Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Minirecenze: KZ ZST - čínské pecky za pakatel

Všichni o nich mluví, všude se objevují a cena... Ta je proklatě nízká. Chtěl jsem je slyšet doslova na vlastní uši. Po recenzi značkových sluchátek jsem si pro vás přichystal sluchátka prakticky neznačková. Posviťme si na KZ ZST.

Hned ze startu se podíváme na balení. Sluchátka jsou poměrně dobře zabalená a krabičku chrání tenká fólie. Po stržení se ukazuje hezká, jednoduchá krabička, obsahující sluchátka. Špunty jsou uloženy v samostatném plastovém výlisku, pod kterým se dále ukrývá krátký manuál, připojitelný kabel a další dva páry silikonových náušníků pro lepší pocit při nošení. Na sluchátkách jsou v základu střední náušníky, které dle mého názoru sedí tak akorát. Nejsou ani malé na to, aby zvuk unikal ven, a zároveň nejsou příliš velké a neforemné, aby byly nepohodlné při delším poslechu.

Z balení to je vše. Nyní ke kabelu, který je připojitelný. Na koncích je označena orientace L a R, takže stačí první zapojení a k záměně kanálů již nedojde. Konce jdou přibližně 5 cm vyztužené drátem, což je předurčeno k natvarování na záhyb ucha. Sluchátko připojené přes kabel poté pohodlně visí na uchu skrze drátek potažený silikonem. Celkově je sluchátko poměrně velké a do samotného ucha díky tvaru bez problému zapadne a nezavazí. Pro malé uši však může být celková velikost sluchátka nevhodná, ale všeobecně si troufám tvrdit, že drtivá většina vlastníků nebude mít problém. 

Pohodlí při nošení je i na vzdory vyšší hmotnosti sluchátka bez obtíží. Při běžných činnostech, chůzi či běhu jsem nenarazil na situaci, kdy by sluchátka vypadávaly z uší a stále zachovávala původní zvukový projev bez úniku zvuku. Z velké části za to může zahnutý kabel za uchem, který slouží skutečně jako dobrá podpora pro nošení.

Nyní to zajímavé - zvukový projev a vlastnosti. Sluchátka hostí v sobě dva měniče. První středobasový a druhý výškový. Měniče jsou správně synchronizované a nedochází k nevyváženosti ve zvuku. Při poslechu elektronické hudby jsem byl příjemně překvapen věrným projevem středních a basových tónů bez zániku výšek.

Běžná hudba je reflektována poměrně přesně, ve středech není zastřená a jeví se poměrně čistě. Při výškách je slyšet lehká ztráta na čistotě projevu, ale tohle lze snadno vyřešit ekvalizérem. Osobně bych doporučil sluchátka pro poslech dynamické hudby, případně rockovou hudbu. Pro poslech klasické hudby se zde projevuje výraznější projev nízkých tónů a sluchátka mají sklon skladbu méně přesně vykreslit.

Sluchátka jsem poslechově srovnával s Koss Pathfinder, Sennheiser CX-200, Koss Porta Pro, Koss Pro4AAT a Apple EarPods, které bych doporučil ostatním rovnou vyhodit a vyměnit za cokoliv jiného.

Není všechno ale růžové, a tak i zde najdeme pár problémů. Sykavky jsou lehce slyšitelné, ale nejde o nic rušivého. Když je například srovnám se sluchátky Sennheiser CX-200, z neposlouchatelné skladby se záhy stala skladba příjemná na poslech. Dalším problémem jsou dva měniče a tím pádem i vyšší impedance.

Při použití s malým přenosným přehrávačem jsem zaznamenal nižší maximální hlasitost, ale nejde o nic zásadního. Většinu skladeb stejně poslouchám na poloviční hlasitost bez ztráty detailů. Sluchátka nejsou zcela utěsněna proti průnikům zvuku ven ze sluchátek a pro okolí v tichém prostředí jsou slyšitelná, ne však tak jako Koss Porta Pro. Poslední problém je samotný tvar sluchátka. Nejsou příliš sofistikovaně tvarované a nemusí každému padnout do ucha, na což je třeba si při výběru dát pozor.

Celkově je zhodnotím kladně. KZ ZST se dvěma měniči bez mikrofonu na kabelu se momentálně prodávají na čínských stránkách okolo 400 korun. Poštovné se neplatí, což je plus. Zvukově zní příjemnějši a čistěji než dvakrát dražší Sennheiser CX-200, které už jsem zmínil. Zvukový projev je čistý, líbivý a dynamický. Zbylé neduhy lze snadno vyřešit ekvalizérem a v případě poškození kabelu lze snadno objednat nový a s minimálním úsilím kabel vyměnit.

Je to to nejlepší, co se dá koupit na poslech s rozpočtem do 500 korun. Skutečně, byl jsem příjemně překvapený. Dávám 4 hvězdy za zvukový projev a 5 hvězd za poměr cena/výkon.

Jiří "Kjutl" Kutlák

Proč nevytěžit z ničeho maximum aneb i odpad lze používat produktivně a neprodělečně!

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Minirecenze: KZ ZST - čínské pecky za pakatel

Sobota, 26 Květen 2018 - 08:01 | Mila Pila | Já bych pro ZS5 možná užil větší pěnovky, ale je...
Sobota, 26 Květen 2018 - 02:27 | AK | Měl jsem KZ ZST i KZ ZS5. Ty první hrajou vážně...
Pátek, 25 Květen 2018 - 16:34 | Mila Pila | Teď se dají na gearbestu koupit ZS5 pod 20 USD, a...
Středa, 23 Květen 2018 - 22:59 | klinkerhoffen | Hele, bez prdele... Vypadá to, že ty tvoje...
Úterý, 22 Květen 2018 - 22:56 | Karáš Svorka | Mám to brát tak, že čtenáři touží po velkém testu...
Úterý, 22 Květen 2018 - 19:49 | Fakovnik | Tiez som sa tesil na pecky a ono su to spunty.....
Úterý, 22 Květen 2018 - 10:45 | DRK | Pořídil jsem ZS6 hrají pěkně (zvlášť za ty prachy...
Úterý, 22 Květen 2018 - 10:44 | sandis | Samozrejme, ze ano.
Úterý, 22 Květen 2018 - 10:36 | Zog Zogothowics | Zkoušels měnit silikony? Mě sedí jen na jednu...
Úterý, 22 Květen 2018 - 09:58 | Zog Zogothowics | Jo přímé srovnání prošel jsem celou řadu skončil...

Zobrazit diskusi