Náhled na osmijádrovou platformu Intel Skulltrail
Ta pochází od firmy Intel, jde o D5400XS a je postavena (možná jen zčásti) na čipsetu od nVidie, to aby podporovala především SLI režim (teoreticky do ní lze vložit až čtyři takové karty, otázka je, zda je čipset ukočíruje do Quad-SLI). O co chudší je její zadní (ATX) panel s konektory, o to zajímavější je to uvnitř. Dá se předpokládat, že potenciálnímu majiteli nebude vadit onen aktivní chladič na čipsetu (prý jsou pod ním dva nForce 100 MCP čipy, neboť Intel licenci na SLI nekoupil, ať už nechtěl, nebo nemohl), neboť lze očekávat, že jej s přehledem přehluší chladiče na grafikách a procesorech. Ty pasují do LGA771 socketu známého ze serverových desek pro Xeony a pokud jde o paměti, počítejte s FB-DIMM moduly.
Čip mezi procesory chlazený relativně malým pasivem je paměťový řadič Intel 5400, který zvládá 1 600MHz sběrnici a navíc poskytuje PCI Express 2.0 rozhraní na čtyřech ×8 linkách. Ty jsou nějak pomocí čipů nForce 100 MCP rozvedeny do čtyř PCI Express ×16 slotů (že by něco podobného jako nForce 200 u čipsetu nForce 780i SLI / 750i SLI?), údajně jsou však tyto sloty podle starší 1.1 specifikace. Pokud by však byla efektivně využita/převáděna datová propustnost, pak není problém, aby všechny čtyři PCI Express ×16 (1.1) sloty byly „plnotučné“ (se 16 linkami), neboť datový tok PCI Express druhé generace je oproti té předchozí dvojnásobný. To by měl být zřejmě úkol právě pro nForce 100 MCP čipy.
Ze zbývajících parametrů se sluší zmínit stále ještě přítomný PATA řadič (pravděpodobně formou přídavného čipu, neboť se můžeme celkem bezostyšně domnívat, že čipy od nVidie budou mít plné piny práce s PCI express sloty a od Intelu bychom už podporu PATA v čipsetu nečekali), dále pak šest interních SATA a dva eSATA porty, řadič disketových mechanik už přítomen evidentně není (takže až budete instalovat Windows a budete potřebovat ovladače od SATA, nezapomeňte si pořídit USB disketovou mechaniku, případně patřičně připravit instalační médium).
Už jsme to kdysi říkali, ale připomeneme to znovu: cena takovéto sestavy bude pekelně vysoká z několika důvodů. Jednak samotná deska je vlastně variace na serverový produkt, potom je tu cena FB-DIMM pamětí, samozřejmě dva „extrémní“ procesory (otázka zní, zda 1 470 dolarů bude za jeden, nebo za pár) a v neposlední řadě pořádné grafiky. A co v poslední řadě? No, musí to pochopitelně umět uživit nějaká ta „kapesní svářečka“, takže pomineme-li elektroměr ve skříni před domem, který bude při zapojení maximálně nabušené „Skulltrail“ sestavy úspěšně předvádět své nové číslo s názvem „perpetum čamrda“, samotný zdroj rozhodně nebude za hubičku. Už jen proto, že musí umět živit hned dva odhadem 150W procesory (TDP 150 W má už dnes Xeon X5482 na 3,2 GHz se 1 600MHz sběrnicí, což je vlastně onen Core 2 Extreme QX9775 a ten bude navíc s odemčeným násobičem).