TDK 2×
Takto zapisuje LiteOn DH-4B1S na BD-RE TDK rychlostí 2×. Nebýt defektního místa se zvýšeným shlukem chyb, dostal by se do tolerancí.
Zatím nedokážeme fundovaně posoudit, zda jsou, nebo nejsou Blu-ray disky v tolerancích. Jednak chybí přesná definice, a potom ani software ke zjišťování výskytu LDC, BIS a měření Jitter není dostatečně vyladěn. Ale svítá na lepší časy, konečně můžeme měřit!
Je třeba dodat, že všechny výše uvedené BD tento LiteOn čte naprosto bez problémů.